Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Tylko dla białych?

środa, 07 grudzień 2016 08:00

Napisane przez  M.O.

PRAWA CZŁOWIEKA. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w centrum handlowym „Warszawa Wileńska” na Pradze. O zachowaniu ochroniarzy zawiadomili świadkowie tej sytuacji, a zostało ono nagłośnione przez działaczy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na profilu społecznościowym Ośrodka.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Selekcja rasowa

Zdaniem aktywistów monitorujących przypadki napaści na tle rasistowskim i ksenofobicznym, postępowanie ochroniarzy nosiło znamiona selekcji rasowej. Z ich relacji wynika, że pracujący w centrum handlowym ochroniarze od rana „przeczesywali korytarze w poszukiwaniu osób o ciemniejszym kolorze skóry”. Dodają również, iż „osoby takie były wypraszane z terenu centrum handlowego, kazano im wychodzić na ulicę i zakazywano ponownego wejścia na teren galerii handlowej”.
Do opisanego przez świadków zdarzenia miało dojść na piętrze przed wejściem do sklepu Carrefour. – Do spokojnie idącej pary o ciemnej karnacji podszedł ochroniarz (blond włosy, średnia budowa ciała, garnitur) i zdecydowanym tonem kazał im wynosić się z budynku. Zaskoczony mężczyzna oponował, mówiąc po polsku, ale z obcym akcentem. Powiedział, że przyszedł z żoną na zakupy i nie rozumie dlaczego zostają wyproszeni – relacjonowali świadkowie. Ochroniarz miał im odpowiedzieć, że jedynie wykonuje wolę przełożonych, którzy „kazali wyrzucać takich jak on z centrum handlowego”. Potraktowani w ten sposób klienci po prostu opuścili teren galerii, nie wdając się już w dyskusję z ochroniarzem.
Działacze organizacji antyrasistowskiej nie kryją swojego oburzenia i zapowiadają, że będą domagać się wyjaśnień. Dodają, że opisywana przez świadków scena powinna była zostać zarejestrowana przez kamery monitoringu i będą chcieli dotrzeć do tej dokumentacji. Wyproszona ze sklepu para obcokrajowców była ubrana na sportowo i miała charakterystyczne nakrycia głowy, w związku z czym nie powinno być problemu z ich odnalezieniem na nagraniach.

Stała praktyka?

- Oczekujemy, że zarówno dyrekcja centrum handlowego jak tez firma ochroniarska udzieli nam szczegółowych wyjaśnień dotyczących tej oraz innych sytuacji, w których dyskryminowano osoby o ciemniejszym kolorze skóry – zapowiadają działacze Ośrodka. - Jesteśmy wstrząśnięci tym, co wydarzyło się tym centrum handlowym, tym bardziej, że z informacji, jakich udzielał pracownik firmy ochroniarskiej, to nie był jednorazowy wybryk, ale jego szefostwo ustaliło stałe zasady segregacji rasowej obowiązujące na terenie galerii handlowej - podkreślają.
Przedstawiciele Ośrodka zaapelowali jednocześnie do swoich sympatyków o zgłaszanie im podobnych przypadków, jeśli byli oni świadkami podobnych zachowań, gdy z centrów handlowych bądź innych instytucji wypraszani są ludzie z pobudek rasistowskich. Podejrzewają oni bowiem, że nie był to pierwszy (ani ostatni…) tego rodzaju przypadek.

KOMENTARZ

Od wielu miesięcy w Polsce narastają nastroje rasistowskie i ksenofobiczne. Straszenie uchodźcami stało się w Polsce jednym z wątków ubiegłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu i było wykorzystywane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Kukiz’15.
Tymczasem dotychczas Polska nie przyjęła w zasadzie żadnej zorganizowanej grupy uchodźców, a jeśli jacyś się w naszym kraju pojawiali czy pojawiają, są to pojedyncze przypadki. Obecne władze Polski wprost zapowiedziały, że nie podporządkują się decyzji Unii Europejskiej i nie wezmą na siebie ciężaru przyjmowania ludzi uciekających przed wojną. Brak uchodźców nie przeszkadza jednak skrajnej (i nie tylko skrajnej) prawicy w rozpętywaniu rasistowskiej i ksenofobicznej histerii w naszym kraju. Z braku uchodźców, poprzebierani w koszulki z narodowymi emblematami młodzieńcy atakują na ulicach m.in. zagranicznych studentów, a także obywateli Polski, których z tłumu wyróżnia egzotyczna uroda i ciemniejszy odcień skóry. Nie ma tygodnia, by media nie donosiły o takich przypadkach. Tydzień temu w Warszawie pobito pochodzącego z Nigerii doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka dni później podchmieleni „patrioci” pobili w Bydgoszczy sześciu pochodzących z Turcji i Bułgarii studentów. Niepewni swojego losu są też obcokrajowcy pochodzący z dawnych krajów Trzeciego Świata, choć wielu z nich mieszka w Polsce od lat, niektórzy zaś już się tutaj urodzili.
Do niedawna takie zachowania były właściwe skrajnej prawicy, której przedstawiciele stanowili margines. Od pewnego czasu poczuli oni jednak wiatr w żagle. Mogą wreszcie realizować w praktyce swój postulat „Białej Polski”. Nie zapominajmy jednak, że kiedy już rozprawią się z wszystkimi obcokrajowcami, ich agresja ustanie. Wezmą się za innych, którzy nie przystają do ich obrazu „Wielkiej Polski”.


Pozostałe informacje

Rząd popiera nienawiść wobec kobiet

Rząd popiera nienawiść wobec kobiet

PRAWA KOBIET. Rząd Beaty Szydło planuje wypowiedze...   czytaj więcej »
Reprywatyzacyjne bezprawie

Reprywatyzacyjne bezprawie

Czas pokaże, czy komisja weryfikacyjna rzeczywiści...   czytaj więcej »
Przedsiębiorcy razem z władzą?

Przedsiębiorcy razem z władzą?

Na razie podoba im się probiznesowa retoryka obecn...   czytaj więcej »
Czekanie na Manuela Vallsa

Czekanie na Manuela Vallsa

Najpierw czekano na odpowiedź, czy prezydent Franc...   czytaj więcej »
„Zamach” na Wenezuelę

„Zamach” na Wenezuelę

To zamach stanu - ogłosiła szefowa wenezuelskiego ...   czytaj więcej »
Prezydent Gambii uznał przegraną

Prezydent Gambii uznał przegraną

Rzecz niebywała w Afryce: prezydent Gambii, Yahya ...   czytaj więcej »
Nie będzie pomników Fidela

Nie będzie pomników Fidela

Nie będzie pomników, popiersi Fidela Castro...   czytaj więcej »
Trump chce generała na ministra

Trump chce generała na ministra

To będzie najważniejsza z dotychczasowych decyzji ...   czytaj więcej »
Srebrne wesele i pogrzeb

Srebrne wesele i pogrzeb

Radiu Maryja stuknęło ćwierć wieku. Niesamowite, j...   czytaj więcej »
Telewizja pokazała

Telewizja pokazała

W wielu miejscach, także w Studio Opinii, wysuwano...   czytaj więcej »
Google plus