Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

W brunatnych oparach

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:28

Napisane przez  DANUTA WANIEK

Przełom polityczny w Polsce po wyborach z czerwca 1989 r. uruchomił do dziś trwający proces nieustannych porachunków i aktów zemsty natury historyczno-politycznej. Na początku procesu przemian trudno było zresztą zakładać, że obędzie się bez takich porachunków, ponieważ klimat rewolucji politycznej, nawet jeśli ma ona charakter odgórny (czyt. uzgodniony), wywołuje na ogół odruchy rewanżystowskie, które zawsze były i są wpisane w wielkie przemiany ustrojowe na miarę historyczną.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

W Polsce ogień zemsty politycznej podtrzymywany jest przez prawicę już blisko 30 lat, a dzięki polityce PiS rozpalił się na nowo płomieniem strzelistym. Podzielił Polaków na lepsze i gorsze „sorty”, a ponadto sprawił, że nazwa „Solidarność”, która w latach 80.i 90. kojarzona była z nowoczesnością, prawami człowieka i tradycjami ustrojowymi demokratycznego Zachodu, zaczęła się obsuwać się w perspektywę polityczną autorytaryzmu, nienawiści i ustawicznego odwetu politycznego. Nikt przecież nie może zaprzeczyć temu, że obecnym strukturom NSZZ „Solidarność” najbliżej jest do obskuranckiego „Prawa i Sprawiedliwości”. Myślę, że parasol ochronny, jaki nad polityką PiS roztacza „Solidarność w obecnym kształcie ideologicznym, ułatwia dziś rządzącym proces unieważniania konstytucyjnych zasad ustrojowych i zdobyczy demokratycznych. NSZZ „Solidarność” uczestniczy dziś w tym procederze i jest za praktykę polityczną PiS współodpowiedzialna. Pamiętacie, Czytelnicy Trybuny, kto zaraz po wyborach obstawiał drabinkę Kaczyńskiego, z której ten pod gmachem Trybunału Konstytucyjnego wykrzykiwał „cała Polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje”? Przyglądałam się temu capstrzykowi i pamiętam, jak sprawnie kręcił się wokół tej drabinki dzielny związkowiec Guzikiewicz – krew z robotniczej krwi, szczery wyznawca antykomunizmu i antylewactwa, gotów w każdej chwili udowodnić, że bicepsy ma jeszcze sprawne.
Temperaturę sporów, jakie powstały wokół polityki rządu PiS, na czele z premierem Beatą Szydło, prezes PiS próbował obniżyć wymianą osoby na tym stanowisku. I tak, niespodziewanie dla samej Beaty Szydło, po dwóch latach rządów PiS Kaczyński wyciągnął z kapelusza nowego premiera RP – Mateusza Morawieckiego, który dotąd odpowiadał za gospodarkę, ale którego poglądy polityczno-historyczne nie były w zasadzie znane. Na stanowisku wicepremiera trzymał się problematyki gospodarczej, nie wdawał się w bieżące polityczne spory, nie ujawniał poglądów i światopoglądu. Dawał wyraz temu, że jest majętny. W związku z tym zapowiedział, że wspaniałomyślnie nie będzie korzystał z dobrodziejstwa 500+.
Jednak funkcja premiera zmieniła jego miejsce w bieżącej polityce, ponieważ w nowych okolicznościach musi zabierać głos, prezentować opinię, dbać o dobry klimat wokół Polski i jej interesów. I tu wysoki, szczupły pan, rocznik 68. w ciemnym garniturze i okularkach, historyk z wyuczonego zawodu, z zamiłowania bankier, syn marszałka-seniora VIII kadencji Sejmu, mający opinię światowca umiejącego się właściwie zachować w każdej sytuacji – zaczął ten świat zaskakiwać swoim konserwatyzmem, dyplomatyczną nieporadnością i wątpliwą jakością wiedzy o Polsce i świecie. Tydzień po tygodniu udowadniał, że poglądy wprawdzie ma, ale z takimi raczej nie poradzi sobie w skomplikowanym świecie, bez kompromisów i szczególnej na tym stanowisku intuicji, co pomoże Polsce, a co jej ewidentnie szkodzi. Uczyć się tego na stanowisku premiera, to trochę za późno, z tymi umiejętnościami raczej wchodzi się do polityki, a nie w niej zaczyna.
