Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Tak, SLD wolno więcej!

niedziela, 11 luty 2018 20:50

Napisane przez  Bartosz Rydliński

Z zaciekawieniem przeczytałem replikę Zygmunta Tasjera, który odniósł się do mojego artykułu „SLD wolno więcej”. Spieszę z wyjaśnieniem.
Bynajmniej nie uważam, że reszcie lewicy „wolno mniej”, uważam natomiast, że eseldowska socjaldemokracja nie musi w nieskończoność nosić worka pokutnego, tym bardziej, że wiele „przewin” zostało wmówione politykom i polityczkom SLD przez nieomylnych redaktorów „Gazety Wyborczej” i „Krytyki Politycznej”. Faktyczne błędy i wypaczenia zostały przez Sojusz odkupione z nawiązką, na co wskazywałem w moim poprzednim tekście. Dla dobra Polski, demokracji liberalnej i nas wszystkich dobrze, by obecne kierownictwo SLD przestało przepraszać za to, że istnieje i by na początku kluczowego cyklu wyborczego odważnie potrafiło wyjść do wyborców z alternatywą dla prawicowej hegemonii, utrwalanej przez PiS i PO od 2005 roku. Dla powodzenia swojej misji warto by po latach idiotycznej wiary w hasło „SLD wolno mniej” działaczki i działacze tej partii uwierzyli w swoje siły, w swoją wyjątkowość oraz w to, że poprzez oddolne działania w samorządzie oraz swoje społeczne zaangażowanie tworzą niezwykle wartościową lewicę w Polsce.
Oczywiście uważam pojednawcze gesty Włodzimierza Czarzastego za godne pochwały. Powtarzane przez niego hasło „nie ma wroga na lewicy” niestety nie spotyka się z pozytywnym odzewem tak Adriana Zandberga jak i Barbary Nowackiej. Poza tym zadajmy sobie pytanie co miałoby być spoiwem ideowym Zjednoczonej Lewicy 2.0? Czy byłaby to bezapelacyjna obrona ofiar pisowskiej „dezubekizacji”? Czy nowa Zjednoczona Lewica potrafiłaby wiarygodnie reprezentować przegranych tak balcerowiczowskiej transformacji jak i „deformy” administracyjnej Jerzego Buzka? Czy przedstawiciele Partii Razem potrafiliby przestać obrażać byłych członków PZPR w swoich wystąpieniach publicznych? Czy wszyscy wchodzący w skład tej koalicji z równym szacunkiem będą odnosić się do dorobku Aleksandra Kwaśniewskiego, Józefa Oleksego, Włodzimierza Cimoszewicza, Leszka Millera i Marka Belki? To tylko parę pytań, które zadałbym sobie jako obserwator tej lewicowej „fuzji”.
SLD jest hegemonem na polskiej lewicy, nie rości sobie natomiast prawa bycia jedyną partią polityczną reprezentującą idee socjaldemokratyczne. U naszych zachodnich sąsiadów w Bundestagu zasiadają trzy ugrupowania lewicowe. U braci Czechów pomimo spektakularnej porażki wyborczej w zeszłym roku są dwa lewicowe kluby parlamentarne. W Portugalii mamy socjalistyczny rząd mniejszościowy z poparciem dwóch radykalnie lewicowych partii. Nie jest zatem niczym dziwnym, że w przestrzeni politycznej mamy do czynienia z wielością lewicowych przedstawicieli. Porzućmy zatem idee zjednoczenia polskiej lewicy, tym bardziej że w dzisiejszym Sejmie zasiada pięć prawic... Życzę sobie, Zygmuntowi Tasjerowi i wszystkim czytelnikom i czytelniczkom „Trybuny” takiej samej liczby lewic w przyszłych kadencjach Sejmu. Po cofnięciu szkodliwych polityk rządów tak PiS jak i PO-PSL zorganizujemy kongres zjednoczeniowy i wspólnie odśpiewamy „Czerwony Sztandar” i „Międzynarodówkę” by wspólnie wprowadzać w naszym kraju demokratyczny socjalizm!

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »


Pozostałe informacje

U nas, czyli w Brukseli

U nas, czyli w Brukseli

„Polski patriota nie powinien krytykować wła...   czytaj więcej »
Czarnecki padł

Czarnecki padł

Europoseł Czernecki został odwołany z funkcji wice...   czytaj więcej »

Bez listy

Europarlament czekają zmiany/Zniknie część mandat&...   czytaj więcej »
Liberadzki: prosto ze studia

Liberadzki: prosto ze studia

Polska potrzebuje ustawy, która powie &bdqu...   czytaj więcej »
Wielka, kosztowna fikcja

Wielka, kosztowna fikcja

Na leczenie nowotworów budżet naszego państ...   czytaj więcej »

Umówiłem się z nim na...

Oczywiście – na wspólne ustalanie cen...   czytaj więcej »
Powtórka koalicji?

Powtórka koalicji?

Niemieccy chadecy i socjaldemokraci uzgodnili sfor...   czytaj więcej »
Być jak Napoleon

Być jak Napoleon

Rozkaz prezydenta USA Donalda Trumpa, aby armia ro...   czytaj więcej »
Nie ma tortów dla lesbijek

Nie ma tortów dla lesbijek

Sąd Najwyższy stanu Kalifornia uznał, że właścicie...   czytaj więcej »

Nie badać gejów!

W Ghanie na początku miesiąca aresztowano dw&oacut...   czytaj więcej »
Google plus