Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:43

Napisane przez  Andrzej Leszyk

Rzekome starania o mniej skażone powietrze w Polsce, zapowiadane przez obecną administrację nie są realnym działaniem lecz czystą (no może nie całkiem) propagandą.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Szumnie zapowiadany przez rząd program walki ze smogiem, „ SmogStop”, zanim jeszcze przybrał jakiekolwiek realne kształty, już okazał się lipą.
Jak wskazuje organizacja Polski Alarm Smogowy, obiecywany przez rząd program oferujący wsparcie finansowe dla wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów, jest obecnie ograniczony do zaledwie 23 polskich miejscowości. W praktyce zaś, najprawdopodobniej nie obejmie w ogóle żadnych.

Jeżeli Unia da kasę

Zapomnijmy więc, że w wyniku jakichś działań rządu uda się poprawić jakość powietrza w Polsce. Tym bardziej, że smog to problem całego kraju, a nie tych nieco ponad 20 wybranych miast.
Wprawdzie na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, znajduje się aż 33 polskich miast, to jednak obecna administracja nie zamierza zabrać się za walkę o czyste powietrze w całym kraju.
Rząd zdecydował bowiem, że program SmogStop ma objąć jedynie 23 z 33 miejscowości, które znalazły się na tej fatalnej liście, o innych miastach w Polsce, skażonych niewiele mniej, nawet nie wspominając.
Nawet zresztą i pomoc dla tych 23 miast jest niemal nierealna, ponieważ resort przedsiębiorczości i technologii informuje, że ma ona być uzależniona od tego czy Komisja Europejska zaakceptuje złożony w niewiadomej przyszłości przez Polskę wniosek o powołanie nowego programu operacyjnego „Czyste Powietrze”.
Akurat! Już widzimy, jak Komisja Europejska na wniosek Polski wprowadza w życie nowy program operacyjny! Jest to praktycznie wykluczone, a gdyby nawet jakimś cudem miało do tego dojść, stanie się to w dalece nieokreślonej przyszłości.
Widać więc wyraźnie, że zapowiedziana przez rząd PiS walka ze smogiem to zwykła bujda. Powietrze w Polsce tylko wtedy stanie się czystsze, jeżeli zadbają o to samorządy, bo rząd na pewno w niczym tu nie pomoże.

Na rząd nie można liczyć

Takie podejście do wykonywania swych zadań, jakie prezentuje administracja centralna, oczywiście już całkowicie wyklucza z ewentualnego (choć nader iluzorycznego) wsparcia setki miejscowości, które borykają się z zanieczyszczeniem powietrza, a nie znalazły się na liście WHO ponieważ na przykład nie posiadają oficjalnego systemu monitoringu powietrza lub stacje monitoringu pojawiły się w nich po tym gdy ranking został stworzony.
Przykłady takich miejscowości jak Nowy Targ, Brzeszcze czy Rabka Zdrój, gdzie jakość powietrza zaczęto mierzyć już po ogłoszeniu rankingu WHO (choć od lat wszyscy skarżą się na smugi śmierdzących dymów z kominów, zatruwających te miasteczka), pokazują, że problem zanieczyszczenia powietrza nie ogranicza się do listy sporządzonej przez WHO.
W liście do wiceministra Piotra Woźnego, pełnomocnika rządu do spraw smogu, Polski Alarm Smogowy wskazuje między innymi, że ewentualne wsparcie rządu ograniczy się do garstki wybranych gmin – i nie powstanie krajowy program dostępny dla wszystkich miejscowości, w których wdrażane są uchwały antysmogowe.
Takie zawężenie pomocy byłoby niesprawiedliwe, a także mało efektywne – uważa PAS. Mało efektywne, ponieważ – co doskonale pokazuje przykład Krakowa, gdzie 30-40 proc pyłów to napływ spoza miasta – powietrze nie zna granic i usunięcie źródeł emisji w jednej tylko miejscowości nie wystarcza, aby skutecznie rozwiązać w niej problem zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenia będą bowiem napływać do niej z okolicznych gmin oraz innych miast, a nawet z sąsiednich województw.

