Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Podróże z nowym rozkładem

wtorek, 14 listopad 2017 23:22

Napisane przez  AL

Nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, powrót pociągów do Hrubieszowa i Sandomierza, więcej składów kategorii InterCity obsługiwanych przez nowoczesne pojazdy Flirt i Dart oraz dodatkowe kursy weekendowe. Zmiany zaczną obowiązywać od 10 grudnia.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

W rozkładzie jazdy na sezon 2017/2018 do dyspozycji pasażerów będą nowe połączenia.
Zyskają na tym między innymi mieszkańcy Pomorza i Podkarpacia. I tak, uruchomiony zostanie pociąg TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia, kursujący przez Kraków i Warszawę. (Skrót TLK rozwijał się kiedyś jako Tanie Linie Kolejowe, ale od kiedy stały się one liniami wyraźnie droższymi, zmieniono to na Twoje Linie Kolejowe). Nowością będzie także skład TLK Biebrza, który pojedzie z Trójmiasta do Rzeszowa. Pociąg po drodze zatrzyma się w Giżycku, Olsztynie, Białymstoku, Warszawie i Krakowie.
Po 13 latach wrócą pociągi do Hrubieszowa, a po rocznej przerwie do Sandomierza. Skład IC Hetman pojedzie z Hrubieszowa do Jeleniej Góry przez Rzeszów i Wrocław, natomiast TLK Połoniny, z Przemyśla do Warszawy, zatrzymując się m.in. na stacjach w Leżajsku, Sandomierzu i Radomiu.
Ponadto, w nowym rozkładzie pojawią się dodatkowe połączenia z Jeleniej Góry do Szczecina (IC Barnim) oraz Bydgoszczy (TLK Halny – choć nie bardzo wiadomo, co halny ma wspólnego akurat z Jelenią Górą).

Pojadą trochę częściej

Mieszkańcy Radomia otrzymają nowe połączenia na trasie Kraków – Olsztyn. Trzy składy obsługiwane zestawami Flirt (Kolberg, Orłowicz i Żeromski) pojadą przez Radom i Kielce. Na tej trasie PKP Intercity uruchomią także nowy pociąg – TLK Sienkiewicz. Dzięki temu podróżujący z Radomia i Kielc zyskają możliwość dogodniejszego dojazdu także do stolicy.
W sumie, od grudnia między Warszawą a Radomiem pojedzie 8, natomiast ze stolicy do Kielc 7 par pociągów dziennie. Dodatkowo składy z Olsztyna do Warszawy będą kursowały w równych odstępach czasu – średnio co dwie godziny.
Zwiększy się również częstotliwość połączeń na linii Warszawa – Łódź. Pociągi kursujące między obydwoma miastami będą jeździły co godzinę, a w godzinach szczytu – nawet co 30 minut.
– W nowym rozkładzie 2017/2018 zaproponujemy pasażerom średnio o 17 pociągów na dobę więcej niż w tym roku. Będą to zarówno połączenia krajowe jak i składy międzynarodowe – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.
PKP Intercity uruchomią więcej połączeń weekendowych kursujących w dniach szczytów przewozowych. Będą to m.in. składy relacji Wrocław – Katowice (TLK Lompa) i Poznań – Gdynia (TLK Molo). Ponadto, od grudnia, na trasie Gliwice – Warszawa pasażerowie skorzystają z połączenia Expres Inter City Górnik (w latach 70 był to najszybszy ekspres w Polsce). Natomiast sezonowo z Krakowa do Kołobrzegu pojedzie dodatkowa para pociągów Pendolino, a z Gdyni do Zakopanego skład ekspres EIC Giewont.

Nowy tabor na nowych liniach

Od grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji większą liczbę połączeń obsługiwanych nowoczesnym taborem, wyposażonym m.in. w część gastronomiczną, bezprzewodowy Internet czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Skład IC Karkonosze (relacji Białystok – Jelenia Góra) zostanie zestawiony z nowoczesnych polskich pojazdów bydgoskiej Pesy Dart, natomiast pociągi IC Pogoria (relacji Katowice – Gdynia) oraz IC Witkacy (relacji Gdynia – Zakopane) – z szwajcarskich ale produkowanych w Siedlcach Flirtów.
Dodatkowo pojawią się zmodernizowane wagony w pociągach IC Gałczyński (relacji Warszawa – Szczecin), IC Kociewie (relacji Gdynia – Gorzów), IC Starzyński (relacji Warszawa – Terespol) oraz IC Hubal (Warszawa – Kielce).

