Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

W konia Pana robią!

wtorek, 26 lipiec 2016 09:15

Napisane przez  Cezary Kaźmierczak

List otwarty szefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców do prezesa Prawa i Sprawiedliwości: Nie może być tak, że malutka firma płaci ponad 50 proc. podatków, a wielki koncern w ogóle. Nie utrzymujcie tego patologicznego systemu!

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Szanowny Panie Prezesie, z rosnącą radością i wzbierającym entuzjazmem wsłuchałem Pana wystąpienia na Kongresie PIS. Bez cienia ironii. Wynika z niego bowiem, że PIS zamierza jednak realizować obietnice wyborcze, które w trakcie kampanii składał polskim firmom, przede wszystkim tym małym i średnim.
Ja rozumiem, że polska przedsiębiorczość to nie jest dla Pana pierwsza kolejność odśnieżania, bo Brexit, bo Trybunał Konstytucyjny, bo Rosja etc.
Rozumiem to, ale apeluję do Pana, żeby jednak się tym zainteresować, bo dzieją się rzeczy zupełnie przeciwne do tego co głosiliście w kampanii wyborczej i do tego co Pan powtarzał.

Nie chcecie opodatkować wielkich korporacji

Panie Prezesie, zamierzam na przykład iść do Ministerstwa Finansów, przekonywać ich, żeby jednak zdecydowali się na opodatkowanie wielkich międzynarodowych sieci handlowych.
Czy dostrzega Pan absurd sytuacji? Szef związku pracodawców idzie do Ministerstwa, żeby kogoś opodatkować! Po co to robię? Nie lubię zachodniego kapitału? Skąd, lubię! Chcę tylko, żeby działał na takich samych warunkach, jak my i nie był faworyzowany. Jestem złośliwy? Nie, tylko wiem, że jeśli oni nie zapłacą, to ludzie Szałamachy ściągną te pieniądze z nas – małych i średnich polskich firm. Niby to nic nowego, wszak dzieje się tak od 25 lat! Ale obiecywaliście co innego.
Powiedział Pan, że „nikt nie będzie z Polski wywoził nieopodatkowanych pieniędzy”. Panie Prezesie! W błąd Pana wprowadzają!
Polska jest krajem rażących i drastycznych niesprawiedliwości podatkowych, nie mających nic wspólnego z głoszonymi przez was hasłami Polski Sprawiedliwej i Polski Solidarnej. Jak było za PO, tak i teraz jest za Was.
Jaka to Polska Solidarna w której krawcowa, która wykonuje we wschodniej Polsce poprawki krawieckie i jest z nich w stanie uzyskać przychód roczny w wysokości 25 tysięcy złotych (2083 zł miesięcznie) musi oddać państwu 13 940 złotych, czyli 55,75proc swoich przychodów!!!
Gdyby Pana interesowało dlaczego ludzie uciekają do Anglii, to ta sama krawcowa zapłaciłaby tam 3,01 proc – 754 złote!
Za to raj – taki sam jak za Platformy – mają korporacje, które według danych Ministerstwa Finansów, płacą 0,6 proc swoich przychodów! Oczywiście te które chcą, jeśli mają taki kaprys: ponad 60 proc nie płaci ani centa, bo permanentnie, niektóre od ponad 20 lat „mają straty”!
I przy tak rażącej niesprawiedliwości wicepremier Morawiecki ma giga kłopoty, żeby do swoich „100 dobrych zmian dla biznesu” wpisać, by tej krawcowej i jej podobnym zmniejszyć te gigantyczne obciążenia. Bo mu zewsząd rzucają kłody pod nogi i w końcu musi to zapisać w jakiejś skrajnie wegetariańskiej wersji? Żeby nie zdenerwować kogoś? Kogo może zdenerwować, że przestaniemy tym ludziom zabierać połowę ich skromnego dochodu?
Jednocześnie – o ile mi wiadomo – nie ma żadnych prac, żeby skutecznie opodatkować korporacje, co można dokonać wyłącznie podatkiem przychodowym.
Minister Paweł Szałamacha doszedł do wniosku, że poprzednich 10 ministrów finansów nie mogło się przecież mylić i zamiast zająć się faktycznymi wyłudzeniami – zajął się nami, tj. sektorem małych i średnich przedsiębiorstw.
Wprowadzono już „klauzulę obejścia prawa” – o ile się Pan ze mną założy, że ofiarą tej regulacji będą wyłącznie małe i średnie polskie firmy, a żaden międzynarodowy koncern nie zostanie nawet draśnięty?

