Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Giertych – neofaszyzm liberałów

wtorek, 13 luty 2018 22:45

Napisane przez  Damian Duszczenko (Strajk.eu)

Ileż to razy w Polsce okazywało się, że od poglądów ważniejsze są znajomości. Rzekłbym, że życie polityczne u nas opiera się właśnie na wspólnocie koneksji, a niekoniecznie jakichkolwiek idei. I nie ma chyba w tym nic dziwnego w społeczeństwie o bardzo niskim poziomie zaufania. Ciągle jednak wierzę, że w tych naszych codziennych układach są pewne granice.
Ale chyba nie w Platformie Obywatelskiej, z list której – jak wieść gminna i medialna niesie – w przyszłych wyborach parlamentarnych ma wystartować Roman Giertych. Wzmacniając przy tym skrzydło konserwatywne partii. A swoją wierność pieczętując historyczną nienawiścią do Jarosława Kaczyńskiego, z którym – jako szef Ligi Polskich Rodzin – był kiedyś w koalicji i który wykończył go, odbierając mu radykalnie prawicowy elektorat. Zemsta, także osobista, jest przecież najsilniejszym paliwem w polityce. A pokonanie ”tyrana” i jego klakierów należy do jedynej ambicji obozu liberalnego – innych celów chyba nie posiadają.
Dziś były guru neoendecji zapraszany jest do telewizji głównych nurtów, aby tłumaczyć błędy polityki swojego byłego zwierzchnika w rządzie. Teraz bowiem uchodzi za szanowanego mecensa i speca od psychologii Jarosława Kaczyńskiego. W tych samych telewizjach broniony jest przez upadłych ministrów Platformy Obywatelskiej, którzy twierdzą, że skoro dziś – jako pełnomocnik Donalda Tuska – walczy z narodowcami rzucającymi kamieniami w okna tuskowego syna, autorami listów, którzy grożą śmiercią byłemu premierowi albo prokuraturą, która przypisuje mu sprawstwo zamachu w Smoleńsku – Roman Giertych stał się antyfaszystą. Kto nie skacze, ten z Kaczorem, hop, hop, hop.
Nie macie wstydu, drodzy liberalni przyjaciele. Nie nabierzecie mnie. Nie należę do tych, którzy rozhibernalizowali się nagle, gdy PiS doszedł do władzy i wyszli na ulicę krzycząc ”precz z faszyzmem!”, stwierdzając z przerażeniem, że większość antyfaszystów, broniących mniejszości przed przemocą, niesie czerwone, historyczne flagi Polskiej Partii Socjalistycznej, czy też czarne i czerwono-czarne sztandary bojowego anarchizmu i anarchosyndykalizmu. Ja doskonale pamiętam, że wasze rządy także wspierały faszystów.
Pamiętam media, które kłamiąc pokazywały faszystów chowających się pod biało-czerwonymi flagami i twierdziły że to zwykli patrioci. Pamiętam wasz ”prawdopośrodkizm”, z którego miało wynikać, że ci, którzy biją to tacy sami ludzie jak ci, kórzy przed biciem się bronią. Pamiętam jak Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem Dzień Żołnierzy Wyklętych – propagandową farsę polskich neonazistów – i jak składał wieniec pod pomnikiem Dmowskiego – twórcą polskiego antysemityzmu. Pamiętam także – już w ostatniej kadencji parlamentu – jak posłowie i posłanki Nowoczesnej i Platformy zagłosowały za uhonorowaniem Brygady Świętokrzyskiej – bandytów kolaborującym z Hitlerem.
Cóż dziwnego więc może być w obdarowaniu miejscem na partyjnej liście człowieka, który tworzył w Polsce neofaszyzm – przecież to nasz dobry kumpel? W czasach rozbuchanego antysemityzmu, dumy narodowej i wykluczania mniejszości – nacjonalistyczny bandzior może zebrać jakieś głosy. Lepiej dla antykaczystów niż kaczystów.
Wstyd.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »


Pozostałe informacje

Kościół milczy

Kościół milczy

...bo nie ma nic do powiedzenia. Wiele osó...   czytaj więcej »

Droga ku państwu wyznaniowemu

O konkordacie słów kilka. 28 lipca 1993 ro...   czytaj więcej »
Wciąż czekamy na medal

Wciąż czekamy na medal

Po czterech dniach zmagań olimpijskich w Pjongczan...   czytaj więcej »
Trudno jest wrócić do elity

Trudno jest wrócić do elity

W I rundzie silnie obsadzonego turnieju WTA w Daus...   czytaj więcej »
Liga cudzoziemska

Liga cudzoziemska

Pierwsza w tym roku kolejka spotkań ekstraklasy za...   czytaj więcej »
Wypadek polskiego kolarza podczas treningu

Wypadek polskiego kolarza podczas treningu

Polski kolarz podczas treningu w Hiszpanii został ...   czytaj więcej »
Tylko Lewy w Pucharze Niemiec

Tylko Lewy w Pucharze Niemiec

Z polskich piłkarzy występujących w klubach Bundes...   czytaj więcej »

Tyson Fury na zasiłku

Były mistrz świata wagi ciężkiej Tyson Fury przyzn...   czytaj więcej »

Infantino na Kremlu

Przewodniczący FIFA Gianni Infantino wpadł z wizyt...   czytaj więcej »

Remis PGE Vive Kielce

Szczypiorniści PGE Vive Kielce zremisowali z niemi...   czytaj więcej »
Google plus