Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Lipna waluta wciąż tanieje

niedziela, 08 kwiecień 2018 22:30

Napisane przez  Bartosz Grejner

Ostatnie spadki cen bitcoina to jeszcze nic w zestawieniu z obliczeniami szwajcarskich naukowców. Posiadacze najpopularniejszej kryptowaluty nie będą zadowoleni z ich przewidywań.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Presja na spadek kursów kryptowalut ciągle się utrzymuje. Traci na tym zwłaszcza bitcoin, którego cena w ostatnich dniach spadła poniżej 7 tys. dol. i zbliżyła się do najniższych wartości od połowy listopada ubiegłego roku.
Dodatkowo praktycznie cały pierwszy kwartał 2018 r. był bardzo słaby dla bitcoina. Od początku roku spadki sięgają już 50 proc.

Seria rozsądnych zakazów

Ceny spadają w reakcji na coraz bardziej powszechne kontrole nakładane na podmioty handlujące kryptowalutami. Podobny efekt wywołują też zakazy reklam kryptowalut wprowadzane przez internetowych gigantów – uważa Cinkciarz.pl.
Także Facebook już nie publikuje płatnych ogłoszeń związanych z kryptowalutami. Do tego grona dołączył właśnie Twitter, motywując swoją decyzję troską o bezpieczeństwo użytkowników. W połowie roku taki sam zakaz wprowadzi prawdopodobnie Google.
Ponadto, bardzo popularny na świecie serwis dyskusyjny Reddit przestał obsługiwać już płatności kryptowalutami, a Google zabrania wprowadzania rozszerzeń do swojej przeglądarki Chrome, które mogłyby być wykorzystywane do promowania kryptowalut.

Niech stanieje do zera

Ograniczenie popularności kryptowalut w najpopularniejszych sieciach społecznościowych czy w wyszukiwarce wywoła, przynajmniej w krótkim terminie, raczej negatywny efekt dla ich kursów. Ceny bitcoina oraz innych wirtualnych walut mogą nadal pozostawać pod presją, a nawet spadać.
Jak bardzo? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć szwajcarscy naukowcy z Politechniki Federalnej (ETH) w Zurychu, wykorzystując prawo Metcalfe’a w swoim w badaniu.
Ów Bob Metcalfe w latach 80. wymyślił sieć Ethernet, a opracowany przez niego wzór mówi, że wartość sieci jest proporcjonalna do kwadratu liczby użytkowników. Jednak wspomniani szwajcarscy naukowcy wprowadzili swoją korektę. Obniżyli wykładnik do 1,69, zamiast stosować 2 (czyli “kwadrat” z oryginalnego prawa Metcalfe’a).
Po wykorzystaniu tego prawa wyszło im, że wartość rynkowa (czyli cena jednostkowa razy ilość w obrocie) bitcoina znajduje się w przedziale od 22-44 mld dolarów. Tymczasem według aktualnych cen jego bieżąca wartość wynosi 122 mld dol.
Gdyby zatem trzymać się teorii Szwajcarów, najpopularniejsza kryptowaluta, mimo dużych spadków cen, wciąż jest mocno bardzo przeszacowana. Według obliczeń naukowców z ETH bitcoin mógłby kosztować około 1,3 tys. dol., czyli pięć razy mniej niż obecnie.

Czekając na większą podaż

Dziś o wycenie bitcoina, podobnie jak innych „cyfrowych walut”, bardziej niż wyliczenia naukowców decydują prawa popytu i podaży. Popyt właśnie spada, a podaż w dalszym ciągu może być wysoka za sprawą syndyka masy upadłościowej japońskiej Mt. Gox, największej niegdyś giełdy kryptowalut na świecie.
Zgodnie z ostatnim raportem, w posiadaniu syndyka tej upadłej giełdy jest 166,3 tys. bitcoinów oraz 168,2 tys. nowej ale pokrewnej kryptowaluty bitcoin cash, które zostaną wystawione na sprzedaż. To około 1 proc. całego rynku bitcoina oraz jego odmiany bitcoin cash – w sumie na sprzedaż trafią kryptowaluty o wartości 1,2 mld dolarów (przy obecnych cenach), czyli nieco ponad 4 mld złotych.
Wszystko to może ograniczać potencjał ewentualnego wzrostu cen bitcoina, a także – poprzez analogię – innych kryptowalut. Czy jednak wpłynie na spadek ceny do poziomu, który sugerują badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu?
W krótkim okresie prawdopodobnie nie, ale obecny okres, w którym obserwujemy zaostrzenie regulacji zarówno przez państwa, jak i znane firmy, może ograniczać zainteresowanie kryptowalutami, zmniejszając ewentualność wzrostów cen.


Pozostałe informacje

Więcej pytań niż odpowiedzi

Więcej pytań niż odpowiedzi

Ustalenie pochodzenia nowiczoka staje się przedmio...   czytaj więcej »
Format astański

Format astański

Pod tym kluczem kryją się trzy państwa: Rosja, Tur...   czytaj więcej »

Związkowcy nie odpuszczą

Pracownicy Air France strajkowali już 22 lutego, 2...   czytaj więcej »

Pieniądze są, rozwiązania brak

Ponad 2 mld dolarów dla Jemenu zadeklarowal...   czytaj więcej »

Pomoc dla Ar-Rakki

ONZ udało się dotrzeć z pomocą humanitarną do Ar-R...   czytaj więcej »
Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Ze STANISŁAWĄ CELIŃSKĄ rozmawia Krzysztof Lubczyńs...   czytaj więcej »
Skryty skandalista?

Skryty skandalista?

Nie taka to powinna być książka, marudzą środowisk...   czytaj więcej »
Ostatnia kolejka

Ostatnia kolejka

W 30. kolejce na żadnym z ośmiu stadionów n...   czytaj więcej »
Popis Cristiano Ronaldo

Popis Cristiano Ronaldo

W ósemce ćwierćfinalistów obecnej ed...   czytaj więcej »
ZAKSA walczy o Final Four

ZAKSA walczy o Final Four

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle rozpoczęli walkę ...   czytaj więcej »
Google plus