Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:33

Napisane przez  KRZYSZTOF PODGÓRSKI

Jak Rosja zmieniła globalny rozkład sił militarnych.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

W dniu 1 marca 2018, na Zgromadzeniu Federalnym prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił nowe, rodzaje uzbrojenia armii rosyjskiej. Zaprezentowana technika wojskowa oparta jest o najnowsze technologie i rewolucjonizuje prowadzenie wojny w porównaniu do dotychczas znanych broni.
Co kilkadziesiąt lat w historii wojskowości odnotowuje się przełomowe odkrycia technologiczne, które radykalnie zwiększają możliwości bojowe znanych broni lub wręcz wprowadzają nowe narzędzia wojny. Do takich zmian zalicza się np. pojawienie się w II połowie XIX w, gwintowanej lufy w artylerii, karabinów odtylcowych systemu „Dreysego” w 1841, czołgów i samolotów w I wojnie światowej, czy precyzyjnej broni rakietowej. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego przełomu, Rosjanie wprowadzili broń hipersoniczną, zdalne bojowe pojazdy podwodne i lasery bojowe. Wszystkie te bronie, czynią budowaną przez USA za ogromne środki finansowe tzw. „Tarczę Antyrakietową” bezużyteczną. Popatrzmy zatem czym odpowiedzieli „zacofani użytkownicy walonek i kufajek” na wypowiedzenie w trybie jednostronnym w 2001 r. przez USA, układu o systemach obrony przeciwrakietowej. Anti-Ballistic Missile Treaty, był to traktat podpisany w 1972 roku między USA a ZSRR o nieograniczonym czasowo ograniczeniu rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (ABM – Antiballistic Missile). Gwarantował on światu pokój przez 3 dekady zachowując równowagę między siłami nuklearnymi obu supermocarstw. Niestety, w 2001 roku, mimo protestów Moskwy, Waszyngton traktat wypowiedział i zaczął budować „Tarczę antyrakietową”. Rosjanie zaś zmuszeni zostali do opracowania „antidotum” na nią i właśnie po 17 latach ujawnili owoce swych prac.

Lotniczy system rakietowy „Kindżał”

