Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Mamy niezły bigos z tym barszczem

wtorek, 08 sierpień 2017 23:49

Napisane przez  Paweł Pomian

Czterdzieści lat temu był uważany w Polsce za wartościową roślinę paszową. Dziś jest całkowicie zakazany, ale mimo to trzyma się doskonale

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

Silne poparzenia, alergie, choroby narządów wewnętrznych – o skutkach kontaktu z toksycznym Barszczem Sosnowskiego, mówi się w ostatnich latach dużo. Barszcz z łatwością zadomowił się w Polsce. Jest to skutek wieloletnich zaniedbań, braku pomysłów i chęci walki z inwazyjną rośliną ze strony odpowiednich służb.
W Polsce możemy spotkać dwa gatunki obce barszczu: barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony z Kaukazu w połowie XX w. w celach pastewnych oraz barszcz Montegazziego. Ten również przybył do nas z Kaukazu, lecz już jako roślina ozdobna i miododajna. Szybko wkradły się one w rodzime ekosystemy i zajęły je w niekontrolowany sposób.

Nie daje się wyplenić

Obecnie w Europie wschodniej mamy do czynienia z nasiloną inwazją barszczu Sosnowskiego. Jest to pozostałość po gospodarce prowadzonej w krajach bloku wschodniego. W ciągu kilku lat gatunek ten opanował całe areały wypierając przy tym rodzime gatunki i degradując środowisko.
Z kolei na zachodzie głównym rozprzestrzenia się barszcz Montegazziego. Jednak tam problem jest dużo mniejszy, ponieważ podejmowane są działania mające zniszczyć stanowiska rośliny i zapobiegać ponownemu odradzaniu się jej.
Dr Zygmunt Dajdok z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego, który bada rośliny inwazyjne, uważa, że zwalczanie barszczu jest bardzo czasochłonne. – To niezwykle odporna roślina. Łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przebywać w glebie nawet pięć lat. Zwalczanie jest bardzo trudne. Obecnie wykorzystuje się metody mechaniczne, polegające na usunięciu części naziemnej i podziemnej, a także chemiczne, lecz nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów – tłumaczy dr Dajdok. Działać zaś trzeba i to jeszcze bardziej intensywnie. Ilość nowych stanowisk barszczu rośnie bowiem z roku na rok.

Trzeba wespół w zespół

Musimy brać pod uwagę skutki społeczne i przyrodnicze. Przede wszystkim barszcz powoduje problemy zdrowotne u ludzi. Narażone na szkodliwe działanie toksyn mogą być zwłaszcza małe dzieci oraz osoby uczulone na substancje, które zawiera barszcz. Ponadto zmniejsza bioróżnorodność zarówno wśród roślin jak i zwierząt. Zagłuszając funkcjonowanie rodzimych roślin, wpływa negatywnie na żerujące na nich owady – mówi dr Dajdok.
Stale brakuje pomysłów na skuteczną walkę, ponieważ nie ma służb, które zajęłyby się problemem kompleksowo. Barszczem mają się zajmować straże miejskie i gminne. Często służby te nie są odpowiednio przygotowane. Do tego brakuje spójnego działania i programów, które likwidowałyby całkowicie największe stanowiska. Najbardziej efektywne są oczywiście prace we wczesnym etapie, gdy jest jeszcze szansa na całkowite zatrzymanie inwazji.
Na Dolnym Śląsku Partia Zielonych skierowała petycję do władz samorządowych, proponując wprowadzenie systemów natychmiastowego reagowania tam gdzie znajdują się pojedyncze egzemplarze rośliny. Brakuje jednak chęci u władz. I tak jest we wszystkich województwach – oraz na szczeblu krajowym.
A fundusze na to są, wystarczy, że gminy zgłoszą projekt. Większość gmin nie podejmuje jednak nawet doraźnych działań. Niewiele samorządów przeznacza jakiekolwiek pieniądze na zwalczanie Barszczu Sosnowskiego.
Na razie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowuje specjalne wytyczne dotyczące zwalczania barszczów. Zobowiązuje nas do tego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2014 r. odnoszące się do gatunków roślin i zwierząt inwazyjnych.


Pozostałe informacje

Złoty czas przedsiębiorców

Złoty czas przedsiębiorców

Wiedzie im się w Polsce znakomicie, a na horyzonci...   czytaj więcej »
Zanim spłonie twój dom

Zanim spłonie twój dom

To czy dym jest mniej czy bardziej gęsty, może ozn...   czytaj więcej »
Prawdziwe oblicze Macrona

Prawdziwe oblicze Macrona

Strach przed utratą zatrudnienia, niepewność i cor...   czytaj więcej »
Niszczenie, nie wyzwolenie

Niszczenie, nie wyzwolenie

Amerykanie są optymistami, jeśli chodzi o perspekt...   czytaj więcej »
Islamiści napadają na Turczynki

Islamiści napadają na Turczynki

Powód kolejnych napaści to nieodpowiedni &n...   czytaj więcej »
Trzecia rocznica ludobójstwa

Trzecia rocznica ludobójstwa

3 sierpnia 2014 terroryści z tzw. Państwa Islamski...   czytaj więcej »
Aferzysta skazany

Aferzysta skazany

Uosobienie wszelkich kapitalistycznych patologii, ...   czytaj więcej »
Pierwszy od 50 lat

Pierwszy od 50 lat

Na nic zdały się negocjacje z udziałem mediatora. ...   czytaj więcej »
Wolna Trybuna. Nowe Otwarcie Lewicy

Wolna Trybuna. Nowe Otwarcie Lewicy

Krzysztof Janik, doświadczony działacz lewicowy, s...   czytaj więcej »
Nieudany rejs „Transatlantyku”

Nieudany rejs „Transatlantyku”

Tak zwana „polityka historyczna” opart...   czytaj więcej »
Google plus