Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Kto ma kasę, nie musi czekać

niedziela, 13 sierpień 2017 22:53

Napisane przez  Jarosław Sadowski

Nadmorskie osiedla w Gdańsku cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Nadmorskie osiedla w Gdańsku cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Mieszkania w Polsce drożeją, ale tak powoli, że w porównaniu z rosnąca siłą nabywczą Polaków, dla większości stają się coraz tańsze.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Rok 2013 zmienił tendencje na polskim rynku nieruchomości. Spadające wcześniej od kilku lat ceny mieszkań, zaczęły stopniowo rosnąć.
To, jak zmieniły się stawki za lokale od tego czasu, można sprawdzić, korzystając z zestawienia cen transakcyjnych publikowanych przez Narodowy Bank Polski.
Okazało się, że – co nie jest zaskoczeniem – w okresie ostatnich czterech lat, w przeważającej części miast ceny lokali wzrosły.
Największa podwyżka objęła używane mieszkania w Gdyni i Gdańsku. Wydawałoby się, że w sytuacji, gdy deweloperzy także i tam chwalą się rekordową sprzedażą, najbardziej powinny wzrosnąć ceny nowych mieszkań. Gdańsk i Gdynia, a także i Sopot, od dawna uchodzą jednak za atrakcyjne lokalizacje, gdzie chętnie są kupowane zarówno mieszkania nowe, jak i mocno leciwe, w tym przedwojenne.

A może nad morze?

Na podstawie tych dwóch nadmorskich miast nie należy jednak wyciągać zbyt daleko idących wniosków, dotyczących całego rynku.
W rzeczywistości, niemal tyle samo było aglomeracji, w których bardziej wzrosły ceny nowych mieszkań, jak i takich, w których szybko zyskiwały także na wartości te używane.
W ciągu minionych czterech lat najbardziej, jak wspomniano, zdrożały lokale na trójmiejskim rynku wtórnym – aż o 65 000 zł, czyli o 26 proc. w Gdyni, oraz blisko 60 000 zł, czyli 22 proc. w Gdańsku. Zapewne jeszcze bardziej podrożały mieszkania w Sopocie (tego miasta nie obejmują wyliczenia przeprowadzone przez Expandera)
Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to największy wzrost zanotował Wrocław – o 45 210 zł, czyli o 15 proc. w porównaniu do roku 2013.
Ekstremalne przypadki, czyli ponad 20-procentowe wzrosty cen, nie powinny nam przyćmić pełnego obrazu rynku nieruchomości. W większości analizowanych miast wzrosty nie były bardzo wysokie.
Średnio było to ok. 7 proc., ale w skali czterech lat. Do uzyskania takiego wyniku wystarczy roczny wzrost na poziomie 1,7 proc.. To już nie wygląda zbyt imponująco. Zestawienie cen transakcyjnych obejmuje porównanie cen w drugim kwartale 2013 r oraz w drugim kwartale 2017.

Za gotówkę i na kredyt

Ceny mieszkań w ostatnich latach rosną z kilku powodów. Po pierwsze, nieruchomości uznawane są za dobrą inwestycję. Zyski jakie można uzyskać z najmu są zdecydowanie wyższe niż oprocentowanie lokat bankowych. Osoby zamożne chętnie lokują więc w ten sposób swoje oszczędności.
Niskie stopy procentowe sprawią również, że dość tanie są obecnie kredyty hipoteczne. Jednocześnie mamy bardzo niskie bezrobocie i dobrą sytuację gospodarczą. To sprawia, że Polacy chętnie kupują mieszkania na kredyt.
Według Biura Informacji Kredytowej, od stycznia do lipca bieżącego roku wartość wniosków kredytowych wzrosła aż o 16 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2016 r. Kumulacja zakupów gotówkowych i wspomaganych kredytem sprawia, że ceny rosną.
Na szczęście ten zwiększony popyt jest w dużej mierze zaspokajany przez dużą aktywność deweloperów. Dlatego ceny rosną powoli, a nie w tak dużym tempie jak miało to miejsce do 2008 r.

s 389 x

Źródło: Opracowanie własne Expander

 

s 392 x

Źródło: Opracowanie własne Expander


Pozostałe informacje

Żeby zdobyć własne M

Żeby zdobyć własne M

Lipcowe święto kredytobiorców. Nowe przepis...   czytaj więcej »
Węgry bez wolnej prasy

Węgry bez wolnej prasy

Pięć ostatnich niezależnych wobec rządu tytuł&oacu...   czytaj więcej »
Rebranding dżihadystów  i nowe Państwo Islamskie?

Rebranding dżihadystów i nowe Państwo Islamskie?

Czy w syryjskiej prowincji Idlib powstanie Państwo...   czytaj więcej »
Świat nie chce widzieć Jemenu

Świat nie chce widzieć Jemenu

Tysiące ludzi mogłoby żyć, gdyby działania koalicj...   czytaj więcej »
Zuckerberg 2020?

Zuckerberg 2020?

Czy szef Facebooka stanie do wyścigu do Białego Do...   czytaj więcej »
Plajta w więzieniu

Plajta w więzieniu

Rozwiązanie tak bardzo chwalone w USA i przez pols...   czytaj więcej »
Brak brata

Brak brata

„Historia uczy, że wieki ciemnoty mogą trwać...   czytaj więcej »
Wypominki (10)

Wypominki (10)

„Gazeta Wyborcza” z 6 kwietnia 1991: &...   czytaj więcej »
Wojna Saakaszwilego

Wojna Saakaszwilego

O gruzińsko-rosyjskiej „wojnie pięciodniowej...   czytaj więcej »
Zachód i Rosja

Zachód i Rosja

Jakie wartości w przyszłych relacjach? Odnieść mo...   czytaj więcej »
Google plus