1 grudnia 2017 na uzbrojenie Południowego Okręgu Wojskowego wszedł nowy rodzaj uzbrojenia precyzyjnego. „Sercem” systemu „Kindżał” jest hiperdźwiękowa rakieta, zdolna do skomplikowanych manewrów. Z wysoką precyzją razi ona cele w promieniu 2 tys. kilometrów. W opinii ekspertów, to lotnicza wersja lądowego systemu rakietowego „Iskander”. Jest ona zmodernizowana do wysokościowego startu z samolotu lecącego z prędkością naddźwiękową. W ciągu kilku minut rakieta jest wstanie przełamać dowolny system obrony przeciwrakietowej. „Kindżał” może precyzyjnie trafić i zniszczyć morski lub lądowy (nawet podziemny, umocniony żelbetonem) obiekt przeciwnika. Jak tego dokona?
W obliczu złamania przez Amerykanów traktatu o systemach obrony przeciwlotniczej i budowie przez nich „Tarczy Antyrakietowej” załamał się jądrowy balans sił pomiędzy USA, a Rosją. W ciągu kilku lat, rosyjski potencjał rakietowy stałby się bezsilny, w obliczu amerykańskich systemów przeciwrakietowych, które by zestrzeliły rosyjskie rakiety nad rodzimym terytorium zaraz po starcie. Tym samym Rosja zostałaby de facto „rozbrojona”, politycznie podporządkowana i sprowadzona do roli podrzędnej wobec supermocarstwa ze stolicą w Waszyngtonie. Rozpoczął się wyścig z czasem. Amerykanie z rozmachem rozpoczęli testy swoich antyrakiet. Zaczęli systematycznie, konsekwentnie, mimo stanowczych protestów Moskwy, budować wokół granic Rosji instalacje lądowe „Tarczy”, w tym w Polsce i Rumunii. Uzupełniały je instalacje na okrętach, patrolujących wody wokół FR. USA rozpoczęło swoiste oplatanie Rosji siecią baz i pozycji „Tarczy Antyrakietowej”.
Rosjanie to jednak naród pomysłowy i praktyczny. Jak mówią eksperci, dla stworzenia od podstaw lotniczej rakiety hiperdźwiękowej, zdolnej do przełamania amerykańskiej „Tarczy Antyrakietowej” potrzeba by 7-10 lat i jeszcze 2-3 lat, na próby i badania oraz ogromnych środków finansowych. Nie było na to czasu. Co zatem zrobiono, że do uzbrojenia wszedł 9M723 «Kindżał” już po 8 latach?
Rosyjski system składa się niejako z dwóch modułów. Pierwszy, to osiągający dwukrotną prędkość dźwięku, ciężki myśliwiec przechwytujący MIG-31BM. Samolot nie nowy, konstrukcja z czasów ZSRR, ale dysponujący potężnymi dwoma silnikami oraz dużym udźwigiem przenoszonego uzbrojenia. Tylko z niego można przy prędkości naddźwiękowej odpalać ciężką 5 tonową rakietę. Skąd o tym wiedziano? W końcu lat 80-tych XX w. to właśnie z niego Armia Radziecka testowała starty rakiet do zwalczania celów w Kosmosie, w tym amerykańskich satelitów szpiegowskich i bojowych rozwijanych przez administrację Reagana w ramach programu „Gwiezdnych Wojen” . Wraz z upadkiem ZSRR program zarzucono. Dokumentacja jednak została, wielu inżynierów konstruktorów pracujących nad nim, też.
