Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Budowlana koniunktura powinna potrwać

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:41

Napisane przez  AL

Trudno jednak o pełny optymizm, bo chociaż bieżący rok będzie wprawdzie dobry, to większość przedsiębiorstw raczej nie przewiduje znaczącego wzrostu swojej sprzedaży. Zadowolą się tym, co jest.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Polskim fenomenem, dla którego nie ma dobrego wytłumaczenia, jest to, że w Polsce buduje się, remontuje i modernizuje coraz więcej – nie tylko budynków mieszkalnych, ale i dróg, torów, oraz obiektów rozmaitej infrastruktury – zaś branża budowlana od lat dołuje, nie może wyjść z kryzysu i uważana jest za głównego hamulcowego polskiej gospodarki.
Tylko po części można to wyjaśnić dołkiem w inwestycjach typowo przemysłowych. Wkrótce jednak i to tłumaczenie odpadnie, gdyż dosyć optymistyczne sygnały płyną z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Mury się pną do góry

Okazuje się, że w styczniu br. wzrost produkcji budowlanej i montażowej był najwyższym od kilku lat i wyniósł aż 34,7 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 r.
Na taki wynik najbardziej zapracowały podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków (+38 proc. rok do roku) oraz jednostki zajmujące się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi (+36,9 proc. r/r).
Ważną informacją, która wskazuje na to, że branża budowlana będzie dynamicznie rozwijać się w 2018 r., są wyniki rynku leasingu za ubiegły rok. W 2017 r firmy leasingowe sfinansowały maszyny budowlane o łącznej wartości 2,5 mld zł, co oznacza 27,8 proc. wzrost rok do roku.
W rezultacie, aż 44 proc. przedstawicieli branży budowlanej przewiduje wzrost sprzedaży swoich produktów i usług w pierwszym kwartale bieżącego roku – wynika z pierwszego tegorocznego pomiaru dokonanego przez Europejski Fundusz Leasingowy.

Dynamika nie chce rosnąć

Wskaźnik, nazywany „Barometrem EFL”, pokazuje, że firmy budowlane nie tylko oceniły swoją sytuację zdecydowanie lepiej niż w poprzednim kwartale (+10 punktów procentowych), ale że jest to zarazem najwyższy zanotowany wynik tej branży od początku pomiaru Barometru.
To znaczący sygnał, że branża budowlana znajduje się w dobrej kondycji. Z drugiej jednak strony, nie można nie zauważyć iż z tegorocznych obserwacji wynika, że 56 proc firm budowlanych, czyli większość, nie przewiduje wzrostu sprzedaży swych produktów i usług.
Eksperci Europejskiego Funduszu Leasingowego prognozują, że dobra sytuacja w budownictwie utrzyma się w całym 2018 roku – i w związku z tym dynamika leasingu maszyn budowlanych powinna być podobna do tej z ubiegłego roku, co oznacza wzrost na poziomie 27,5 proc. w porównaniu z rokiem 2017.
Mniej optymistyczne jest to, że w tym roku nie przewiduje się wyższej dynamiki niż ubiegłoroczna. Trudno też odpowiedzieć na pytanie, czy dobra koniunktura obejmie także rok przyszły? .

Na wyższych obrotach

W każdym razie, obecnie, co ma też związek z zakończeniem okresu mrozów w Polsce, branża budowlana zaczyna wchodzić na coraz wyższe obroty.
– Pierwsze oznaki tej tendencji widzieliśmy już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas główny odczyt „Barometru EFL” dla budownictwa był najwyższy wśród sześciu badanych branż. Ta wysoka wartość wskaźnika wynikała przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. W pierwszym tegorocznym pomiarze optymizm firm budowlanych dotyczy przede wszystkich planowanej sprzedaży. Taka sytuacja to odzwierciedlenie zarówno dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych jak i optymistycznych nastrojów konsumenckich. Jednak hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Szansą są pracownicy zza wschodniej granicy, ale budownictwo nie jest jedyną branżą, która o nich musi zabiegać. Z podobną sytuacją mamy też do czynienia w motoryzacji, logistyce czy handlu. Dlatego realizacja planów budowlanych może być zagrożona – mówi Radosław Kuczyński, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności małych i średnich firm do wzrostu sprzedaży i produkcji, ekspansji na nowe rynki, maksymalizacji zysków, inwestowania w środki trwałe. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa ponad 600 firm. Aktualna edycja badania odbyła się w lutym 2018 r.

Większość chce sprzedać mniej

Pierwszy tegoroczny główny odczyt „Barometru EFL” dla całej polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, wyniósł 56,8 pkt. i jest nieco mniejszy od wskaźnika sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.).
Nie są to więc rewelacyjne wyniki. Możnaby więc co najwyżej wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP.
Eksperci EFL zwracają natomiast uwagę na dość optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów.
Aż 38 proc mikro, małych i średnich firm – czyli dwa razy więcej niż rok temu i najwięcej od prawie dwóch lat – planuje zwiększenie sprzedaży. Tyle, że oznacza to zarazem, iż aż 62 proc tych firm – czyli zdecydowana większość – nie przewiduje wzrostów sprzedaży.
Nienajlepiej to niestety wróży rozwojowi całej naszej gospodarki.


Pozostałe informacje

Spór o Auswärtiges Amt

Spór o Auswärtiges Amt

Kolejny aspirujący do roli szefa dyplomacji w koal...   czytaj więcej »

Przetarg na myśliwiec

Japonia ogłosiła przetarg na nowy samolot myśliwsk...   czytaj więcej »

Więzienie na eksport

Wielka Brytania rozbuduje więzienie w Lagos, aby m...   czytaj więcej »
Czarna strona złotego

Czarna strona złotego

Polski patriota nie bierze pieniędzy od obcych nar...   czytaj więcej »
„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

Jak Rosja zmieniła globalny rozkład sił militarnyc...   czytaj więcej »
Dobra marka

Dobra marka

Dlaczego warto głosować na Sojusz Lewicy Demokraty...   czytaj więcej »
Czas na nieposłuszeństwo

Czas na nieposłuszeństwo

W internecie pojawił się artykuł Janusza Rolickieg...   czytaj więcej »
W brunatnych oparach

W brunatnych oparach

Przełom polityczny w Polsce po wyborach z czerwca ...   czytaj więcej »

Biografia marksizmu

W Polsce, w głównym nurcie dyskursu, kt&oac...   czytaj więcej »
Aktorstwo to ruletka

Aktorstwo to ruletka

Z JOWITĄ BUDNIK, w 30 rocznicę inauguracji pierwsz...   czytaj więcej »
Google plus