Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Pigularze też do pionu

środa, 07 grudzień 2016 08:00

Napisane przez  AIPP

Aptekarzy czeka rewolucja. Według przygotowywanych przepisów apteki będą mogli zakładać tylko dyplomowani farmaceuci. Ten sam właściciel będzie mógł mieć maksymalnie cztery apteki.

Harce przed Realem

Harce przed Realem

Przed środowym mecze...   czytaj więcej »

- Ograniczenie konkurencji i stopniowa eliminacja małych i średnich przedsiębiorstw, zmierzająca do pozostawienia na rynku w zasadzie wyłącznie aptek indywidualnych, doprowadzą do wzrostu cen leków nierefundowanych - twierdzą przedstawiciele warszawskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Pozostawienie na rynku niewielkich podmiotów zahamuje rozwój gospodarczy - przedsiębiorcy nie będą zainteresowani inwestowaniem w sektor, w którym prawo prowadzenia działalności mają tylko i wyłącznie farmaceuci - dodają.
Na proponowanych zmianach związkowcy nie pozostawiają suchej nitki. Powtórzmy - od przyszłego roku nowe apteki będą mogli zakładać wyłącznie dyplomowani farmaceuci, którzy otrzymają dodatkowo zakaz tworzenia wielkich sieci. Tego samego właściciela będą mogły mieć zaledwie cztery apteki. Zdaniem ekspertów, przyniesie to budżetowi państwa ogromne straty finansowe. - Średnia wartość apteki z wyposażeniem sięga ok. miliona złotych. Regulacja zamykająca rynek tylko dla farmaceutów doprowadzi do tego, że kilka tysięcy aptek będzie musiało zakończyć swoją działalność - tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
- Zamykanie biznesów zmniejszy z kolei wpływy do budżetu państwa. Co więcej, przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą się ubiegać o odszkodowania z tytułu utraconych korzyści, które mogą sięgnąć nawet 10 mld zł. Cała ustawa jest demolowaniem rynku w sposób skrajny, czego w najnowszej historii jeszcze nie było. A naszym zdaniem, zmiany te w ogóle nie są potrzebne. Mamy na rynku konkurencję, która jest dobra dla pacjentów, bo zapewnia wyższą jakość obsługi i niższe ceny. Nowe prawo uderzy nas wszystkich po kieszeniach - dodaje Nowacki. Jak się okazuje, protest związkowców popierają także pomorscy specjaliści.
- Jeżeli ingerencja państwa przekroczy pewien dopuszczalny przez rynek poziom, apteki albo będą się zamykały, albo będą musiały znacząco podnieść marżę - mówi Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza. - Idziemy w złym kierunku. Państwo zaczyna wchodzić w sprawy regulacyjne rynku, co może w przyszłości przynieść bardzo negatywne skutki. Innego zdania są autorzy noweli prawa farmaceutycznego. „Silna konkurencja sprawia, że zachowania nieetyczne, a także budzące wątpliwości co do legalności, stają się coraz częstsze, a działania podejmowane przez apteki zaczynają się skupiać na prowadzeniu gry rynkowej i walce o pacjenta, a nie na jakości świadczonych usług - czytamy w uzasadnieniu nowej ustawy.
- Umożliwienie prowadzenia apteki przez spółki kapitałowe, bez udziału farmaceutów, powoduje, że nawet najwyższe kwalifikacje moralne pracowników aptek w zderzeniu z presją wywieraną przez właścicieli aptek, powoduje, że najistotniejszym elementem pracy farmaceutów jest wypracowywany zysk, a nie świadczenie usług farmaceutycznych”. O komentarz do sprawy poprosiliśmy także przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.
- Analizujemy poselski projekt ustawy pod względem zasadności założeń w nim przyjętych - informuje Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia. - Zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne są konieczne. Obecna sytuacja na rynku powoduje wiele patologii, które wpływają przede wszystkim na funkcjonowanie pacjenta w systemie. Chcemy podnieść jakość usług w aptece oraz przywrócić jej rolę placówki ochrony zdrowia, która powinna być istotnym elementem w zakresie opieki zdrowotnej nad pacjentem. Dlatego resort zdrowia przygotowuje projekt, który ma na celu podniesienie znaczenia i roli farmaceuty w systemie oraz określenie zasad jego współpracy z lekarzem - dodaje.


Pozostałe informacje

Pani nie ma w domu

Pani nie ma w domu

Do Przecieszyna, pod dom pani Beaty Szydło, przyje...   czytaj więcej »
Pani „od rodziny”

Pani „od rodziny”

Oto kolejna twarz „dobrej zmiany”. War...   czytaj więcej »
Znalezione na FB

Znalezione na FB

2 XII protestowali mundurowi! „Generałowie s...   czytaj więcej »
Wyzysk na uniwersytecie

Wyzysk na uniwersytecie

PRAWA PRACOWNICZE. Mimo zapewnień rządu i przyjęci...   czytaj więcej »
Tylko dla białych?

Tylko dla białych?

PRAWA CZŁOWIEKA. Do zdarzenia doszło w ubiegł...   czytaj więcej »
Rząd popiera nienawiść wobec kobiet

Rząd popiera nienawiść wobec kobiet

PRAWA KOBIET. Rząd Beaty Szydło planuje wypowiedze...   czytaj więcej »
Reprywatyzacyjne bezprawie

Reprywatyzacyjne bezprawie

Czas pokaże, czy komisja weryfikacyjna rzeczywiści...   czytaj więcej »
Przedsiębiorcy razem z władzą?

Przedsiębiorcy razem z władzą?

Na razie podoba im się probiznesowa retoryka obecn...   czytaj więcej »
Czekanie na Manuela Vallsa

Czekanie na Manuela Vallsa

Najpierw czekano na odpowiedź, czy prezydent Franc...   czytaj więcej »
„Zamach” na Wenezuelę

„Zamach” na Wenezuelę

To zamach stanu - ogłosiła szefowa wenezuelskiego ...   czytaj więcej »
Google plus