29 marca 2024

Lotto Ekstraklasa: Dobrze, że chociaż strzelają

Legia – wisła Kraków 3:3

Poziom sportowy naszej ekstraklasy wciąż jest żenująco niski, ale w 12. kolejce kibice mogli przynajmniej obejrzeć grad goli. W ośmiu spotkaniach zdobyto 29 bramek, co daje średnią ponad trzy trafienia na mecz.

Średnią bramkową w minionej kolejce ekstraklasy podbiły głównie dwie kanonady – w Lubinie w meczu Zagłębia z Wisłą Płock i i w Warszawie w starciu Legii z Wisłą Kraków. Padło w tych spotkaniach w sumie 12 bramek, po sześć w każdym. Większy ciężar gatunkowy miał rzecz jasna mecz na Łazienkowskiej, bo „Wojskowi” w przypadku zwycięstwa nad ekipą „Białej Gwiazdy” wskoczyliby na pozycję lidera.

Poziom sportowy tej potyczki był co prawda mizerny, bo w liczbie błędów, niecelnych podań i bezmyślnych zagrań piłkarze obu drużyn pewnie byli lepsi od wszystkich graczy uczestniczących w jednej kolejce Ligi Mistrzów, ale sześć goli i dramaturgia boiskowych wydarzeń trochę te mankamenty liczącej 22 tysiące osób widowni zrekompensowały. Nawet bohater wieczoru, Carlos Lopez „Carlitos”, były wiślak grający teraz w barwach Legii, kilka razy skompromitował się nieudolnymi zagraniami i strzałami na bramkę byłych kolegów. Ostatecznie można mu te kiksy wybaczyć, bo Hiszpan jednak dwukrotnie trafił do siatki rywali, a drugim golem, strzelonym w ostatnich niemal sekundach spotkania na 3:3, którym uratował legionistom punkt, być może w końcu zaskarbił sobie sympatię stołecznej publiki.

Przebieg tej potyczki będzie pewnie jeszcze długo rozpamiętywany w szatniach obu drużyn i w rozmowach między fanami. Legia do przerwy prowadziła 2:0 po golach Węgra Dominika Nogy’a oraz wspomnianego Carlitosa, a po wznowieniu gry aż do 57 minuty nic nie zapowiadało zmiany tego wyniku, chyba że na korzyść gospodarzy. Wtedy zaczęło się jednak trwające pięć minut „zaćmienie Legii”, w trakcie którego wiślacy strzelili trzy gole. Gdyby dowieźli taki wynik do ostatniego gwizdka sędziego, byłoby to wielce dla legionistów niesprawiedliwe rozstrzygnięcie, dlatego dobrze, że Carlitos doprowadził do remisu.
Legia liderem w tej kolejce nie została, ale już w piątek 26 października stanie przed kolejną szansą powrotu na tron, bo tego dnia zagra na wyjeździe z Jagiellonią. Dla legionistów będzie to kolejna próba charakteru, bo w Białymstoku pokonanie Legii jest celem niemal równie ważnym jak zdobycie mistrzostwa.

Tymczasem na dnie ligowej tabeli osiadł nieoczekiwanie Górnik Zabrze. Masowa letnia wyprzedaż wychodzi tej drużynie bokiem i całkiem niewykluczone, że zapłaci za nią dymisją trener Marcin Brosz, który wciąż konsekwentnie stawia na młodych polskich piłkarzy. W meczu z Cracovią w wyjściowej jedenastce zagrało ich ośmiu, zaś w zespole rywali dla odmiany tylko trzech. Dlatego szkoda, że Górnik przegrał.