Międzynarodowe nowości

W rozkładzie jazdy 2017/2018 uruchomione zostaną nowe międzynarodowe połączenia. Wśród nowości jest skład relacji Katowice – Wiedeń, kursujący przez Ostrawę, który, dzięki dogodnym skomunikowaniom, zapewni podróżnym przesiadki na pociągi do Pragi i Budapesztu.
Podróżujący w kierunku Ukrainy zyskają skład Odessa Express relacji Przemyśl – Odessa, kursujący przez Lwów, oraz dodatkową parę składów relacji Chełm – Kowel. Oba pociągi są uruchomiane przez Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity. Będą również dogodne przesiadki dla pociągów krajowych – z Przemyśla w kierunku Krakowa, Warszawy i Wrocławia, natomiast z Chełma do Lublina i stolicy.
Skorzystają również pasażerowie wybierający się na Białoruś. Przewoźnik uruchomi nowy, dzienny pociąg relacji Warszawa – Brześć (IC Skaryna) z dogodną przesiadką na skład kursujący do Mińska.
Od grudnia zmieni się nieco trasa pociągu IC Chopin, kursującego do stolic trzech państw (relacji Warszawa-Wiedeń/Budapeszt/Praga). Pojedzie on przez Kraków.

Niektóre przejazdy potrwają krócej

Dzięki zakończonym pracom na trasie Kraków – Rzeszów, pociągi PKP Intercity powrócą do poprzednich, krótszych czasów przejazdów sprzed remontów. Na przykład z Przemyśla do Krakowa dojadą w około trzy godziny czyli o blisko 20 minut krócej niż dotychczas.
Najwięcej zyskają chyba mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Od grudnia do stolicy pojadą w o około 1,5 godziny krócej niż do tej pory. Cała podróż zajmie mniej więcej 6 godzin.
Remonty jednak nadal będą dawać się we znaki. W związku z pracami modernizacyjnym, niektóre pociągi będą kursowały w zmienionych relacjach. Na trasie Warszawa – Poznań dla składów PKP Intercity wciąż obowiązuje trasa objazdowa przez Inowrocław i Gniezno, natomiast pociągi jadące z Lublina do stolicy kursują przez Łuków i Parczew. Dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina, od Radomia zostanie zaś uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Im wcześniej tym taniej

Na tych, którzy kupują bilety z wyprzedzeniem, będą czekać rabaty – w przypadku pociągów ekspresowych można skorzystać z oferty Super Promo, dzięki której np. pociągiem EIP z Katowic do Warszawy można pojechać już za 49 zł.
Po wyczerpaniu tej najtańszej (bardzo zresztą szczupłej) puli biletów, pasażerowie będą mogli nabyć bilet w ofercie Promo. Wtedy za podróż z Krakowa, Katowic czy Trójmiasta do Warszawy pasażer zapłaci już od 79 zł, a z Wrocławia do Warszawy od 89 zł. Od – czyli są to ceny minimalne, które w praktyce mogą być wyższe.
Generalnie, na wszystkie pociągi obowiązuje oferta im wcześniej tym taniej. W jej ramach, w zależności od terminu zakupu, pasażer otrzyma rabat w wysokości 30, 20 lub 10 procent.
Bilety można kupować nie tylko w kasach i biletomatach lecz także przez internet na www.intercity.pl, a także za pomocą aplikacji mobilnej IC Mobile Navigator.


Pozostałe informacje

Zanim pomożesz – pomyśl czy możesz

Przystąpienie do czyjegoś kredytu to decyzja, kt&o...   czytaj więcej »
Powrót do Mitrowicy

Powrót do Mitrowicy

40 sędziów i 13 prokuratorów z Serbi...   czytaj więcej »
Obrończyni

Obrończyni

Jak donosi amerykański portal „Atlantico&rdq...   czytaj więcej »

Ucieczka z Syberii

We Francji pojawił się niespodziewanie Yoann Barbe...   czytaj więcej »

W obronie więźniów

Olbrzymi tłum wypełnił całą aleję prowadzącą na pl...   czytaj więcej »

48 godzin wolności

Dyskusje o podniesionej temperaturze wywołało w Gr...   czytaj więcej »
Nowa jakość, nowe możliwości

Nowa jakość, nowe możliwości

Stan modernizacji armii rosyjskiej według planu 20...   czytaj więcej »

Mały Holokaust po polsku

Jeśli ustalenia naukowe doktorów Mirosława ...   czytaj więcej »
Dali radę bez Lewego

Dali radę bez Lewego

Bezbramkowy remis z Urugwajem to niezły rezultat, ...   czytaj więcej »
Kompromitacja młodzieżówki

Kompromitacja młodzieżówki

Prowadzona przez Czesława Michniewicza reprezentac...   czytaj więcej »
Google plus