Ulegliście lobbyingowi banksterów

Inny przykład mydlenia oczu społeczeństwu i być może Panu – to limit obrotu gotówkowego do 15 tysięcy złotych, który wreszcie wylobbowali sobie banksterzy po latach zabiegów.
Mam pytanie: czy 46 mld wyłudzeń podatku CIT (wg Komisji Europejskiej) oraz 90 mld wyłudzeń VAT (wg NIK) jest wyprowadzane z Polski gotówką? Nie – wyłącznie przelewami. W konia Pana robią!.
Szczytem niekompetencji jest też propozycja obniżki podatku CIT do 15 proc., żeby rzekomo wspierać mały polski biznes. Panie Prezesie! Jeśli przeczyta Pan ten list, to niech Pan im powie przy okazji, że „mały polski biznes” prowadzi firmy w formie działalności gospodarczej, a nie spółek prawa handlowego.
Szepczą wiewiórki na mieście, że przygotowywany jest właśnie progresywny ZUS i progresywny podatek dochodowy dla działalności gospodarczej.
Propagatorzy tego rozwiązania, które o ile wejdzie w życie wypchnie z Polski kolejne pół miliona ludzi i znacząco zmniejszy wpływy do budżetu, nie pamiętają już, że podatek liniowy dla działalności gospodarczej postanowiono przyjąć na skutek spadających wpływów do budżetu z tego tytułu. Po jego wprowadzeniu przez rząd Leszka Milera w 2004 roku wpływy z podatku od firm wzrosły z 21,5 mld złotych do 28,1 mld złotych w 2006 roku! Powinien Pan pamiętać, Pana ówczesny rząd był przecież beneficjentem tej zmiany.
Inną groźną zmianą jest próba zniszczenia konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez pozbawienie polskich rolników tanich i dobrych ukraińskich pracowników. Ułatwienia dla ukraińskich pracowników zostały wprowadzone, jak polskiemu rolnictwu groziło, że tysiące ton owoców i warzyw zgniją na polach, bo Polacy nie chcą przy tym pracować i ogólnie nie zainteresowani karierą w zawodzie „pomocnik robotnika rolnego” (80 proc. ukraińskich pracowników sezonowych tym się właśnie zajmuje). Od lat nie ma z tym kłopotu. Nie podoba się to jednak wiceministrowi rodziny i pracy Stanisławowi Szwedowi, który sprawia wrażenia jakby nie wiedział gdzie aktualnie się znajduje – i usiłuje polskie rolnictwo znacznie osłabić, pozbawiając je pracowników.
To rzecz niesłychana, żeby wicerminister rządu atakował potężny polski sektor – z którego jesteśmy dumni – że ma tanią siłę roboczą z zagranicy i usiłował obniżyć jego konkurencyjność na świecie!.
Dzieje się to w dodatku w czasie potężnych inwestycji oligarchów ukraińskich w tamtejsze rolnictwo! Za chwilę polski rolnik będzie musiał się z tym zderzyć! Bez tanich i dobrych pracowników, których polskich rolników pozbawi wiceminister Szwed.