Zatem MIG-31 wypełnia rolę jakby pierwszego modułu rozpędzającego, który kilka razy zwiększa zasięg i szybkość przenoszonej rakiety, którą jest modyfikacja, ni mniej ni więcej, słynnego „Iskandera”. Rakiety rodziny 9M723 opracowano w końcówce istnienia ZSRR. Testy prowadzono od 1994, a w 2004 roku, po zakończeniu prób państwowych, przyjęto na uzbrojenie armii rosyjskiej te, budzące dziś grozę w krajach NATO rakiety pod nazwą „Iskander”.
Po odpaleniu, z samolotu lecącego z prędkością naddźwiękową, rakieta dynamicznie, w trybie balistycznym wznosi się bardzo wysoko, aby następnie z ogromną prędkością pikować nabierając hiperdźwiękowej szybkości rzędu 10 Macha (10 prędkości dźwięku), oraz nabiera ogromnej energii do manewrowania z gigantycznymi przeciążeniami. Nie jest ona zatem rakietą balistyczną, możliwą do namierzenia i naprowadzania przez radary systemów przeciwrakietowych. Posiadana energia pozwala rakiecie manewrować niepowtarzalnym, zmiennym, dość złożonym torem lotu, z ogromną prędkością lecąc wprost w cel. Antyrakiety jej o prostu nie są wstanie dogonić, a siła przeciążenia podczas pościgu za nią je wręcz rozerwie.
Sama rakieta 9M723 to system sprawdzony i przetestowany. W szczególności, 9M723 wyposażona jest w blok przełamywania obrony przeciwrakietowej za pomocą fałszywych celów pułapek i generatora zakłóceń. 9M723 może być wyposażona w optyczne lub radiolokacyjne głowice samonaprowadzające. Pierwsza, wykrywa cel w oparciu o porównanie zapisanego w pamięci obrazu, z tym co widzi kamera. Ona najlepiej nadaje się dla niszczenia obiektów stacjonarnych. Drugi rodzaj głowicy poszukuje celu wg powracającego sygnału radiolokacyjnego. To optymalna głowica do niszczenia celu przemieszczającego się jak np. okręt wojenny.
Oglądając film wyświetlany podczas wystąpienia prezydenta Putina, można dostrzec pewne różnice w konstrukcji rakiety. Od wersji lądowej „Iskandra”. pocisk „Kindżału”, ma przeprojektowany przekrój tylny i zredukowane stery. Również w ogonie rakiety znajduje się specjalna tuba – „tłumik”. Najwyraźniej chroni ona dysze silnika rakiety, podczas lotu MIG-31 z prędkością ponaddźwiękową. Po wystrzeleniu pocisku z samolotu, „tłumik” jest oddzielany i odpada.
Rosyjscy eksperci uznają system „Kindżał” za broń defensywną. „W przypadku agresywnych działań przeciwnika, system ten pozwala unicestwić jego krytyczną infrastrukturę. Na przykład: nie dopuścić do naniesienia uderzenia rakietami manewrującymi „Tomahawk” z okrętów wojennych czy zniszczyć składy lotniska, sztaby i punkty dowodzenia. To idealna odpowiedź na rozwijane w Europie elementy należącej do USA „Tarczy Antyrakietowej”.
Sam prezydent Putin prezentując „Kindżał” powiedział między innymi „Rakieta, lecąca z hiperdźwiękową prędkością, przewyższającą prędkość dźwięku o 10 razy, dokonująca przy tym manewrowania na wszystkich elementach toru lotu, co pozwala jej w sposób gwarantowany przełamać wszystkie funkcjonujące i jak sądzę, perspektywiczne systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obrony, dostarczy do celu na odległość więcej niż 2 tys. km tak jądrowe jak i zwykłe głowice bojowe”.

