25 kwietnia 2024

Polska potęgą w rzutach

Wojciech Nowicki, mistrz Europy 2018 w rzucie młotem

Nasi lekkoatleci w rozgrywanych w Berlinie mistrzostwach Europy realizują swój medalowy plan. Oczekiwań nie zawiedli młociarze i kulomioci, którzy do wspólnego worka wrzucili jak na razie pięć medali – trzy złote i dwa srebrne.

Triumfu naszych młociarzy wszyscy się spodziewali, niewiadomą było tylko to, który z nich stanie wyżej na podium. Wygrał lepszy ostatnio Wojciech Nowicki, a srebro zdobył Paweł Fajdek. W konkursie pchnięcia kulą mężczyzn faworytem był Michał Haratyk i nie zawiódł oczekiwań pewnie zdobywając złoty medal. Mile kibiców królowej sportu zaskoczył natomiast Konrad Bukowiecki, który do Berlina przyjechał z kontuzją stopy i jego występ do końca stał pod znakiem zapytania. Ale stanął do walki i wywalczył srebrny medal.

Na złoto kulomiotki Pauliny Guby mało kto stawiał, chociaż była wymieniana w gronie faworytek do medalu, ale raczej z gorszego kruszcu. Najcenniejszy z medali rezerwowano dla 32-letniej niemieckiej kulomiotki Christiny Schwanitz. Prognozy zdawały się potwierdzać, bo Niemka objęła prowadzenie już w pierwszej próbie wynikiem 19,19 m. Nasza zawodniczka w przedostatniej serii po raz pierwszy przekroczyła jednak barierę 19 metrów uzyskując odległość 19,09 m, a w ostatniej pchnęła kule na odległość 19,33 m. Wyraźnie zdeprymowana wynikiem Polki Schwanitz nie zdołała przebić jej rezultatu i tak oto Paulina Guba niespodziewanie została mistrzynią Europy. Trofea zdobyte w obu tych konkurencjach rzutowych wywindowały reprezentację Polski na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, a przecież w perspektywie mamy jeszcze występ naszych młociarek z mistrzynią i rekordzistką świata Anita Włodarczyk na czele. W rzutach nasza ekipa jest rzeczywiście potęgą.

Niestety, Wojciechowi Nowickiemu i Michałowi Haratykowi organizatorzy berlińskich mistrzostw odebrali frajdę, bo zamiast normalnego odtworzenia „Mazurka Dąbrowskiego” zafundowali wykonanie naszego hymnu a cappella przez chyba przygodną artystkę, sądząc po jakości wykonania. Ten ewidentny zgrzyt został przez polską ekipę oprotestowany i organizatorzy wystosowali oficjalne przeprosiny. „Chcielibyśmy z całego serca przeprosić za wpadki podczas śpiewania polskiego hymnu narodowego. To jest niewybaczalne. Odtąd będziemy odtwarzać tylko nagrane hymny. Życzymy, aby lekkoatletyczne mistrzostwa Europy nadal obfitowały w sukcesy reprezentacji Polski, jak ma to miejsce od początku. Proszę wybaczyć ten błąd, jest nam bardzo przykro” – napisał przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego Frank Kowalski.

Miło, że przeprosili, ale swoją drogą warto kiedyś zrobić im na imprezie w Polsce podobnego psikusa z ich hymnem. Ciekawe, jaka byłaby reakcja niemieckich mediów?