Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Kto „smaruje” ten jedzie

poniedziałek, 24 lipiec 2017 07:45

Napisane przez  A.L.

W Europie już praktycznie nie da się ominąć płatnych dróg. A samochodowa jazda na gapę drogo kosztuje.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

Winiety, opłaty na bramkach, elektroniczne systemy poboru należności – różnią się metody i stawki, lecz jedna jest konieczność płacenia za korzystanie z autostrad i tuneli w wielu europejskich państwach. Przed podróżą warto dowiedzieć się, gdzie, ile i jak zapłacisz.
Niemcy, użyczając kierowcom osobówek swoich autostrad nieodpłatnie, nie tworzą w Europie jedynego wyjątku. Jednak na wakacyjnych trasach, wiodących najczęściej z chłodniejszej północy na gorętsze południe, dość często trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Nie ma wyjścia, trzeba płacić

Czasy, w których tylko tankowanie paliwa wyznaczało koszty podróżowania samochodem, dawno minęły. Poprawił się standard dróg, powstały nowe autostrady, tunele pod szczytami gór i wielokilometrowe mosty. Udogodnienia skróciły czas pokonywania odległości, poprawiły bezpieczeństwo podróżowania, – ale kierowcy i pasażerowie partycypują w utrzymaniu drogowych inwestycji, a jednorazowe opłaty czy wykupowane na różne okresy czasowe winiety, powiększają koszty jazdy.
Załóżmy, że turysta z Polski decyduje się na urlop nad cieplejszym morzem niż Bałtyk. Wybiera Adriatyk i chorwackie wybrzeże oraz trasę przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację.
Jeżeli cały wyjazd nie potrwa dłużej niż 7 czy 10 dni, wówczas powinien kupić najtańsze winiety. Gdy jednak szykuje się dłuższy urlop, trzeba zapłacić za winiety miesięczne bądź dwumiesięczne, a różnice w cenach są niebagatelne. Począwszy od Czech, gdzie 10-dniowe pozwolenie kosztuje (kupowane w Polsce) 68,5 zł, a miesięczne 89,5 zł; przez Austrię, gdzie winieta na 10 dni kosztuje 37,5 zł, a dwumiesięczna 75 zł; Słowenię (tam znaczek na 7 dni kosztuje 88,5 zł, a miesięczny 153,5 zł), aż do Chorwacji, gdzie opłaty za autostrady pobierane są przy bramkach. Przejazd od północnej chorwackiej granicy do np. Dubrownika autem osobowym pochłonie ok. 130 zł (należności reguluje się w kunach lub w euro). Jak szacuje portal Cinkciarz.pl, w sumie, przy pobycie, który potrwa dłużej niż 10 dni, przyjdzie doliczyć ok. 550-600 zł do kosztów paliwa oraz ewentualnie to, co zapłacimy za autostrady w naszym kraju. Mniej zapłacą podróżujący motocyklami, a więcej jadący samochodami, które ważą więcej niż 3,5 tony.

Nasze tanie paliwo

Paliwo najkorzystniej zatankować do pełna jeszcze zanim przekroczy się polską granicę. Zapas warto uzupełnić w Czechach, ponieważ im dalej na południe, tym ceny okażą się wyższe – a najdrożej jest nie w Austrii, tylko w Słowenii i Chorwacji.
Teraz inny urlopowy kierunek. Turysta z Polski zapragnął zobaczyć fiordy nad Morzem Norweskim. Jeżeli nie zamierza korzystać z promów, przejedzie przez Niemcy, Danię, Szwecję i Norwegię. Początek wydaje się obiecujący, ponieważ kierowcy aut osobowych nie płacą za korzystanie z niemieckich, duńskich i szwedzkich autostrad. Jednak przeprawy przez ogromny most Storebaelt, który łączy dwie duńskie wyspy, oraz przez kolejną gigantyczną konstrukcję – Oresund – łączącą Danię ze Szwecją kosztują odpowiednio ok. 140 zł oraz 240 zł. Po bezpłatnych szwedzkich autostradach, w Norwegii z dużym prawdopodobieństwem natrafimy na płatne trasy, mosty i tunele. Koszty wiążą się także z wjazdami do centrów dużych miast, co ma skłaniać kierowców, by zostawiali swoje pojazdy poza śródmieściem.
Zamiast winiet czy opłat na bramkach, w Norwegii dominuje elektroniczny pobór stawek poprzez system Auto Pass. “Najwygodniej założyć bezpłatne konto na stronie autopass.no i skorzystać z systemu pre-paid. Na stronie podaje się wszystkie dane pojazdu, którym będziemy podróżować. Z założonym w ten sposób kontem, bez zbędnego zatrzymywania się możemy swobodnie korzystać z wszystkich płatnych odcinków” – proponuje strona norwegofil.pl.
Jeśli nie dokonamy tych formalności, nic złego się nie stanie – można jechać. Niemniej po powrocie do domu, na adres właściciela samochodu dotrze wezwanie do zapłaty. “W przeciągu sześciu miesięcy otrzymamy fakturę wystawioną przez Euro Parking Collection z Londynu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat związanych z takim rozliczeniem. Pamiętajmy jednak, że bank pobierze opłatę za przelew” – instruuje norwegofil.pl.
To wszystko prawda, jednak niekorzystnego przewalutowania da się uniknąć. Wystarczy np. skorzystać z serwisu Cinkciarz.pl, gdzie można łatwo i szybko założyć konto, wymienić walutę po korzystnym kursie, a następnie przelać na wskazany rachunek bankowy.
Ceny paliw w Norwegii w zestawieniu z polskimi zarobkami najbardziej skłaniają do… podróżowania rowerem. Litr benzyny kosztuje po przeliczeniu ok. 7 zł. Nie opłaca się też tankować w Danii. Taniej, choć wciąż drożej niż w Polsce, benzynę i olej napędowy kupuje się w Niemczech oraz w Szwecji.
Europejski cenowy szczyt paliw obok Norwegii współtworzą jeszcze: Holandia, Włochy i Grecja – ceny litra benzyny bezołowiowej przekraczają tam 6,5 zł. Wykaz cen paliw na świecie publikuje m.in. serwis bloomberg.com
Przy skandynawskich drogach trudno o stacje, które sprzedają paliwo gazowe. Dodatkowe perypetie wynikają z montowania w Polsce do zbiorników na LPG wlewów, które nie pasują do przyłączy stosowanych na norweskich stacjach. Kierowcy radzą sobie z tym, wykorzystując przejściówki, które bywają dostępne na stacjach w Norwegii.

