Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Demiurg z wnętrzem dziecka

środa, 05 kwiecień 2017 08:00

Napisane przez  STRAJK.EU

Ta książka wstrząśnie polską polityką. Co naprawdę skrywa umysł Jarosława Kaczyńskiego? Dowiemy się już wkrótce. Drukiem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się psychoportret przywódcy „dobrej zmiany”, opracowany na podstawie odnalezionych niedawno notatek kontrowersyjnego polskiego psychoanalityka Andrzeja Samsona, zwanego „polskim Hannibalem Lecterem”.

Wydarzyło się

Wydarzyło się

Polityka, Misiu Rzą...   czytaj więcej »

– To arcydzieło – mówi dla Strajk.eu pracownik wydawnictwa KP, który brał udział w pracach redakcyjnych nad książką. – Z opisów wyłania się obraz człowieka, który nie poradził sobie z głęboką traumą wczesnego okresu kształtowania się psychiki, a następnie przez całe życie próbuje odnaleźć ukojenie w zadawaniu innym cierpienia, obsesyjnym dążeniu do władzy i perwersyjnym czerpaniu rozkoszy z ograniczania przyjemności i wolności innych osób – zdradza nasz rozmówca. – Samson w brawurowej analizie zestawia Kaczyńskiego z Eddy’m i Bobby’m Peru, postaciami z filmów Davida Lyncha – dodaje.
Andrzej Samson swoje spostrzeżenia na temat Jarosława Kaczyńskiego spisywał od początku lat dziewięćdziesiątych, aż do zatrzymania przez policję w 2004 roku. Rękopis został znaleziony latem 2016 roku przez członka warszawskiego koła partii Razem, który wynajął na Mokotowie mieszkanie, które wcześniej należało do rodziny Samsonów. – Robiąc porządki na pawlaczu, natrafiłem na karton z papierami – mówi w rozmowie ze Strajk.eu aktywista, na co dzień student kognitywistyki na Uniwersytecie Warszawskim. – Były to materiały dydaktyczne dla studentów psychologii, zapiski z wyjazdowych sesji terapeutycznych dla osób z zaburzeniami nerwicowymi, mnóstwo zdjęć, a także kilkaset stron notatek, które dotyczyły Jarosława Kaczyńskiego – wspomina student, który przez dłuższy czas zastanawiał się, co zrobić ze znaleziskiem. – Myślałem o powiadomieniu policji, ale pomyślałem, że skoro pan Samson nie żyje od 2009 roku, to postępowanie wobec niego zostało już pewnie dawno zakończone. Uznałem więc, że materiały bardziej przydadzą się moim znajomym z Krytyki Politycznej – przyznaje.
Decyzja o wydaniu rękopisów opatrzonych komentarzem innych psychoanalityków i psychologów polityki zapadła w grudniu ubiegłego roku. – Nie mieliśmy wątpliwości co do naukowej wartości notatek Andrzeja Samsona, rozbieżność zdań w zespole osadzała się na kwestiach politycznych. Wiedzieliśmy, że odbiór społeczny Jarosława Kaczyńskiego po ukazaniu się książki, już nigdy nie będzie taki jak wcześniej – przyznaje pracownik wydawnictwa KP w rozmowie ze Strajk.eu. – Przeważył jednak argument finansowy. Nasza organizacja i tak bazuje w 95 proc. na zagranicznych grantach, a więc nie musimy się obawiać obcięcia strumienia pieniędzy z Ministerstwa Kultury – dodaje.
Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że książka będzie zatytułowana „Demiurg z wnętrzem dziecka”, a wstęp do publikacji napisał słynny słoweński psychoanalityk Slavoj Žižek.
Andrzej Samson konstruując obraz psychiki Jarosława Kaczyńskiego korzystał z analizy wystąpień publicznych i telewizyjnych, wywiadów prasowych, a także wspomnień i rozmów osób z bezpośredniego otoczenia obecnego przywódcy PiS.
Autor zapisków przez wiele lat był najbardziej znanym polskim psychoanalitykiem. Wydał kilkadziesiąt książek popularyzujących swoją dziedzinę nauki. Był pionierem psychoterapii w naszym kraju, a także cenionym twórcą metod terapeutycznych. W 2004 roku znalazł się w rękach policji, po tym jak na śmietniku jego mieszkania na warszawskim Mokotowie znaleziono zdjęcia przedstawiające pornografię dziecięcą. Samson nigdy nie przyznał się do molestowania nieletnich. Twierdził, że zdjęcia powstawały podczas nowatorskich zajęć terapeutycznych z leczenia autyzmu.


Pozostałe informacje

Wałęsa  kąsa Prezesa

Wałęsa kąsa Prezesa

Lech Wałęsa, chodzące nieporozumienie i nieumęczon...   czytaj więcej »
Niepłodność bez Rady

Niepłodność bez Rady

Pamiętacie gorące dyskusje wokół in vitro i...   czytaj więcej »
Szpitale w sieci PiS

Szpitale w sieci PiS

Mimo fali krytyki i to ze strony środowisk, kt&oac...   czytaj więcej »
W obronie ładu

W obronie ładu

– Obchodzimy 20 rocznicę przyjęcia przez Zgr...   czytaj więcej »
Inicjatywa Pracownicza przeciw dekomunizacji

Inicjatywa Pracownicza przeciw dekomunizacji

DEKOMUNIZACJA. Tworząc listę nazw ulic przeznaczon...   czytaj więcej »
Posłowie chcą świętować

Posłowie chcą świętować

Posłowie chcą dodatkowego dnia wolnego. Miałby być...   czytaj więcej »
Amazon musi zapłacić

Amazon musi zapłacić

PRAWA PRACOWNICZE. Po tygodniu uprawomocniła się u...   czytaj więcej »
Znacjonalizować hutę!

Znacjonalizować hutę!

Czy największa działająca w Polsce huta zostanie p...   czytaj więcej »
Więźniowie do pracy!

Więźniowie do pracy!

Skazańcy w zbyt małym stopniu przyczyniają się do ...   czytaj więcej »
Czas samorządowej obfitości

Czas samorządowej obfitości

Z roku na rok rosną różne opłaty, ściągane ...   czytaj więcej »
Google plus