Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Czego Duda nie wie o III RP

środa, 03 luty 2016 17:49

Napisany 

Prezydentowi Dudzie jest wstyd za III RP. A najbardziej za to, że Adam Michnik nazwał generała Jaruzelskiego „człowiekiem honoru”.

Pięćdziesiątka Lewandowskiego

Pięćdziesiątka Lewandowskiego

W środowym meczu Lig...   czytaj więcej »

Niestety prezydent zapomina, że Michnik uważał Jaruzelskiego za człowieka honoru, nie dlatego że strzelał do robotników w 1970 roku, ale dlatego że przeprowadził proces pokojowej transformacji. Dlatego że zawarł kontrakt z opozycją w sprawie demokratyzacji Polski i umowy dotrzymał. Nie jest przypadkiem, że młoda posłanka Nowoczesnej (!) mówi, że Jaruzelski jako prezydent RP lepiej przestrzegał prawa niż prezydent Duda.

Prezydent Duda zapomina o prostej prawdzie wypowiedzianej przez prof. Jerzego Jedlickiego: Komunizm w Polsce nie został obalony, ale rozwiązany za porozumieniem stron. Najważniejszym aktem tego procesu było porozumienie narodowe zawarte przy Okrągłym Stole.

Czym skończyłoby się wywrócenie Okrągłego Stołu po wyborach czerwcowych najlepiej widać na Ukrainie. Tam porozumienie zawarte z prezydentem Janukowyczem nie przetrwało 24 godzin. O opłakanych skutkach tej lekkomyślności dowiadujemy się codziennie z serwisów informacyjnych.

Okrągły Stół i wybory 4 czerwca zapoczątkowały polską transformację. Jej bilans jest niejednoznaczny. Z jednej strony Polska odniosła historyczny geopolityczny sukces. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej i NATO. Udało nam się wyrwać z niebezpiecznej szarej strefy między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Pod względem wielkości PKB, Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej i 20. gospodarką świata.

Z drugiej strony transformacja przyniosła gigantyczne koszty społeczne. Terapia szokowa, była szokiem bez terapii, którego ofiarą były miliony ludzi. Karol Modzelewski, który siedział w PRL-owskim więzieniu ponad osiem lat powiedział kiedyś, że za kapitalizm nie siedziałby ani jednego dnia. Wielu stoczniowców z Sierpnia z pewnością nie spodziewało się, jaki będzie finalny efekt ich walki. Dzisiaj 21 postulatów brzmi jak manifest partii socjalistycznej.

Prezydent Duda nie pamięta o tych postulatach. Zamiast chleba woli dać ludowi antykomunistyczne igrzyska. Z Adamem Michnikiem – o ironio – w roli głównej ofiary.

 


Zobacz także:

 • Obowiązek policji

  Obowiązek policji

  NA LEWICY – Policja ma obowiązek zabezpieczać tego typu wydarzenia – stwierdził Andrzej Rozenek, komentując pobicie działacza KOD przez członków Młodzieży Wszechpolskiej, które miało miejsce w Radomiu w minioną sobotę.…
 • Nieznośna wielkość Królewskich

  Nieznośna wielkość Królewskich

  W tej chwili najbogatszym klubem w Europie jest Manchester United, który w angielskiej Premier League zajął dopiero szóste miejsce, ale uratował sezon wygrywając w minioną środę Ligę Europy. Trzeci na…
 • Spór o testosteron

  Spór o testosteron

  Podwyższony poziom testosteronu znacząco pomógł zawodniczkom w mistrzostwach świata 2011 i 2013 – taki wniosek wynika z analizy badań zleconych przez światową federacje lekkoatletyczną (IAAF). Te badania IAAF zamówiła na…
 • „Dobra zmiana” w Bełchatowie

  „Dobra zmiana” w Bełchatowie

  Mieszkańcy 65-tysięcznego Bełchatowa (woj. łódzkie) przez niemal tydzień pozbawieni byli ciepłej wody. To tylko jeden z wielu efektów „dobrej zmiany” w tym mieście. Jeszcze w roku ubiegłym mieszkańcy słyszeli zapewnienia o tym,…
 • Trzy medale do oddania

  Trzy medale do oddania

  Zapaśnicy Artur Tajmazow (Uzbekistan) i Wasyl Fiedoryszyn (Ukraina) oraz sztangistka Swietłana Carukajewa (Rosja), zostali pozbawieni olimpijskich medali. Ponowne testy antydopingowe wykazały u nich obecność turynabolu. Tajmazow w kategorii 120 kg…

Ostatnio zmieniany czwartek, 10 marzec 2016 15:18

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozostałe informacje

Trybunał jako zawada

Trybunał jako zawada

We wtorek w godzinach wieczornych do Marszałka Sej...   czytaj więcej »
Nie tylko Narutowicz. Pamiętamy o Kałuszewskim

Nie tylko Narutowicz. Pamiętamy o Kałuszewskim

16 grudnia 1922 r. został zamordowany Gabriel Naru...   czytaj więcej »
Człowiek-penis szefem publicystyki w TVP

Człowiek-penis szefem publicystyki w TVP

Michał Rachoń, dziennikarz TV Republika został sze...   czytaj więcej »
Dariusz Szczotkowski

Dariusz Szczotkowski

Chcemy przybliżyć naszym czytelniczkom i czytelnik...   czytaj więcej »

Pęka zmowa milczenia

Zaczyna pękać panująca w Niemczech niepisana zmowa...   czytaj więcej »

Samoobrona północnokoreańska

Jak należało oczekiwać, dyktator Korei Płn., Kim D...   czytaj więcej »
Zemsta za protest

Zemsta za protest

PRAWA PRACOWNICZE Zemsta za protest Ubiegłoroczn...   czytaj więcej »

Myślę więc jestem - Dziennik Trybuna rozmawia z Leszkiem Millerem

A o panu ciągle głośno. Tym razem zarzucają panu, ...   czytaj więcej »
Google plus