Zachowujecie niesprawiedliwości podatkowe

Panie Prezesie! Traktuję Pana słowa poważnie. Nadal wierzę, że PIS będzie realizował to co głosił w kampanii wyborczej. Zlikwidujcie rażące niesprawiedliwości. Nie może być tak, że malutka firma płaci ponad 50 proc. podatków, a wielki koncern w ogóle. Nie utrzymujcie tego patologicznego systemu.
Grafik, który zarobi (tyle kosztuje łącznie pracodawcę) 60 000 zł rocznie (5 tysięcy miesięcznie) musi oddać rządowi 24 540 złotych tj. 40,9 proc. ! Jak by Pana interesowało, dlaczego młodzież ucieka do Anglii – tam zapłaci łącznie 6 061 zł, czyli 10 proc. W przypadku niższych wynagrodzeń wygląda to jeszcze znacznie bardziej drastycznie.
I żeby nie było żadnych złudzeń – przy zarobkach powyżej 1 miliona złotych, „podatek” w Polsce wynosi 2 proc. – taki jest bowiem koszt doradztwa podatkowego, żeby całkowicie legalnie nie płacić nic!
To chyba ma mało wspólnego z Polską solidarną i sprawiedliwą o której Pan mówił.
Przygotowaliśmy i zaprezentowaliśmy większości waszym ludziom od gospodarki system podatkowy, który usuwa te drastyczne niesprawiedliwości oraz wyprowadzanie pieniędzy zagranicę bez podatku. Gdyby to zrobić – możliwa jest podwyżka wszystkich pensji o 25 proc. (zamiast do ZUS – pieniądze do pracownika, a ubytki w budżecie wypełni opodatkowanie korporacji). Nikt z nich nie zakwestionował ani jednego wyliczenia z naszej propozycji. Niektórzy jedynie, bez podania choćby jednego merytorycznego argumentu, określili ją: „nierealna”. Nie powiedzieli gdzie się konkretnie pomyliśmy, ani co jest nierealne.
Najwyższy czas do tego wrócić. W każdej chwili jesteśmy gotowi do konfrontacji, podczas której chętnie byśmy się dowiedzieli co jest bardziej „nierealne” – czy żeby koncerny płaciły w Polsce podatki, czy 25 proc. podwyżki dla wszystkich pracowników.
Proszę coś z tym zrobić. W przeciwnym wypadku znowu ucieknie nam z pół miliona młodzieży (w ubiegłym roku do samych Niemiec wyjechało 150 tysięcy) i za rok okaże się, że krawcowa płaci już nie 55 proc. podatku tylko 60 proc. a korporacji w ogóle nie płacących CIT jest nie 60 proc. a 65 proc.
Ja już nie wierzę, że to się jakoś po dobroci samo zrobi. Chyba, że Pan im każe to zrobić i się uprze, tak jak z programem 500+.


Pozostałe informacje

Turcja na równi pochyłej

Turcja na równi pochyłej

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan zapowiedzia...   czytaj więcej »
Hej, lewico – „róbmy swoje”!*

Hej, lewico – „róbmy swoje”!*

Na pierwszy rzut oka wielu może zastanawiać się na...   czytaj więcej »
Kabareciarze czy dyletanci?!

Kabareciarze czy dyletanci?!

W nocy z piątku ( 15.07.16 ) na sobotę ( 16.07.16 ...   czytaj więcej »
„DAM PRACĘ”

„DAM PRACĘ”

Coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że w ...   czytaj więcej »
Powszechna ściema

Powszechna ściema

Zafundowane nam przez PiS połączenie szkoły podsta...   czytaj więcej »
Nowa popitka!

Nowa popitka!

Już za kilka dni na rynku pojawi się nowy, podniec...   czytaj więcej »
Niewstrząśnięta, niezmieszana

Niewstrząśnięta, niezmieszana

Czy w dniu nominowania pani Anny Zalewskiej na fun...   czytaj więcej »
Hiszpania: 80 lat temu  zaczęła się wojna domowa.  I tyle lat trwa walka o pamięć o niej

Hiszpania: 80 lat temu zaczęła się wojna domowa. I tyle lat trwa walka o pamięć o niej

Osiemdziesiąt lat temu w Hiszpanii miał miejsce za...   czytaj więcej »
Niepoprawność polityczna Hazelharda

Niepoprawność polityczna Hazelharda

Przed kilkunastu laty miałem przyjemność oglądać p...   czytaj więcej »
Europa na pasku Erdogana

Europa na pasku Erdogana

To przykre i upokarzające, że Unia Europ...   czytaj więcej »
Google plus