Hiperdźwiękowy „Awangard”

W Rosji uruchomiono seryjną produkcję niezniszczalnych przez systemy przeciwrakietowe aerobalistycznych bloków bojowych „Avangard”. O tej broni, rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział na Zgromadzeniu Federalnym, że „Nowe systemy mogą latać w gęstych warstwach atmosfery na odległość międzykontynentalną. Ich hipersoniczna prędkość przekracza liczbę Macha o ponad 20 razy. Wcześniej system ten był znany specjalistom jako „produkt 4202”. Według ekspertów, rosyjscy konstruktorzy zdecydowanie wyprzedzają amerykańskich konkurentów, którzy nie wykroczyli poza tworzenie prototypów takich systemów.
Według słów prezydenta Rosji, podczas lotu do celu, blok kierowania „wykonuje głębokie manewry, zarówno boczne (na kilka tysięcy kilometrów), jak i wysokościowe”. To czyni go niewrażliwym na wszelkie środki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które najzwyczajniej wymanewrowuje i omija. W rzeczywistości ta nowinka techniczna to pełnowymiarowy bezpilotowy samolot hipersoniczny (HBSL).
„Zastosowanie nowych materiałów kompozytowych pozwoliło rozwiązać problem długiego, kontrolowanego lotu sterowanego skrzydlatego bloku, praktycznie w warunkach powstawania plazmy” – powiedział prezydent Rosji. – „Kieruje się do celu jak meteoryt, jak płonąca kula, jak ognista kula. Temperatura na powierzchni produktu osiąga 1600-2000 stopni Celsjusza, podczas gdy „skrzydlaty blok” jest przy tym w pełni sterowalny”.
Według specjalistów „Awangard” jest przeznaczony do zainstalowania na przyszłych międzykontynentalnych rakietach balistycznych zamiast tradycyjnych głowic. HBSL jest dostarczany na pożądaną orbitę przez jednostkę napędową i zaczyna działać około 100 km od ziemi. Zmierza on do celu z prędkością 5-7 km /s. Przy podejściu do celu HBSL może aktywnie manewrować przy pomocy sterów aerodynamicznych lub gazowych.
Wygląd zewnętrzny „Awangarda” jest nadal utrzymywany w tajemnicy, ale jest to zwarta konstrukcja w kształcie klina, lub stożek z małymi skrzydłami, stabilizatorami, montowane są górze rakiety nosiciela. Pod względem wymiarów HBSL wydaje się być większy od konwencjonalnych głowic, ponieważ pocisk z produktem „4202” nie pasował do standardowego silosu rakietowego podczas testów.
Jak donoszą rosyjskie media, jako nośnik modułu „4202” są używane rakiety bazowania lądowego wystrzeliwane z silosów, typu UR-100NUTTKH pocisk (klasyfikacja NATO SS-19 „Stilet”). Ta sprawdzona legendarna radziecka rakieta na paliwo ciekłe, ma dobry stosunek mocy do masy i lepiej nadaje się do umieszczenia cięższego ładunku na orbicie niż najnowsze „Topol” i „Jars” na paliwa stałe. W przyszłości nośnikiem bloków hipersonicznych będzie najnowszy ICBM – RS-28 „Sarmat” .
Optymalny profil lotu poza granicami gęstych warstw atmosfery pozwoli urządzeniu utrzymać maksymalną prędkość przy zbliżaniu się do celu. Eksperci nie zgadzają się co do jednostki bojowej „Awangarda”. Może to być ładunek jądrowy o małej lub średniej mocy, skuteczność będzie osiągnięta dzięki wysokiej dokładności trafienia. Nie można jednak wykluczyć kinetycznej metody niszczenia, gdy cel zostanie zniszczony za pomocą ogromnej prędkości samego modułu, którego masa wynosi około dwóch ton.
Pierwsza próba stworzenia hipersonicznych bloków bojowych została podjęta w ZSRR w połowie lat osiemdziesiątych. Jednak ze względu na trudności techniczne projekt został zamknięty. Dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych „NPO Inżynierii Mechanicznej” wznowiło prace nad tym tematem, obecnie pod nazwą „produkt 4202”. Testy rozpoczęły się na początku XXI wieku, a pierwsze pojawienie się „Awangarda” w miejscu publicznym miało miejsce w 2004 roku.
Następnie strategiczne siły rakietowe po raz pierwszy od czasu rozpadu ZSRR przeprowadziły ćwiczenia na dużą skalę. W ich trakcie, według ówczesnego szefa Sztabu Generalnego Jurija Bałujewskiego, był testowany unikalny pojazd kosmiczny, zdolny do latania z prędkościami hipersonicznymi i przy tym manewrować zarówno kursem jak i wysokością. Według owego dowódcy pozwala to na „ominięcia regionalnych ugrupowań obrony przeciwrakietowej”.
Od prototypów do masowej produkcji ścieżka daleka. Instalacja „produktów 4202” poprzedzona była poważnym programem substytucji importu, rozpoczętym po 2014 roku. Musiano szukać zamienników produkowanych na Ukrainie systemów kierowania lotem HBSL i manewrowania hiperdźwiękowego oraz naprowadzania modułu na cel.
Wreszcie, 25 października 2017 r. testy rosyjskiego „Awangarda” zostały pomyślnie ukończone. System wystartował z obszaru startowego „Dombarowski” w regionie Orenburga i trafił w cel ćwiczebny na poligonie Kura na Kamczatce.
Eksperci rosyjscy chwalą się, że przedsiębiorstwa rosyjskiego przemysłu obronnego nie tylko opracowały w ciągu ostatnich kilku lat, ale również są w stanie wprowadzić do produkcji prawdziwie unikalny produkt, z których jednym jest „Awangard”.
„Główną cechą rosyjskiego „Awangarda” jest to, że z powodu dużej ilości energii może on przeprowadzać skomplikowany manewr. W ten sposób HBSL nie tylko ucieka od pocisków przechwytujących, ale także dociera do celu z dowolnego kierunku i na szerokim zakresie wysokości.
Rosyjski HBSL ma niewątpliwą przewagę nad swoimi najbliższymi konkurentami, w szczególności amerykańskimi, opracowanymi w ramach projektu „Falcon” . Według raportów zagranicznych mediów branżowych, drony USA nadal potrafią wykonywać loty hipersoniczne tylko w linii prostej.
USA rozwijają bowiem, tak jak Rosja urządzenia hipersoniczne. W ramach projektu „Falcon” i „koncepcji nienuklearnego, szybkiego oddziaływania globalnego”, pojawiły się dwa urządzenia eksperymentalne. Różnią się wielkością i nośnikami Pierwszym z nich to hipersoniczny pojazd testowy „Hypersonic Test Vehicle”, uruchamiany za pomocą przekształconych ICBM bazujących w silosach. Ma on bardziej zwartą postać. Drugi AHW („Advanced Hypersonic Weapon”) to potencjalna broń hipersoniczna. Do jego stworzenia użyto ponownie wyposażenia pocisku balistycznego „Polaris”, umieszczonego na łodzi podwodnej. Jednak te prototypy nadal są testowane i nie są jeszcze masowo produkowane.

