Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Uciec przed głodowymi emeryturami

wtorek, 13 marzec 2018 22:36

Napisane przez  Jarosław Sadowski

Musimy dodatkowo „dobrowolnie” dopłacać do swoich przyszłych świadczeń, żeby na tzw. zasłużonym odpoczynku nie ogryzać kory z drzew.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Coraz więcej Polaków dobrowolnie oszczędza na emeryturę. W ubiegłym roku wpłaty na Indywidualne Konta Emerytalne dokonało 313 tys. osób. To najwięcej od 2007 r., od kiedy to Komisja Nadzoru Finansowego publikuje liczbę IKE, na które dokonano wpłat.
Jeśli uwzględnimy również Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, to liczba gromadzących dodatkowe fundusze na jesień życia wyniosła 511 tys. osób i była najprawdopodobniej najwyższa w historii (IKZE w 2007 r. jeszcze nie istniały).

Za trzydzieści parę lat

Dlaczego warto mieć IKE i IKZE? Zarówno IKE jak i IKZE mogą mieć różna formę – lokaty, funduszy inwestycyjnych, ubezpieczenia czy rachunku maklerskiego. Różnica polega na tym, że jeśli zamiast zwykłej lokaty wybierzemy taką w ramach IKE czy IKZE, to zyskamy więcej dzięki przywilejom podatkowym.
IKE pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych. To powoduje, że nawet gdy oprocentowanie lokaty w ramach IKE będzie takie samo jak tej zwykłej, to po 30 latach oszczędzania na IKE zgromadzimy nawet o 84 000 zł więcej.
IKZE daje natomiast możliwość corocznego otrzymywania zwrotu podatku. Dla przykładu, wpłacając w tym roku na IKZE 3000 zł (czyli 250 zł miesięcznie), otrzymamy nie tylko odsetki od tej kwoty, ale również 540 zł od urzędu skarbowego ( o ile uwzględnimy wpłatę na IKZE w swoim PIT).
Mimo poprawy, wciąż zdecydowana większość z nas nie odkłada na starość. Nie powinno więc dziwić, że rząd planuje docelowo zapisać wszystkich pracujących do pracowniczych planów kapitałowych, czyli nowych produktów służących do oszczędzania środków na emeryturę.

Ogólna, nieszczególna sytuacja

Według danych KNF w ubiegłym roku powstało prawie 90 tys. nowych IKE i 62 tys. IKZE. Oznacza to, że niecałe 152 tysiące osób zaczęło dodatkowo oszczędzać na emeryturę. Biorąc pod uwagę nie tylko nowo otwarte konta, ale wszystkie funkcjonujące, wpłat w 2017 r. dokonano na 313 tys. zł IKE i na niecałe 200 tys. zł IKZE.
To bardzo dobry wynik. Większą liczbę aktywnych IKE obserwowano jedynie we wspomnianym 2007 r. (364 tys.).
Ogólna sytuacja nie wygląda jednak najlepiej – zwraca uwagę Expander. Wpłaty trafiły na 511 tys. z 1,64 miliona kont emerytalnych. To oznacza, że tylko jedna trzecia z nich jest aktywna.
Poza tym, osób w wieku 25 – 59 lat, czyli takich, które powinny dodatkowo oszczędzać na emeryturę, jest w naszym kraju ok. 19 milionów. Udział tych, którzy dobrowolnie odkładają pieniądze na emeryturę na dedykowanych do tego produktach jest więc bardzo niski (niecałe 3 proc.). Powstał już jednak plan jego znaczącego zwiększenia.

Dostaną z automatu

Już niedługo wszyscy pracujący zostaną automatycznie zapisani do pracowniczych planów kapitałowych, czyli nowych produktów służących do odkładania na jesień życia. Dlatego warto być w PPK?
Otóż PPK będą miały dwie duże zalety. Po pierwsze, podobnie jak IKE pozwolą uniknąć podatku od wypracowanych zysków.
Po drugie, wpływać mają tam nie tylko te pieniądze, które sami wpłacimy, ale będziemy dostawać również dopłaty od pracodawcy oraz od państwa.
W podstawowym wariancie, co miesiąc z naszej wypłaty będzie pobierana składa w wysokości 2 proc. wynagrodzenia. Kolejne 1,5 proc. wpłaci nam pracodawca, ale już ze swojej kieszeni. Dodatkowo 240 zł rocznie (250 zł w pierwszym roku) przeleje nam taż państwo. W rezultacie na emeryturę powinniśmy zgromadzić wyższa kwotę niż oszczędzając na zwykłej lokacie.


Pozostałe informacje

Takie prognozy zawsze się sprawdzą

Trudno o mniej dokładne przepowiednie dotyczące pr...   czytaj więcej »
Rozszerzenie planu

Rozszerzenie planu

Konsultacje w sprawie przyszłości rozmów mi...   czytaj więcej »

Smok zmienia oblicze

Prezydent bez limitu kadencji, nowy superorgan cen...   czytaj więcej »
Turcy u wrót Afrinu

Turcy u wrót Afrinu

Już tylko 4 kilometry dzielą wojsko tureckie od ob...   czytaj więcej »

Na szlaku słoni

Okazuje się, że uciekający z Birmy muzułmanie Rohi...   czytaj więcej »

Ku drugiej kadencji

Prezydent USA stwierdził, że osoby winne przestęps...   czytaj więcej »
Jak zostałem ojkofobem

Jak zostałem ojkofobem

Nagrodzonego na festiwalu w Berlinie Wielką Nagrod...   czytaj więcej »
O prawo do prawdy

O prawo do prawdy

List otwarty EDWARDA BRZOSTOWSKIEGO do Burmistrza,...   czytaj więcej »
W rocznicę Marca 1968

W rocznicę Marca 1968

Polska w 1968 r. była osadzona w powojennych warun...   czytaj więcej »
Dopaść Owsiaka

Dopaść Owsiaka

Kolejnym celem rządzącej prawicy są zbiórki...   czytaj więcej »
Google plus