Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Wsparcie, ale nie wiadomo jakie

wtorek, 06 marzec 2018 21:58

Napisane przez  AL

Ruszają dawno zapowiadane, preferencyjne pożyczki wynoszące do 500 tys zł, dla drobnych i średnich przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce Wschodniej.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Preferencyjne pożyczki zapowiedział resort inwestycji i rozwoju podczas prezentacji w Arłamowie, kiedy to przedstawiono tak zwany instrument finansowy „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Resort przedstawił te pożyczki w Bieszczadach, bo jak twierdzi, tam przedsiębiorczość w formie turystyki przejawia się w codziennej działalności wielu osób.
Cała koncepcja preferencyjnych pożyczek nie jest nowa, zapowiadano ją już w 2016 r., ale z powodu rozmaitych poslizgów, program ma ruszyć dopiero teraz.

Początkujący mają najlepiej

Instrument „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to pożyczki dla przedsiębiorców działających we wschodnich regionach kraju, którzy zechcą rozwijać bazę i usługi dla turystów. Łączny budżet tych pożyczek wynosi 200 mln zł. Środkami zarządza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich dystrybucją w regionach zajmują się instytucje, których lista dostępna jest na stronie BGK.
Pożyczkę można będzie wykorzystać m.in. na budowę i remont obiektów infrastruktury turystycznej, uzdrowisk, pensjonatów, miejsc noclegowych oraz na tworzenie i rozwój tzw. parków tematycznych.
O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne.
– Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeznaczyło własny kapitał na wsparcie tego sektora biznesu w Polsce Wschodniej – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, co nie jest zgodne z prawdą, gdyż ministerstwo nie ma żadnych „własnych kapitałów”, lecz posiada co najwyżej kapitały obywateli, powierzone mu w zarząd decyzją ugrupowania, które zwyciężyło w wyborach.
Atutem tych pożyczek jest preferencyjne oprocentowanie – obiecuje ministerstwo. Na dodatkowe preferencje (brak wymaganego wkładu własnego i jeszcze niższe oprocentowanie) mogą liczyć miejsca przyjazne rowerzystom, tworzone w ramach Szlaku Rowerowego Green Velo oraz przedsiębiorstwa, które dopiero zaczynają (do dwóch lat działalności).
Jak dodał wiceminister Hamryszczak, rządowi bardzo zależy na rozwoju turystyki rowerowej i wykorzystanie do tego szlaku Green Velo.
– Polska Wschodnia to makroregion o doskonałych walorach turystycznych i ogromnym, choć wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale. Jesteśmy świadomi ograniczeń, jakie tutejsze firmy napotykają planując inwestycje. Głównym problemem jest kapitał, więc dlatego oddajemy w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pomoże im rozwinąć biznes, a wszystkim da zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości usług turystycznych – powiedział Hamryszczak

Wedle uznania?

Ministerstwo obiecuje, że korzyści z programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” odniosą nie tylko regiony wschodnie ((Polska B i C). Zapowiada, że nowe miejsca pracy i wzrost poziomu dochodów ludności regionów turystycznych będą stanowić: „ważny, choć nie jedyny, efekt dla gospodarki”.
Wzrost ruchu turystycznego stanie się kołem zamachowym – będzie stymulować rozwój przedsiębiorczości, innowacji, spowoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów ale także dochodów budżetowych samorządów lokalnych. I wszystkie te korzyści mają się ziścić za sprawą 200 mln zł nieco tańszych kredytów.
O ile tańszych? Nie wiadomo, gdyż ministerstwo nie podaje szczegółów, mówiących jakie faktycznie będzie ich oprocentowanie. Jest to więc najprawdopodobniej kwestia uznaniowa, zależna od podejścia tego, kto te podwyżki będzie przyznawać.


Pozostałe informacje

Będzie koalicja

Będzie koalicja

Kanclerz Angela Merkel i liderzy socjaldemokrat&oa...   czytaj więcej »

Planalto 2018

W 2018 roku w co najmniej trzech krajach będą miał...   czytaj więcej »

Netanjahu zeznaje

W piątek izraelski premier Binjamin Netanjahu był ...   czytaj więcej »

Czerwone noty

Serbia zareagowała oburzeniem na fakt, że Interpol...   czytaj więcej »
Nowa obrzędowość

Nowa obrzędowość

W świetle ustawy degradacyjnej, której proj...   czytaj więcej »

Wytrzymajmy!

„Miał być technokrata, wyszedł fanatyk&rdquo...   czytaj więcej »
Demokratyczny socjalista

Demokratyczny socjalista

Pierwszy kwartał każdego roku przynosi dwie ważne ...   czytaj więcej »
Stoch zgarnia wszystko

Stoch zgarnia wszystko

Kamil Stoch przed konkursem w Lahti miał w klasyfi...   czytaj więcej »
Koniec wyprawy na K2

Koniec wyprawy na K2

Po rekonesansie wykonanym przez Adama Bieleckiego ...   czytaj więcej »
Jagiellonia nie zwalnia

Jagiellonia nie zwalnia

Jagiellonia pokonała Wisłę Kraków 2:0 w koń...   czytaj więcej »
Google plus