I tak w exposé obiecał, że będzie chrystianizował Europę – dowcip to, czy szaleństwo? Kto dziś w Europie miałby się do tej krucjaty przyłączyć…? Papież Franciszek czy dyrektor Rydzyk…?
W czasie swej pierwszej wizycie w Brukseli psuł opinię polskim sądom: – tak zachowuje się szczery patriota, czy mitoman…? Nic więc dziwnego, że zamiast pojęcia „demokratyczne państwo prawa” używa „demokratyczne państwo narodowe”, mamy więc w osobie premiera twórcę nowej doktryny państwowej…?
W czasie dorocznych uroczystości w obozie w Oświęcimiu wygłosił okolicznościowe przemówienie, ale nie mogło mu przejść przez gardło stwierdzenie, że obóz wyzwoliła Armia Czerwona, a dokładnie – Pierwszy Front Ukraiński. Żołnierze radzieccy, którzy polegli w bezpośrednich walkach o wyzwolenie obozu (w liczbie 230) spoczęli na miejscowym cmentarzu (jak pamiętamy, tam Morawiecki nie pofatygował się, chociaż miał blisko). Wśród zaproszonych gości widziałam w telewizji ambasadora Rosji, muszę przyznać, że w tym przypadku wykazał się silnymi nerwami.
Później od niego usłyszeliśmy, że w roku 1968 Polski nie było. Rada bym się w takim razie dowiedzieć, czy z chwilą urodzenia Mateusz Morawiecki otrzymał polskie obywatelstwo, został wpisany do polskich dokumentów stanu cywilnego, a potem chodził do polskich szkół, pisał i czytał po polsku, zapewne modlił się po polsku, otrzymał polskie świadectwo dojrzałości, a potem tytuł magistra na polskim uniwersytecie? To wówczas Polska była, czy jej nie było?
Kilkanaście dni temu (17 lutego) premier RP wybrał się do Monachium na Konferencję Bezpieczeństwa, w czasie której wywołał skandal swoją wypowiedzią na temat Holokaustu: w odpowiedzi na pytanie izraelskiego dziennikarza Ronena Bergmana o sens nowelizacji ustawy o IPN użył określenia „żydowscy sprawcy” , co wzburzyło międzynarodową opinię publiczną (ang. „Jews also perpetrated the Holocaust”). Jak na ironię, na podium siedział razem z młodziutkim Sebastianem Kurzem (31 lat) – obecnym prawicowym kanclerzem Austrii, czyli kraju, w którym po Anschlussie tego państwa (marzec 1938) do III Rzeszy cała dorosła ludność męska należała do NSDAP, a oporni przeciwnicy polityczni umieszczani byli w wygodnych obozach koncentracyjnych, n.p. w Mauthausen-Gusen! Wszak pojęcie „austrofaszyzm” jest dobrze opisane przez austriackich politologów, mimo to butni pogrobowcy tej ideologii dziś współrządzą Austrią. Jednakże na tym spotkaniu to polski premier wyznaczał standardy odpowiedzialności za Holocaust, obdzielając m.in. odpowiedzialnością za zagładę również samych Żydów. Wstyd.
Jakby tego było mało, po swym wystąpieniu na Konferencji Bezpieczeństwa Morawiecki – jako pierwszy polski premier – udał się na groby żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze skrajnie prawicowej Brygady Świętokrzyskiej. Złożył tam kwiaty i zapalił znicz. Myślę, że jako historyk z wykształcenia wiedział, co robi: w ten sposób chciał o swoich poglądach zawiadomić nie tylko polską opinię publiczną (myślę, że mu się to udało).
Warto więc w tym miejscu przypomnieć, komu Morawiecki oddawał hołd na cmentarzu w Monachium?
Organizacja militarna pod nazwą „Narodowe Siły Zbrojne” (NSZ) została utworzona we wrześniu 1942 r. przez radykalne organizacje narodowe. W zamysłach twórców Narodowe Siły Zbrojne miały być „odmienną od innych ówczesnych formacji wojskowych”, gdyż walczyły nie tylko o wolność i suwerenność Polski, ale także „o zachowanie w tym Państwie narodowej i katolickiej kultury”. Z całkiem współczesnych politycznych motywacji narodowo-radykalne NSZ chętnie jest dziś przedstawiane w roli głównego aktora zbrojnego podziemia. Nie ulega wątpliwości, że organizacja ta ma wśród współczesnych narodowców zagorzałych obrońców i zwolenników, w szczególności w IPN .
