Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Przeczyść swój komin

środa, 12 kwiecień 2017 08:00

Napisane przez  A.L.

Zakończenie sezonu grzewczego tuż. To najlepszy moment na spełnienie obowiązku każdego posiadacza domu, czyli przegląd i oczyszczenie układu wentylacji.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

Niestety, zdecydowana większość użytkowników domów jednorodzinnych lekceważy ten obowiązek, czym naraża siebie i swoje rodziny na niebezpieczeństwo.
Tymczasem zanieczyszczony komin to realne zagrożenie życia dla całej rodziny. W Polsce rok rocznie w wyniku zatruć tlenkiem węgla (czadem) umiera ok. 100 osób. Pomimo tego, mieszkańcy domów w dalszym ciągu nie przestrzegają przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, zgodnie z którymi należy regularnie czyścić układ wentylacyjny.

Kominiarz potrzebny jest teraz

Najniebezpieczniejszym skutkiem ubocznym spalania, szczególnie w kotłach na paliwa stałe, jest sadza, która powstaje w wyniku nadmiernego dymienia.
– Nagromadzenie się wystarczającej ilości smoły do spowodowania pożaru komina, jest często kwestią zaledwie kilku tygodni. To rezultat spalania nieodpowiedniego paliwa np. mokrego drewna – mówi specjalista Thomas Wenzel.
Każdy użytkownik paleniska ma jednak wpływ na gęstość dymu i jakość spalanych paliw. Wysokiej jakości paliwa oraz regularne przeglądy uchronią nas przed niebezpieczną sadzą.
Czyszczenie komina to zadanie, które zdecydowanie powinniśmy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Wizyta kominarza bardziej potrzebna jest więc teraz, niż przed Bożym Narodzeniem.

Co w kominie piszczy

Mistrzowie kominiarscy dysponują niezbędną wiedzą i narzędziami, które mogą dostosować do konkretnych potrzeb każdego domostwa. Zależnie od regionu kraju i specyfiki budynku, cena takiej usługi kominiarskiej to koszt 50-200 zł.
Jednak zawsze przy wyborze kominiarza warto upewnić się, co zawarte jest w cenie usługi. Niektóre firmy kominiarskie w swojej ofercie posiadają usługę długoterminową, czyli coroczne czyszczenie kominów. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Można też dokonać czyszczenia komina samodzielnie (jeśli jest się właścicielem domu jednorodzinnego). W przypadku podjęcia się tego zadania, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu siebie i miejsca wykonywanej pracy. Tu szczególnie ważne będą odpowiednie narzędzia, odzież oraz warunki atmosferyczne, które muszą sprzyjać pracy na wysokości.
Przy wyborze wariantu samodzielnego oczyszczania, warto zwrócić uwagę na fakt, że brak oficjalnego kwitka z wizyty kominiarza może stać się problemem w przypadku ubiegania się o ewentualną wypłatę odszkodowania za pożar.
Natomiast w domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.

Najważniejsza jest profilaktyka

Jak zapobiec zanieczyszczeniom wentylacji? Podstawową przyczyną zanieczyszczeń i możliwych zatruć jest niepełne spalanie, do którego prowadzi brak właściwej wentylacji zarówno pomieszczeń, jak i palenisk.
Aby temu zapobiec, oprócz kontroli wentylacji, należy użytkować piec zgodnie z zaleceniami oraz zadbać o odpowiednie paliwa.
Przede wszystkim nie możemy spalać żadnych odpadów i wszelkich rodzajów tworzyw sztucznych.
Do palenia powinniśmy używać wysokiej jakości brykietów czy peletów drzewnych, albo brykietów z węgla brunatnego, który odznacza się niską gęstością dymu.


Pozostałe informacje

Więźniowie  powinni zarabiać

Więźniowie powinni zarabiać

Witam Inspirowany artykułem Andrzeja Leszyka &bdq...   czytaj więcej »
Bez sankcji ONZ

Bez sankcji ONZ

7 kwietnia 2017, z jawnym pogwałceniem prawa międz...   czytaj więcej »
Terror z komentarzem po polsku

Terror z komentarzem po polsku

Terroryści po raz pierwszy uderzyli w Szwecji. W s...   czytaj więcej »
Cóż tam, panie, w tyle wizji?

Cóż tam, panie, w tyle wizji?

To, co zaczyna się dziać w TVP Kultura, jest bardz...   czytaj więcej »
Bomba francuskiej lewicy

Bomba francuskiej lewicy

Na pytanie „Co to za jeden, ten cały M&eacut...   czytaj więcej »
Polowanie na Lewego

Polowanie na Lewego

W sobotnim hicie Bundesligi Bayern Monachium pokon...   czytaj więcej »
Stracili prawie 400 milionów USD

Stracili prawie 400 milionów USD

Opublikowany w miniony piątek przez FIFA raport fi...   czytaj więcej »
Zimowy atak na morderczą górę

Zimowy atak na morderczą górę

Znany jest już skład ekipy polskich alpinist&oacut...   czytaj więcej »
Jagiellonia nadal liderem

Jagiellonia nadal liderem

Drużyna białostockiej Jagiellonii w 28. kolejce wy...   czytaj więcej »
Nieudany weekend

Nieudany weekend

Bournemouth z Arturem Borucem w bramce przegrało u...   czytaj więcej »
Google plus