Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Prawo, czy dobre obyczaje?

środa, 11 kwiecień 2018 01:46

Napisane przez  Andrzej Leszyk

Jeśli jakikolwiek urząd chce wymierzyć komuś karę, powinien to uzasadnić konkretnymi paragrafami naruszonych przepisów, a nie własnym przekonaniem o tym, jak powinny wyglądać poczynania ukaranego.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Kancelaria prawna Proculus pośredniczyła w pożyczaniu pieniędzy. Ofertę kierowała głównie do osób, które nie miały zdolności kredytowej, ale potrzebowały pieniędzy na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Tymczasem ze skarg konsumentów wynikało, że pożyczając pieniądze przez kancelarię prawną Proculus, popadali w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Z niskiej żądzy zysku

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że spółka naruszyła dobre obyczaje.
– Działania pracowników Proculusa miały jeden cel: nakłonić jak największą liczbę osób do zawarcia umów pośrednictwa finansowego, ponieważ pobierali za to prowizję. Im większa kwota, tym większa opłata, dlatego Proculus namawiał konsumentów do tego, żeby pożyczali więcej pieniędzy niż mogliby spłacić – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Urząd zakwestionował zbyt wysokie prowizje, które nie odpowiadały pracy wykonanej przez Proculus. Pośrednik zobowiązywał się do wyszukiwania ofert finansowych, co kosztowało klientów ok 20 proc. kwoty kredytu.
Pracownicy Proculusa pobierali prowizję nawet wtedy, gdy wszystkie czynności wykonywał bank lub nie doszło do zawarcia umowy. Zdarzało się, że klient płacił i Proculusowi, i bankowi.
Urząd zapytał 14 innych pośredników finansowych o to, czy pobierają prowizje. Okazało się, że 13 z nich nie obciąża tą opłatą konsumentów, płaci ją bank udzielający pożyczki.
UOKiK uznał za sprzeczne z prawem także namawianie konsumentów do tego, żeby pożyczyli więcej pieniędzy niż mogliby spłacić.
Pracownicy Proculusa tak manipulowali informacjami, że ostatecznie pożyczane kwoty były wyższe niż możliwości i potrzeby konsumentów. W efekcie, Proculus otrzymywał wysoką prowizję, a klienci wpadali w jeszcze większe problemy finansowe.
Urzędowi zdecydowanie nie podobały się także weksle in blanco, które nie zawierały wymaganej klauzuli „nie na zlecenie”.
Weksel zabezpiecza roszczenia pożyczkodawcy i spłatę zobowiązania, ale musi wskazywać kwotę i zawierać klauzulę „nie na zlecenie”. Proculus mógł wpisać dowolną kwotę i przenieść zobowiązanie na inną osobę.

Wątpliwa podstawa

Prezes UOKiK uznał, że Kancelaria prawna Proculus naruszyła dobre obyczaje. Nałożona kara to prawie 3 mln zł (2 914 028 zł). Spółka musi też oddać konsumentom weksle.
Ponadto postępowanie w sprawie działań Proculusa prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.
Uzasadnienie prezesa UOKiK jest dość zaskakujące. Wydaje się bowiem, że taki urząd jak UOKiK powinien karać za naruszenie określonych, dokładnie wymienionych przepisów, a nie dobrych obyczajów.
Wprawdzie wiele polskich aktów prawnych wspomina o dobrych obyczajach, ale każdy może inaczej rozumieć, co wchodzi w ich zakres i trudno na tej podstawie wymierzać kary finansowe.
Ciekawe też, że UOKIK podjął swą decyzję w grudniu ubiegłego roku, zaś informuje o niej dopiero teraz.
Patrząc na to jak działała kancelaria Proculus, można powiedzie bardzo wiele złego o jej praktykach, rzetelności i podejściu do konsumentów. Tyle, że samo przeświadczenie o tym, że mamy do czynienia z kimś kto zachowuje się nieuczciwie, raczej trudno uznać za odpowiednią podstawę prawną do ustalania sankcji.


Pozostałe informacje

Gra losem Skripalów

Gra losem Skripalów

Według kuzynki Siergieja Skripala, jego cór...   czytaj więcej »
Niespodziewane aresztowanie. Prewencyjne?

Niespodziewane aresztowanie. Prewencyjne?

W sobotę rano watykańska Gwardia Szwajcarska aresz...   czytaj więcej »

Wybieranie Orbána

Wczoraj Węgrzy wybierali nowy skład parlamentu w p...   czytaj więcej »

Lula idzie siedzieć

Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent B...   czytaj więcej »

Stan wyjątkowy w szpitalach Gazy

Zabitych się chowa, ale setki Palestyńczykó...   czytaj więcej »

Rządowa telewizja Trumpa?

Od kilkunastu dni nazwa „Sinclair” nie...   czytaj więcej »
Damasceńska stal

Damasceńska stal

Jak świat znów chwieje się na krawędzi poko...   czytaj więcej »
Samorządy  pod specjalnym nadzorem

Samorządy pod specjalnym nadzorem

Od decentralizacji do centralizacji czyli jak krok...   czytaj więcej »
Podział dokonany

Podział dokonany

Po rundzie zasadniczej liderem rozgrywek jest Lech...   czytaj więcej »
Marit Bjoergen zakończyła karierę

Marit Bjoergen zakończyła karierę

Niby wszyscy się tego spodziewali, ale mimo to ogł...   czytaj więcej »
Google plus