W opracowaniach historycznych NSZ uważane są za organizację wojskową, przenikniętą ideologią skrajnie nacjonalistyczną i faszystowską ideologią, którą kierowali ludzie „wywodzący się z najbardziej reakcyjnego ugrupowania politycznego sprzed wojny, Obozu Narodowo-Radykalnego – ABC”. Władysław Pobóg-Malinowski pisał o NSZ, że była to formacja „zażarcie szowinistyczna w stosunku do mniejszości narodowych, zwłaszcza Żydów, nieprzejednana wobec komunizmu, wroga wszelkim postępowym przeobrażeniom w życiu społecznym”. Rzeczywiście, potwierdzają to różne wersety z pism NZS: „Komuniści są zwierzyną, w stosunku do której nie obowiązują żadne terminy ochronne. Wolno do nich strzelać kulą i kaczym śrutem, łowić w potrzaski i na pętle”(„Szaniec” z 23 października 1943, s. 168), lub też na temat Zydów: „Naród polski domaga się usunięcia spośród siebie przeklętych przybłędów i z tych przyczyn nie może im współczuć, gdy ulegają tępieniu. Musimy pamiętać, że niebezpieczeństwo Żydów wciąż nam zagraża”( „Placówka” z 23 stycznia 1943 r.).
Pominę w tym miejscu spory wokół kolejnych etapów działalności polityczno-militarnej NSZ (chodzi w szczególności o losy współpracy z AK). Źródła podają fakty, świadczące o radykalnym antykomunizmie i antysemityzmie żołnierzy tej formacji, przy jednoczesnym gloryfikowaniu koncepcji „Katolickiego Państwa Narodu Polskiego”. Stąd też, w miarę posuwania się Armii Czerwonej na Zachód, NSZ zaostrzał swoje działania wobec PPR i Gwardii Ludowej, wszczynając nieustanne walki bratobójcze.
Oczywiście, taka postawa NSZ była na rękę zbrodniczemu okupantowi, który wykorzystywał współpracę z nimi do walki z lewicową partyzantką. W archiwach zachowały się notatki esesmanów, którzy uznali, że „ najlepiej jest pozwolić Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie zawsze bowiem dokonywany jest zamach na Polaka dlatego, że pracuje on dla Niemców, ale bardzo często dlatego, że reprezentuje on inny kierunek polityczny. Ten stan rzeczy jest dla strony niemieckiej korzystny, bo w ten sposób oszczędza się niemiecką krew”. Jest to w istocie rzeczy bardzo brutalna ocena zbrodni dokonywanych przez NSZ.
Źródła są tutaj bezlitosne i podają, że w jednym z pierwszych rozkazów (nr 3 z 20 października 1942 r.) dowódca NSZ – Ignacy Oziewicz („Czesław”) zalecił wszystkim ogniwom NSZ traktować PPR jako wroga, a z jej członkami nakazał prowadzić bezwzględną walkę, do fizycznej likwidacji włącznie. W prasie NSZ nie trudno było znaleźć w tym czasie wezwań do mordowania ludzi o sympatiach lewicowych (n.p. „Wielka Polska” z 27 października 1943 r.).
Współczesne źródła przypominają, że 7 stycznia 1943 r. w Przysusze bojówka NSZ zamordowała dwóch członków Komitetu Okręgowego PPR i kilku miejscowych Żydów. „Początkowo mordowano ludzi w sposób skrytobójczy, później zaś całe oddziały partyzanckie Gwardii Ludowej (GL): w Stefanowie (22 lipca 1943 r.) i pod Borowem (9 sierpnia 1943r) /…/ W nocy z 1 na 2 czerwca 1943 r. wymordowano całą pięcioosobową komórkę PPR w Mogielnicy, nieco później organizatorów PPR w Siedleckim, Iłżeckim”. W każdym razie z badań wynika, że od wiosny 1943 do końca 1944 roku z rąk NSZ razem zginęło 475 działaczy Polskiej Partii Robotniczej, ludowców i socjalistów.
Fala morderstw nasiliła się w sierpniu 1944 r. po powstaniu „Brygady Świętokrzyskiej” – największej formacji partyzanckiej NSZ, która zlikwidowała kilka oddziałów GL. Źródła podają, że Brygada Świętokrzyska liczyła 800-1200 żołnierzy, w jej skład weszły oddziały, operujące w rejonie Kielce-Kraków-Częstochowa. Krystyna Kersten przed laty pisała, że likwidacja partyzantki GL stanowiła dla sił NSZ „zadanie nadrzędne, ważniejsze niż walka z Niemcami”. W ten sposób była przez NSZ rozumiana polska racja stanu. W ślad za takimi poglądami szły czyny: w 1943 r. wymordowany został oddział GL im. L. Waryńskiego oraz oddział GL im. J. Kilińskiego. Najnowsze dane wskazują o podobnej akcji pod Rząbcem na Kielecczyźnie (8 września 1944 r.) w odniesieniu do oddziału AL. im. Bartosza Głowackiego, a także rozbicie 250 osobowej grupy partyzanckiej Iwana Karawajewa. Mordy te i inne (w Stefanowie, Mogielnicy, Pardołowie) zostały potem surowo potępione przez Komendę Główną AK.
