Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Bez ryzyka nie ma zysku

czwartek, 07 grudzień 2017 20:28

Napisane przez  Jarosław Sadowski

Na bezpiecznych instrumentach finansowych zarobimy bardzo mało albo wcale, a pieniądze będą stopniowo zjadane przez inflację

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Aby nasze oszczędności nie przyniosły strat, oprocentowanie lokat musi wynieść przynajmniej 3,09 proc rocznie – wynika z wyliczeń Expandera. Znalezienie ofert z takimi stawkami nie jest łatwe.
Pierwszym sposobem na uzyskanie oprocentowania wyższego niż 3,09 proc są lokaty promocyjne, dostępne dla nowych klientów. Problem polega jednak na tym, że zwykle można je założyć na bardzo krótki okres – zwykle 1-3 miesiące.  Później oprocentowanie spada do standardowego poziomu, który wynosi średnio ok. 1,5 proc.

Często zmieniaj banki

Aby w dłuższym okresie zapewnić sobie oprocentowanie wyższe niż 3,09 proc., trzeba byłoby więc co kilka miesięcy przenosić oszczędności z banku do banku. Jeżeli jednak będziemy postępować w ten sposób, po pewnym czasie skończą nam się jednak banki, w których możemy być nowym klientem. Dodatkowym kłopotem jest to, że zwykle nie da się ulokować na takiej lokacie zbyt dużej kwoty. Przeważnie nie może być ona wyższa niż 10 000 zł.
Innym rozwiązaniem pozwalającym ochronić oszczędności przed inflacją są obligacje skarbu państwa. O ile w przypadku promocyjnych lokat kłopotem jest krótki okres inwestycji, to w tym przypadku może być on dla niektórych zbyt długi. Gwarancję, że oprocentowanie będzie wyższe niż inflacja dają bowiem dopiero obligacje 4-letnie i 10-letnie. Trzeba też dodać, że gwarancja realnych zysków działa dopiero od drugiego roku. W pierwszym oprocentowanie wynosi odpowiednio 2,4 proc i 2,7 proc, a więc także poniżej inflacji. Warto też dodać, że oprocentowanie oparte o inflację dają też sześcio i dwunastoletnie obligacje kierowane dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”. Tu z kolei problem polega na tym, że można na nie wpłacić tylko taką kwotę jaką dana osoba otrzymała w ramach wspomnianego programu.

Cierpliwie czekaj

Kolejnym sposobem na uzyskanie odsetek wyższych niż inflacja są obligacje przedsiębiorstw, których oprocentowanie nierzadko przekracza 5 proc. Dla przykładu, w jednej z trwających właśnie emisji obligacji firmowych, wynosi ono 5,5 proc. Zdarzają się jednak poziomy zarówno znacznie niższe jak i znacznie wyższe. PKN Orlen oferuje oprocentowanie wynoszące tylko 2,81 (czyli realnie poniżej inflacji). Z kolei w przypadku małych lub nowych firm może to być nawet ponad 10 proc..
Poziom oprocentowania w dużej mierze zależy od ryzyka. Warto pamiętać, że w sytuacji upadłości przedsiębiorstwa oferującego swoje obligacje, możemy nie odzyskać części lub nawet całości zainwestowanej kwoty. Dlatego należy kierować się nie tylko wysokością oprocentowania, ale również dokładnie zapoznać się z kondycją firmy, której chcemy pożyczyć swoje pieniądze. Lepiej wybierać takie, które działają od lat i przynoszą zyski.


Pozostałe informacje

Brexitowy chaos

Brexitowy chaos

Po ujawnieniu projektu umowy pozwalającej Irlandii...   czytaj więcej »

Ach, Micheil!

Wczoraj w Kijowie sytuacja zmieniała się z godziny...   czytaj więcej »

Niebezpieczny pomysł

„Wielka katastrofa”, „eskalacja&...   czytaj więcej »

Ach, Roman!

Roman Polański znów znalazł się na fali osk...   czytaj więcej »

Niezgodna z polityką

Chodzi o tzw. deklarację nowojorską. Administracja...   czytaj więcej »
Lustro „Syberiady”

Lustro „Syberiady”

„Syberiada polska” Zbigniewa Domino wy...   czytaj więcej »
Encyklopedysta

Encyklopedysta

W czasach wszechogarniającego elektronicznego zapi...   czytaj więcej »

Propozycje dla Lewicy

I ich uzasadnienie przedstawione podczas debaty w ...   czytaj więcej »
Przy pustych trybunach

Przy pustych trybunach

Dwadzieścia sześć goli w ośmiu meczach to daje śre...   czytaj więcej »
Kubica czeka na decyzję

Kubica czeka na decyzję

Robert Kubica przyznał, że zapewnił, że w prowadze...   czytaj więcej »
Google plus