Lepiej się nie migać

Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia – także popularne wakacyjne kierunki (coraz częściej Polacy docierają tam samolotami) – nie rozpieszczają kierowców i wymagają opłat za korzystanie z autostrad. Podobnie jak w Polsce, system poboru należności opiera się na bramkach wjazdowych i wyjazdowych, a wysokość stawek zależy w uproszczeniu od liczby kilometrów przejechanych autostradami.
Winiety, oprócz już wymienionych państw – Austrii, Czech i Słowenii – obowiązują jeszcze m.in. w: Szwajcarii, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech. Kompletny wykaz warunków i opłat znajduje się na stronie pzmtravel.com.pl, a w placówkach Polskiego Związku Motorowego, które działają w największych polskich miastach, można kupić winiety obowiązujące w różnych europejskich krajach. Nieco mniej pieniędzy, ale więcej zachodu, mogą kosztować winiety kupowane sukcesywnie w krajach (np. na stacjach paliwowych), przez które wiedzie trasa podróży.
Jazda bez naklejonej na szybę winiety ciągnie za sobą grube ryzyko. Kary za zapomnienie czy też próbę wymigania się od płacenia dochodzą do 16-17 tys. zł. Dlatego lepiej pamiętać o dodatkowych kosztach, albo zaplanować np. trasę: Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, czyli przez państwa, w których korzystanie z dróg i autostrad jest z reguły bezpłatne. Wyjątki tworzą tu tylko tunele.
Jednak nie wszędzie w Europie przejazd tunelem wymaga opłat. Najdłuższy na świecie tunel samochodowy, łączący norweskie miejscowości Lardal i Aurland, mierzy ponad 24,5 km. Przejazd nim, pozwalający oszczędzić mnóstwo czasu, nie kosztuje nic ponad cenę zużytego paliwa.


Pozostałe informacje

Chrońmy się przed złodziejami

Chrońmy się przed złodziejami

My możemy być na wakacjach, ale ochrona naszych da...   czytaj więcej »
Szkoła cierpienia?

Szkoła cierpienia?

Spółka PKP Intercity nie rozpieszcza swoich...   czytaj więcej »
Pomniki jak groby

Pomniki jak groby

Kiedy rządząca w Rosji partia „Jedna Rosja&r...   czytaj więcej »
Bez wsparcia

Bez wsparcia

Amerykańska administracja kończy ze wspieraniem an...   czytaj więcej »
Tryt spłynie do oceanu

Tryt spłynie do oceanu

„To już postanowione” powiedział Takas...   czytaj więcej »
Sadyści z Ratyzbony

Sadyści z Ratyzbony

Ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej było co...   czytaj więcej »
Szatan po pół wieku

Szatan po pół wieku

„Obraz okresu PRL jest dziś strasznie zakłam...   czytaj więcej »
Ryzykowne zabawy

Ryzykowne zabawy

To były „zabawy” wymuszone. Żabki wok&...   czytaj więcej »
Teraz pora na Astanę

Teraz pora na Astanę

Niemiłej niespodzianki nie było. Wręcz przeciwnie,...   czytaj więcej »
Kadrowicze Nawałki nie próżnują

Kadrowicze Nawałki nie próżnują

Do rozstrzygających o awansie do przyszłorocznego ...   czytaj więcej »
Google plus