Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Obejść PiS z lewej flanki

czwartek, 10 sierpień 2017 22:08

Napisane przez  PIOTR KUSZNIERUK

Gdy w 2015 r. doszło w Polsce do zmiany władzy, PiS świadomie rozpoczął proces odchodzenia od realizowanego dotąd modelu liberalnego. Ale dokąd?

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

Partia Kaczyńskiego założyła, że najlepszą alternatywą będzie opcja silnie konserwatywna. Tak przynajmniej da się czytać sztandarowe programy socjalne rządu PiS. Od skoncentrowanego na rodzinie 500 plus po paternalistyczne rozegranie podwyżki płacy minimalnej, gdy rząd Szydło przelicytował związki zawodowe, nie pozostawiając wątpliwości, komu Polacy ją zawdzięczają.
Gdy ekonomiści pytali Polaków, jakie powinno być główne zadanie rządu, tylko 6 proc. odpowiadało, że wspieranie rodzin. Za to aż 29 proc. twierdziło, że zadaniem rządu jest dbanie o status materialny wszystkich obywateli. Gdy pytano o skuteczną politykę rodzinną, to transfery bezpośrednie (w stylu 500 plus), owszem, cieszyły się dużym poparciem (ok. 30 proc.), ale niemal równie wielu (29 proc.) mówiło o potrzebie rozbudowy infrastruktury żłobkowo-przedszkolnej.
Takie partie polityczne jak Platforma Obywatelska czy Nowoczesna, tkwią w złudnym przekonaniu, że Polacy są nadal mocno prorynkowi. Jeśli tej optyki nie zmienią, to na polu gospodarczym trudno wróżyć im wyborczy sukces. Jaki ma bowiem sens budowanie liberalnego przekazu w kraju, gdzie na pytanie: „Co robić, jeśli szpital nie przynosi zysku?”, aż 66 proc. ankietowanych odpowiada, że państwo powinno szpitalowi pomóc. A 54 proc. mówi wprost, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić wyższe stawki podatku.
Więc jaka jest przyszłość polityczna SLD? Tylko taka, że postulaty lewicy wygrzebane z dna szuflady, dawno przez nią zapomniane, dotyczące równości ekonomicznej i sprawiedliwości społecznej, powinny znaleźć się w jej oficjalnym programie, ponieważ są dorobkiem ostatnich 50 lat powojennej historii Polski.
Poważną alternatywą dla modelu PiS jest socjaldemokratyczne państwo dobrobytu. Jego domeną jest równowaga między dwoma frontami. Pierwszym – z bezdusznym rynkiem i drugim – stałym wsparciem socjalnym wszystkich obywateli bez względu na hierarchie i jakość dochodów. Kluczem do osiągnięcia tego celu miały być uniwersalne świadczenia społeczne i usługi publiczne. Uniwersalne to znaczy bez kryterium dochodowego
Jest to przyszłość SLD jako partii, która potrafi zajść PiS z lewej flanki. Wiedząc o tym, że formacja ta ma odpowiednich fachowców do realizacji tego dzieła.


Pozostałe informacje

Antoni nie dostanie „pancernych wagonów?

Antoni nie dostanie „pancernych wagonów?

Jak podaje portal Money.pl, spółka PKP Inte...   czytaj więcej »
Z mamusią na śmietnik

Z mamusią na śmietnik

Mija powoli patriotyczne naprężenie sierpniowe. Je...   czytaj więcej »
RPO wykopuje rasizm

RPO wykopuje rasizm

Podczas tegorocznego „Przystanku Woodstock&r...   czytaj więcej »
Idol z nieważnym paszportem

Idol z nieważnym paszportem

Cztery sprawy karne, możliwy wyrok jedenastu lat p...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

To żaden kompromis Kompromis w kwestii aborcji, t...   czytaj więcej »
Degrengolada w MZ

Degrengolada w MZ

Ministerstwo Zdrowia nie rozlicza nadgodzin &ndash...   czytaj więcej »
Rasistowska jatka

Rasistowska jatka

W jednym ze szczecińskich klubów przy ul. D...   czytaj więcej »
Podwójne tsunami

Podwójne tsunami

„Wchodzenie w głowę Jarosława Kaczyńskiego j...   czytaj więcej »
Sezon na ogórki

Sezon na ogórki

Na podstawie ostatniego tekstu Naczelnego Rusofoba...   czytaj więcej »
Wypominki (9)

Wypominki (9)

28 stycznia 1991 odnotowałem fragmenty wywiadu udz...   czytaj więcej »
Google plus