Krystyna Kersten podaje , że dowództwo radomskiego okręgu AK w następujący sposób oceniało działalność NSZ na swym terenie: „Dowódcy kontaktują się i współpracują z Gestapo. Wsypują partie komunistyczne. W terenie podszywają się pod AK, przy czym terroryzują i rabują ludność. Głównym ich zadaniem jest niszczenie PPR, AL i oddziałów sowieckich (depesza z 14 listopada 1944). NSZ prowadziły „ustawiczne wyprawy na komunistów”, mordy polityczne przybrały taki wymiar i charakter, że wywołały zwrot w ich ocenie ze strony kierownictwa AK , znane jest przecież „Oświadczenie” gen. T. Komorowskiego z listopada 1943r , w którym ostro potępił „ohydny mord”, dokonany pod Borowem rękoma morderców z NSZ.
Ze źródeł wynika, że we władzach NSZ cały czas byli obecni przedstawiciele duchowieństwa (np. ksiądz Jan Salamucha, przed wojną profesor filozofii na Wydziale Teologii UJ). W źródłach można znaleźć informację, że „bojówki NSZ często korzystały z pomocy duchowieństwa, nocowały na plebaniach, miały w oddziałach kapelanów”. Szefem duszpasterstwa okręgu kieleckiego NSZ był rektor seminarium duchownego w Kielcach – ksiądz Szczepan Sobalkowski, kontaktujący się w tych sprawach z biskupem Czesławem Kaczmarkiem.
Ostatecznie Brygada Świętokrzyska, za zgodą wojsk niemieckich, została ewakuowana na Zachód (Czechy, Coburg, Norymberga, Monachium), po zakończeniu działań wojennych przekształcona w kampanie wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej.
Szczegółom dotyczącym współpracy NSZ z Niemcami pod koniec wojny poświęca swą uwagę wielu współczesnych historyków, skupionych wokół IPN. Jednakże nawet gloryfikator NSZ – Jan Żaryn – ocenia tę ewakuację jako „olbrzymi błąd polityczny”, który zaważył na utrwaleniu się w świadomości polskiej emigracji negatywnej opinii o żołnierzach Brygady. Dziś IPN próbuje to zmieniać, uznając, że „prawda nie musi być ani w kolorze białym, ani w czarnym”. Należy podkreślić, że gloryfikacja politycznego i militarnego dzieła NSZ oraz reaktywacja ich „tradycji” narodowo – radykalnych nabrały rozpędu w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego (2005-2010). Sygnałem do bezkrytycznej afirmacji antykomunistycznego podziemia z okresu II wojny światowej było odsłonięcie przez Lecha Kaczyńskiego pomnika Józefa Kurasia ps. „Ogień”, które miało miejsce 13 sierpnia 2006 r. w Zakopanem. Dla mnie było to wydarzenie zdumiewające.
Działalnością NSZ zajmował się w końcu lat 70. historyk Jerzy Janusz Terej, który w swej książce pt. „Rzeczywistość i polityka” przytoczył fragmenty wydanej odezwy do żołnierzy, która głosiła m.in.: „Waszym bojowym zawołaniem hasło: Polska dla Polaków […]. Świadomi dziejowej wagi czasów, walczyć będziemy o granice Wielkiej Polski. A w nich o narodowy porządek państwa, o Polskę sprawiedliwą – o Katolickie Państwo Narodu Polskiego”.
Współcześnie badania, dotyczące losów żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ podejmowane są przez historyków, polemizujących z próbami wybielania jej współpracy z Niemcami. W kontekście tym należy w szczególności wymienić badania Rafała Wnuka oraz dociekania historyków czeskich, opisujących pobyt Brygady Świętokrzyskiej na terenie Czech wiosną 1945 r. Wśród nich Jiří Friedl niedawno potwierdził, że opieka niemiecka nad Brygadą Świętokrzyską trwała do końca wojny. Zaznacza również dystans, z jakim podchodzili Czesi do żołnierzy Brygady, ponieważ „uważali za coś niewyobrażalnego”, że „Polacy maszerują razem uzbrojeni z Niemcami i to z bronią w ręku”.
Niektórzy – jak widać – mają małą wyobraźnię.


