Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Świnoujście wreszcie doczeka się połączenia

niedziela, 03 grudzień 2017 21:34

Napisane przez  Maciej Pawlak

Im wybory samorządowe bliżej, tym częściej mówi się o budowie kanałów, tuneli i mostów.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Ostatnie dni przyniosły ważne wiadomości dla rozwoju Świnoujścia i całego Pomorza Zachodniego.
Rozstrzygnięto bowiem przetarg na budowę podziemnego tunelu łączącego przeprawą drogową dwie wyspy, na której leży miasto: Uznam i Wolin. Podpisano także umowę, dzięki której nastąpi kolejny etap rozbudowy gazoportu.

Komisja uwierzyła Włochom

Dla mieszkańców naszego, najbardziej na północny-zachód wysuniętego miasta, szczególne znaczenie ma oczywiście wiadomość o budowie tunelu. W przetargu na tę inwestycję wzięły udział cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę według komisji przetargowej złożyło konsorcjum włoskich firm Astaldi (znanej z wcześniejszego udziału w budowie części odcinków warszawskiego metra) i Ghella. Tak zdecydowała komisja przetargowa, mimo znanych wcześniej problemów z opóźnieniami w budowie terminala gazu w Świnoujściu realizowanej przez inną firmę z Włoch.
Konsorcjum ma zrealizować za nieco ponad 727 mln zł, długą na 3,4 km przeprawę drogową między oboma wyspami, w tym 1,44 km tunelu drążonego o średnicy 12 m, z dwukierunkową jezdnią. Inwestycja połączy Uznam i Wolin rozdzielone rzeką Świną.
Całość ma być gotowa za cztery lata, pod koniec 2021 r. Skończą się wówczas wieloletnie problemy wszystkich kierowców, którzy chcąc przejechać z jednej dzielnicy miasta do drugiej, muszą wiele czasu spędzać w kolejkach do przepraw promowych. Nie kursują one bowiem na tyle często, by zapewnić płynny ruch, a ponadto są wrażliwe na warunki pogodowe.
Według wcześniejszych zapewnień resortu infrastruktury i budownictwa środki na inwestycję maja pochodzić w 85 proc. ze środków unijnych, a pozostałe 15 proc. – z budżetu miasta Świnoujście.

Życzmy im punktualności

Postępuje też rozbudowa gazoportu – inwestycji, mającej zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Porozumienie operatora obiektu, spółki Polskie LNG, z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przewiduje rozbudowę terminala o kolejne nabrzeże. Ma ono powstać także do 2021 r.
– Ta inwestycja może poprowadzić Świnoujście do roli bałtyckiego lidera w przeładunkach gazu płynnego. Powstanie drugiego nabrzeża umożliwi realizację nowych zadań: załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunku gazu ze statku na state – stwierdził Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ. Inwestycja ma być sfinansowana ze środków UE.
Powstanie również 55-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z podszczecińskiego lotniska w Goleniowie do Kiełpina, w kierunku na Koszalin. Cała 140-km trasa Goleniów-Koszalin ma kosztować ok. 3,5 mld zł (z 1,5-mld zł unijnego dofinansowania). Budowane jest także połączenie zespołu portów Szczecin – Świnoujście z południową granicą Polski. Cała ta trasa ma być otwarta w 2022 r.
Zakładając, że wszystkie wymienione inwestycje zostaną oddane do użytku w zakładanym czasie, to już za pięć lat północno-zachodni region zyska dobre skomunikowanie z resztą kraju, a ponadto poprawi się bezpieczeństwo energetyczne Polski. Trzeba życzyć więc ludziom odpowiedzialnym za punktualny przebieg tych przedsięwzięć, by terminy prac zostały dotrzymane.


Pozostałe informacje

Niech pozwolą nam na aborcję!

GŁOS ZWOLENNICZEK DOMOWYCH ZABIEGÓW. &bdquo...   czytaj więcej »
Szczyt pod znakiem migracji

Szczyt pod znakiem migracji

Szokujące doniesienia CNN o odradzaniu się niewoln...   czytaj więcej »
Irańska odpowiedź

Irańska odpowiedź

Nowy dowódca irańskiej marynarki wojennej a...   czytaj więcej »
Kłamczuszek

Kłamczuszek

Prezydent USA przez całą kampanię wyborczą i właśc...   czytaj więcej »

Koniec marzeń?

Byli członkowie rządu katalońskiego Carlesa Puigde...   czytaj więcej »
Polscy żołnierze w Kosowie

Polscy żołnierze w Kosowie

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść...   czytaj więcej »
Donald na białym koniu

Donald na białym koniu

Inżynier Mamoń – pasażer „Rejsu”...   czytaj więcej »
Czy narodowcy mogą zagrozić demokracji?

Czy narodowcy mogą zagrozić demokracji?

Subiektywne spojrzenie na radykalizację praktyki p...   czytaj więcej »
Vanagas kontra Vanagaitė, czyli jak Litwa (nie) rozmawia o swoich „wyklętych”

Vanagas kontra Vanagaitė, czyli jak Litwa (nie) rozmawia o swoich „wyklętych”

W aferze, która wstrząsnęła Litwą w ostatni...   czytaj więcej »
Pisarz świata całego

Pisarz świata całego

LO życiu i twórczości Josepha Conrada (1857...   czytaj więcej »
Google plus