Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Nie wiemy, co pijemy

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:36

Napisane przez  AL

Okazuje się, że woda mineralna w sklepach też bywa przeterminowana, a jej producenci czasem oszukują, podając ilości dobroczynnych minerałów

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Przeterminowane wody w sklepach, mylące informacje na etykietach, różna od deklarowanej zawartość kationów i anionów oraz różnych składników mineralnych – to główne zastrzeżenia.
Inspekcja Handlowa sprawdziła 437 partii naturalnych wód mineralnych, źródlanych oraz napojów potocznie nazywanych „wodami smakowymi”. Wyszło jednak całkiem nieźle, bo kontrolerzy wykryli nieprawidłowości zaledwie w 44 partiach (10,1 proc.).

Mineralna musi mieć minerały

Jak na dość powszechne przekonanie Polaków, że to co im się sprzedaje jako wodę mineralną jest na ogół zwykłą kranówką, to naprawdę dobry wynik.
Czasami były to zwykłe pomyłki z niechlujstwa – jak na przykład podanie na butelce wody mineralnej sprzecznych informacji: z przodu „niskonasycona CO2”, a na odwrocie „wysokonasycona CO2”.
W nieuzasadniony sposób używano też określenia „unikalna kompozycja 7 minerałów”. Taki chwyt marketingowy sugeruje nadzwyczajność danej wody, tymczasem nie jest to nic specjalnego, bo każda naturalna woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów. Zwykle więcej niż siedmiu.
Już nieco większym grzechem jest brak informacji „zawiera cukier i substancje słodzące” obok nazwy napoju, co kłamliwie sugeruje, iż napój ten jest tych substancji pozbawiony.
Inspekcja Handlowa miała też zastrzeżenia do tego, iż zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu – choć akurat dla kogoś kto taką wodę pije, nie ma o znaczenia.

Nasza prastara

Gorzej jeśli ktoś pije wodę starą, czy nawet prastarą. A i takie się zdarzają w sklepach, bo inspekcja handlowa, która przeprowadziła kontrole w 45 supermarketach, 25 mniejszych obiektach i 10 hurtowniach, znalazła tam również wodę, której termin przydatności do spożycia już dawno upłynął.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę, że coś co się nazywa „Naturalna woda mineralna” to musi być woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Powinna ona, w zależności od składu mineralnego, mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i być zalecana przy konkretnej diecie czy dolegliwości.
Naturalne wody mineralne w zależności od zawartości soli mineralnych dzielą się na: bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Na etykiecie powinna być podana nazwa źródła i miejscowość, gdzie znajduje się ujęcie wody.

Woda smakowa to nie woda

Natomiast woda źródlana też musi być podziemna i pierwotnie czysta – ale jest przeważnie bardzo niskozmineralizowana i dlatego można ją spożywać w dowolnych ilościach.
Pamiętajmy wreszcie, jak podkreśla UOKiK, że woda smakowa, to bynajmniej nie żadna woda mineralna czy źródlana, lecz tylko napój.
Przeważnie powstał na bazie wody, ale z dodatkiem soków i aromatów oraz cukru bądź lub substancji słodzących.


Pozostałe informacje

Nadlecą rakiety? Piękne, nowe i inteligentne

Nadlecą rakiety? Piękne, nowe i inteligentne

Stany Zjednoczone i ich prezydent raz niemal rozpo...   czytaj więcej »

Zbieżne, nie tożsame

Niesymetryczne relacje między Polską a Stanami Zje...   czytaj więcej »

Partie na sprzedaż

Największa demokracja świata została wystawiona na...   czytaj więcej »

Przyjechał Pan Worek Pieniędzy. Będzie wojna

Emmanuel Macron, były bankowy golden boy, kt&oacut...   czytaj więcej »
Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Zaskakujęce wątki w trakcie pisania. Ze Zbigniewem...   czytaj więcej »
Rasista na Stadionie Narodowym

Rasista na Stadionie Narodowym

Podczas Narodowej Gali Boksu na warszawskim Stadio...   czytaj więcej »
Duszne rozterki lewicowego inteligenta

Duszne rozterki lewicowego inteligenta

„Studnia” była wydarzeniem literacko-p...   czytaj więcej »

Ten drugi Pszoniak

Nigdy nie wyszedł z cienia swojego o 11 lat młodsz...   czytaj więcej »
Nie-prze-zwyciężony

Nie-prze-zwyciężony

Sztuka Torbena Bettsa, grana w Teatrze 6 Piętro, n...   czytaj więcej »
Pieniądze na boisku nie grają

Pieniądze na boisku nie grają

Przed tym sezonem FC Barcelona wydała na transfery...   czytaj więcej »
Google plus