Pozostałe informacje

Biografia marksizmu

W Polsce, w głównym nurcie dyskursu, kt&oac...   czytaj więcej »
Aktorstwo to ruletka

Aktorstwo to ruletka

Z JOWITĄ BUDNIK, w 30 rocznicę inauguracji pierwsz...   czytaj więcej »
Pożegnanie z Danuśką

Pożegnanie z Danuśką

Grażyna Staniszewska (1936-2018) Z Grażyną Stanis...   czytaj więcej »

Techniczny teatr romantycznych maszyn

W jednym ze swoich niezliczonych listów Zyg...   czytaj więcej »
Axer – autoportret

Axer – autoportret

Ten autoportret nigdy nie powstał. Pozostały przym...   czytaj więcej »
Stoch przegrywa tylko z wiatrem

Stoch przegrywa tylko z wiatrem

Kamil Stoch od piątku był na skoczni w Oslo poza z...   czytaj więcej »
Setny gol Lewego dla Bayernu

Setny gol Lewego dla Bayernu

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka ogło...   czytaj więcej »
Wciąż dużo niewiadomych

Wciąż dużo niewiadomych

Po 27. kolejce ekstraklasy zmienić się mógł...   czytaj więcej »
Życiowy sukces polskiego snowboardzisty w Pucharze Świata

Życiowy sukces polskiego snowboardzisty w Pucharze Świata

Życiowy sukces odniósł snowboardzista AZS Z...   czytaj więcej »
Pogrom gwiazd w Indian Wells

Pogrom gwiazd w Indian Wells

Agnieszka Radwańska przegrała 3:6, 2:6 z 20-letnią...   czytaj więcej »
Google plus