„Sarmat” – rakieta sięgająca każdego punktu na ziemi

Prezydent Putin poinformował o rozpoczęciu procesu aktywnych testów perspektywicznej rakiety dalekiego zasięgu „Sarmat”, mającej zastąpić ciężkie rakiety R-36M „Wojewoda” przenoszące 10 głowic bojowych lub specjalnych na odległość do 11 tys. km. Tymczasem „Sarmat” zasadniczo nie ma ograniczenia zasięgu i może razić cel lecąc tak przez Biegun Północny jak i przez Biegun Południowy (ku USA). Masa tego upiornego pocisku to 200 ton, przenosi ok.12-15 bloków bojowych jakimi są głowice jądrowe, hipersoniczne HBSL „Awangard”, fałszywe cele i głowice zakłócające systemy „Tarczy antyrakietowej”. Prezydent Putin ocenił, że charakterystyki techniczne „Sarmata” sprawiają, że jest on nie do przechwycenia dla systemów przeciwrakietowych teraz jak również w przyszłości. Jak twierdzą rosyjscy wojskowi to broń odwetowa, uruchamiana gdy systemy radarów wczesnego ostrzegania i kontroli przeciwrakietowej dalekiego zasięgu „Woroneż” wykryją start rakiet balistycznych przeciwnika skierowanych na Rosję.

Podwodny bezpilotowiec „Status-6” (wg kodu NATO „Kanyon”)

Prezydent Putin poruszył temat bezzałogowych systemów uzbrojenia, które są aktywnie projektowane i tworzone na świecie. Technika ta została opracowana także w Rosji to bezzałogowy pojazd podwodny „Status-6” zdolny do poruszania się na bardzo dużej głębokości z nieograniczonym zasięgiem. Cytując rosyjskiego prezydenta: „Powiedziałbym, bardzo wielką głębię i ma zasięg międzykontynentalny, z prędkością przekraczającą wielokrotność prędkości najnowszych okrętów podwodnych, torped w tym najnowocześniejszych i wszystkich typów okrętów nawodnych. Takie podwodne drony mają bardzo niski poziom hałasu, co za tym idzie wykrywalność ultra niską, wysoką manewrowość i są praktycznie niewrażliwe na działania wroga. Putin nazwał ten rozwój „to po prostu fantastyka”. Według prezydenta bezzałogowe pojazdy podwodne mogą być wyposażone zarówno w amunicję konwencjonalną, jak i nuklearną. Umożliwi im to trafienie w szeroki zakres celów, w tym grupy lotniskowcowe, fortyfikacje przybrzeżne i infrastrukturę.
Putin poinformował również, że w grudniu 2017 r. ukończono wieloletni cykl próbny dla innowacyjnej siłowni jądrowej, aby wyposażyć w nią opisaną autonomiczną bezzałogową jednostkę „Status-6”. Rosyjski prezydent powiedział, że instalacja jądrowa jest zwarta i zarazem ma zdolność do uzyskania ultra-wysokiej mocy, a gabaryty jej są 100 razy mniejsze niż dzisiejsze siłownie jądrowe na atomowych okrętach podwodnych. Ma ona dużo energii i potrzebuje dwieście razy mniej czasu na przejście w tryb gotowości bojowej. „Wyniki testów umożliwiły nam rozpoczęcie tworzenia całkowicie nowego rodzaju broni strategicznej wyposażonej w amunicję jądrową o dużej mocy” – podsumował prezydent Rosji. Do przenoszenia „Statusów-6” budowane są specjalnie przebudowane podwodne krążniki o napędzie jądrowym, rozwojowa linia okrętów klasy „Boriej” .