Antysmogowi optymiści

Organizacje skupione w Polskim Alarmie Smogowym apelują o jak najszybsze stworzenie programu wsparcia obejmującego wszystkie miejscowości – wsie, miasteczka oraz miasta – na terenie tych województw, które przyjęły uchwały antysmogowe obligujące mieszkańców do wymiany instalacji grzewczych na bardziej przyjazne powietrzu (na dzień dzisiejszy to: Małopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, Mazowsze, Łódzkie oraz Wielkopolska).
Oznacza to, że rząd powinien uruchomić znacznie większe środki na wsparcie wymiany źródeł grzewczych oraz termomodernizację niż zapowiadane 750 mln zł w przeciągu najbliższych kilku lat. Polski Alarm Smogowy szacuje, że byłoby to prawie 4 miliardy złotych rocznie dotacji przeznaczonych dla uboższych gospodarstw.
Wszystko to wskazuje na daleko posunięty optymizm Polskiego Alarmu Smogowego, który mimo wszystko uważa, iż rząd rzeczywiście wyasygnuje jakieś pieniądze na walkę ze smogiem.
Nawet jeśli jednak tak się stanie, co wątpliwe, to skutek będzie znikomy, gdyż aby poradzić sobie ze smogiem potrzeba systemowych rozwiązań i działań prowadzonych równolegle w kilku obszarach.

Przepisy, które nie działają

Program wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacja, jeśli powstaną, mogą być dobrymi narzędziami, które pozwolą poprawić jakość cieplną polskich domów oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Oprócz niego potrzeba jednak też przepisów, które pozwolą skutecznie wdrożyć zapisy rozporządzenia zakazującego sprzedaży kotłów najniższej jakości. Rozporządzenie to, przygotowane po wielu miesiącach prac przez obecny rząd, okazało się bowiem nieprecyzyjne i mało skuteczne.
– Otrzymujemy liczne sygnały, że to rozporządzenie jest i będzie obchodzone – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Ponadto, absolutnie kluczowe są również realne normy jakości dla sprzedawanego do gospodarstw domowych węgla. Niestety, rząd PiS nie jest w stanie ich przygotować.
Normy realne – czyli takie, które wyeliminują z rynku najgorsze paliwo. Jednakże przedstawiane do tej pory propozycje Ministerstwa Energii wskazują, że nowe normy – nawet jeżeli kiedykolwiek zostaną przyjęte, co wątpliwe – będą tak mało wymagające, że nie zmienią praktycznie nic jeśli chodzi o sprzedaż nieodpowiedniej jakości węgla do gospodarstw domowych.
Rząd oczywiście niespecjalnie się tym wszystkim przejmuje. W jego rzekomej walce ze smogiem, tak jak i we wszystkich innych działaniach podejmowanych przez obecną administrację, chodzi bowiem tylko o efekt propagandowy.


Pozostałe informacje

Budowlana koniunktura powinna potrwać

Trudno jednak o pełny optymizm, bo chociaż bieżący...   czytaj więcej »
Spór o Auswärtiges Amt

Spór o Auswärtiges Amt

Kolejny aspirujący do roli szefa dyplomacji w koal...   czytaj więcej »

Przetarg na myśliwiec

Japonia ogłosiła przetarg na nowy samolot myśliwsk...   czytaj więcej »

Więzienie na eksport

Wielka Brytania rozbuduje więzienie w Lagos, aby m...   czytaj więcej »
Czarna strona złotego

Czarna strona złotego

Polski patriota nie bierze pieniędzy od obcych nar...   czytaj więcej »
„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

Jak Rosja zmieniła globalny rozkład sił militarnyc...   czytaj więcej »
Dobra marka

Dobra marka

Dlaczego warto głosować na Sojusz Lewicy Demokraty...   czytaj więcej »
Czas na nieposłuszeństwo

Czas na nieposłuszeństwo

W internecie pojawił się artykuł Janusza Rolickieg...   czytaj więcej »
W brunatnych oparach

W brunatnych oparach

Przełom polityczny w Polsce po wyborach z czerwca ...   czytaj więcej »

Biografia marksizmu

W Polsce, w głównym nurcie dyskursu, kt&oac...   czytaj więcej »
Google plus