Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Firmom dobrze się wiedzie

poniedziałek, 02 styczeń 2017 08:00

Napisane przez  A.L.

Nie chcą inwestować – ale wciąż zatrudniają i osiągają dobre wyniki finansowe.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

Druga połowa roku to dalszy okres prosperity polskich przedsiębiorstw. Narodowy Bank Polski wziął je pod lupę i stwierdził, że na koniec trzeciego kwartału 2016 r. „sytuacja sektora przedsiębiorstw pozostała dobra, choć pojawiły się pewne oznaki spowolnienia koniunktury, w tym niższe wydatki na środki trwałe. Jednak kontynuacja wzrostu zatrudnienia może sugerować przejściowy charakter tego pogorszenia koniunktury”.

Krajowe wciąż zostają w tyle

Twarde, zweryfikowane liczby pokazują, że sprzedaż krajowa rosła w III kwartale wolniej niż w analogicznych kwartałach ostatnich czterech lat. Na słabsze wyniki wpłynęło zwłaszcza, borykające się z ograniczonym popytem, budownictwo inwestycyjne.
Lepsze rezultaty osiągnęły natomiast przedsiębiorstwa działające na rynku dóbr konsumpcyjnych, korzystające pośrednio z wyższych dochodów gospodarstw domowych, uzyskanych dzięki programowi Rodzina 500 plus i dobrej sytuacji na rynku pracy.
Poprawił się wreszcie również eksport, którego dynamika wzrostu jest nieco wyższa wobec poprzedniego kwartału.
„Przyczyniły się do tego głównie firmy z kapitałem zagranicznym” – stwierdza NBP, co pokazuje, że mimo werbalnych zachęt wicepremiera Mateusza Morawieckiego, przedsiębiorstwa z polskim kapitałem jakoś nie umieją skutecznie zwiększyć swej sprzedaży za granicę.

Zarabiać jak ludzie

Wiadomo już, że wbrew hurraoptymistycznym przepowiedniom obecnego rządu, w przyszłości nasza gospodarka będzie rozwijać się wolniej niż obecnie. NBP także potwierdza, że dane finansowe sugerują możliwość pogarszania się sytuacji gospodarczej.
Obniża się odsetek przedsiębiorstw rentownych, a te firmy, które w ostatnich miesiącach osiągnęły większe zyski, w wyższym stopniu korzystały z niskich cen surowców i energii niż ze zwiększającego się popytu.
Bardzo pozytywnie brzmi natomiast konstatacja NBP, że wydatki na koszty pracy wzrosły w zdecydowanej większości firm, co jest „odzwierciedleniem wyczerpywania się zasobów siły roboczej i rosnących nacisków pracowników na podwyższenie wynagrodzeń”. Może więc stopniowo rosnąć będzie grono pracowników najemnych, zarabiających jak ludzie. NBP zauważa, że nadal zwiększająca się liczba miejsc pracy stanowi potwierdzenie tezy o utrzymującej się dobrej kondycji przedsiębiorstw – no bo przecież gdyby były one w złej kondycji, to raczej redukowałyby zatrudnienie. Nie wszyscy jednak przyjmują. Od kilku lat nieprzerwanie rośnie popyt na pracowników ze strony sektora usługowego, natomiast maleje liczba zatrudnionych w energetyce, górnictwie i budownictwie (choć w tej ostatniej branży dane są zaburzone przez zmuszanie części pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie).

Rząd sieje niepewność

Więcej też zatrudniają eksporterzy. Obecność na rynkach zagranicznych przekłada się na rozwój i wzrost zatrudnienia, zaś działalność ograniczona wyłącznie do sprzedaży krajowej wiąże się już z redukcją liczby pracowników.
Przedsiębiorstwa nadal nie inwestują. „Obserwowany od początku bieżącego roku spadek nakładów na środki trwałe uległ dalszemu pogłębieniu” – stwierdza raport NBP. Nie przeszkadza to temu, że firmy notują dobre wyniki finansowe i dodatnią dynamikę sprzedaży. Niechęć do inwestowania spowodowana jest w dużym stopniu polityką obecnego rządu, która nie sprzyja przedsiębiorcom. „Jako ważny czynnik hamujący inwestycje można wskazać rosnącą niepewność, związaną ze zmieniającymi się warunkami gospodarowania w kraju i wrażliwą na te zmiany koniunkturą” – wskazuje NBP.
Przedsiębiorcy jednak się nie martwią, bo dzięki temu zamiast inwestować – akumulują.


Pozostałe informacje

W Legii ruch jak na dworcu

W Legii ruch jak na dworcu

Jeszcze nie otwarto okna transferowego, a na Łazie...   czytaj więcej »
Wspaniały rok dla Vive Tauronu

Wspaniały rok dla Vive Tauronu

Szczypiorniści Vive Tauronu Kielce mają za sobą ws...   czytaj więcej »
Agnieszce ubyła kolejna rywalka

Agnieszce ubyła kolejna rywalka

Ana Ivanović to kolejna wielka rywalka Agnieszki R...   czytaj więcej »
Polka wygrała maraton na Antarktydzie

Polka wygrała maraton na Antarktydzie

Biegi ekstremalne cieszą się coraz większą popular...   czytaj więcej »
Możemy mieć mundial

Możemy mieć mundial

Prezydent FIFA Gianni Infantino rozwiał nadzieje p...   czytaj więcej »
Coraz śmielej mówią o dopingu

Coraz śmielej mówią o dopingu

W Rosji zawrzało po publikacji przez „New Yo...   czytaj więcej »
Docenieni przez kolegów

Docenieni przez kolegów

Kibicowski serwis internetowy „Ultras World&...   czytaj więcej »
Na ratunek Łabędziom

Na ratunek Łabędziom

Zespół Łukasza Fabiańskiego, Swansea City, ...   czytaj więcej »
Gascoigne narozrabiał

Gascoigne narozrabiał

Były gwiazdor reprezentacji Anglii Paul Gascoigne ...   czytaj więcej »
Legia szykuje się do walki

Legia szykuje się do walki

Piłkarze Legii jeszcze wypoczywają, niektór...   czytaj więcej »
Google plus