Rakieta manewrująca z napędem jądrowym

Najbardziej zagadkowe uzbrojenie ujawnione przez prezydenta Putina 1 marca 2018. Wg specjalistów to produkt 9M730, opracowany przez OKB „Nowator” testowany przez latające laboratorium IŁ-976. Samoloty te skonstruowane u schyłku ZSRR zostały w latach 90-tych zakonserwowane. Niedawno jednak, Rosjanie te unikalne samoloty w barwach ROSATOM uruchomili. Produkt 9M730 to rodzaj lotniczego pocisku skrzydlatego z rodziny Ch-101, latającym z prędkością poddźwiękową o wysokiej precyzji trafienia w cel. Omawiana rakieta ma nieograniczony zasięg, może nisko nad ziemią lecieć kilkanaście tysięcy kilometrów, okrążać obszary obrony przeciwlotniczej, krążyć nad celem i trafić go w najdogodniejszym momencie. Rakieta testowana jest od końca 2017 roku. Nie lecąc balistyczną trajektorią, są niewykrywalne dla radarów systemów obrony przeciwrakietowej. Lecą nisko nad ziemią, manewrując po zmiennej trasie, wśród przeszkód terenowych, posiadają konstrukcję i kształt obniżający ich radiolokacyjną skuteczną powierzchnię odbicia.
Jak zauważył historyk wojskowości Dmitrij Boltenkov, zasada działania minisiłowni jądrowej jest dość prosta. „Po bokach rakiety znajdują się specjalne przedziały z potężnymi i kompaktowymi nagrzewnicami działającymi w elektrowniach jądrowych. Otrzymują powietrze atmosferyczne, które ogrzewa się do kilku tysięcy stopni i zamienia się w paliwo działającego silnika. Przepływ gorącego powietrza tworzy ciąg. Taki system w rzeczywistości zapewnia prawie nieograniczony zakres lotów. System jest na tyle mały, że nadaje się do instalacji na rakiecie manewrującej.
Według prezydenta Putina „nisko przelatujący pocisk samosterujący o małej wykrywalności z głowicą nuklearną o praktycznie nieograniczonym zasięgu, nieprzewidywalną trajektoria lotu i możliwość ominięcia linii przechwytywania jest niewrażliwy na wszystkie istniejące i przyszłe systemy zarówno obrony przeciwrakietowej, jak i obrony powietrznej.”
W swym wystąpieniu prezydent Putin powiedział „Rosji nikt nie słuchał, to posłuchajcie teraz”. To czytelny sygnał do rozpoczęcia dialogu. Waszyngton i NATO budujące system „Tarczy Antyrakietowej” zobaczyły, że miliardy dolarów przeznaczone na tę instalację mającą ubezwłasnowolnić rosyjski potencjał nuklearny i rzucić Rosję na kolana, jest inwestycję bezproduktywną. Rosja wielkim wysiłkiem odbudowała pozycję supermocarstwa, nie dała się rozbroić, stworzyła ultranowoczesny potencjał militarny i negocjować z nią trzeba po partnersku, a nie z pozycji siły. Pytanie, czy przywódcy krajów NATO dojrzeli do tej decyzji, zrozumieli że „wyścig zbrojeń” to ślepa uliczka. Prezydent USA Donald Trump nie wydaje się kimś, kto gotów jest uznać forsowany przez Rosjan wielopolarny świat i wynikający z niego koniec epoki niekwestionowanej politycznej i militarnej oraz gospodarczej hegemonii Stanów Zjednoczonych.


Pozostałe informacje

Dobra marka

Dobra marka

Dlaczego warto głosować na Sojusz Lewicy Demokraty...   czytaj więcej »
Czas na nieposłuszeństwo

Czas na nieposłuszeństwo

W internecie pojawił się artykuł Janusza Rolickieg...   czytaj więcej »
W brunatnych oparach

W brunatnych oparach

Przełom polityczny w Polsce po wyborach z czerwca ...   czytaj więcej »

Biografia marksizmu

W Polsce, w głównym nurcie dyskursu, kt&oac...   czytaj więcej »
Aktorstwo to ruletka

Aktorstwo to ruletka

Z JOWITĄ BUDNIK, w 30 rocznicę inauguracji pierwsz...   czytaj więcej »
Pożegnanie z Danuśką

Pożegnanie z Danuśką

Grażyna Staniszewska (1936-2018) Z Grażyną Stanis...   czytaj więcej »

Techniczny teatr romantycznych maszyn

W jednym ze swoich niezliczonych listów Zyg...   czytaj więcej »
Axer – autoportret

Axer – autoportret

Ten autoportret nigdy nie powstał. Pozostały przym...   czytaj więcej »
Stoch przegrywa tylko z wiatrem

Stoch przegrywa tylko z wiatrem

Kamil Stoch od piątku był na skoczni w Oslo poza z...   czytaj więcej »
Setny gol Lewego dla Bayernu

Setny gol Lewego dla Bayernu

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka ogło...   czytaj więcej »
Google plus