Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Więcej recept

piątek, 09 grudzień 2016 08:00

Napisane przez  AIPP

Pseudoefedryna jest składnikiem wieloskładnikowych preparatów na przeziębienie, tabletek na katar i schorzenia zatok. Można kupić je bez recepty w każdej aptece. Ale już niedługo. Od stycznia opakowania leków, zawierające więcej niż 720 mg pseudoefedryny, będzie można dostać tylko na receptę wystawiona przez lekarza. Taką zmianę wprowadzi znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. To nie pierwsza restrykcja dotycząca tej substancji. W ub. roku ograniczono pacjentom możliwość zakupu leków z pseudoefedryną do jednego opakowania podczas jednej wizyty w aptece.

Wydarzyło się

Wydarzyło się

Polityka, Misiu Rzą...   czytaj więcej »

Dlaczego? - Chodziło o ograniczenie wywożenia leków z pseudoefedryną za granicę, gdzie były przerabiane na półprodukt, służący do wytwarzania narkotyku: amfetaminy. Luki w przepisach sprawiały, że z Polski wywożono tysiące opakowań. Zdarzało się niestety, że w proceder zamieszane były pewne apteki z różnych części Polski - mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, która przez lata szkoliła rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu niemedycznego stosowania leków. Przepisy postanowiono jednak zaostrzyć, bo ograniczenia dotyczące ilości sprzedawanych opakowań okazały się niewystarczające. Dochodziło do sytuacji, że przestępcy kupowali lek, wychodzili z apteki i po minucie wracali po kolejne opakowanie. I tak w kółko. - Teraz można mieć nadzieję, że nowe regulacje okażą się wystarczająco skuteczne - uważa Lucyna Samborska.
Leki z pseudoefedryną to nie jedyne farmaceutyki, na które od nowego roku trzeba będzie mieć receptę. Bez wizyty u lekarza nie uda się kupić także opakowań leków zawierających 150 mg kodeiny oraz 360 mg dekstrometorfanu. Ta pierwsza substancja jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Z kolei dekstrometorfan to środek działający przeciwkaszlowo. Problem w tym, że oba leki, stosowane w dawkach dużo wyższych niż lecznicze, są wykorzystywane przez młodych ludzi do odurzania się. - Po zażyciu dużych dawek zarówno kodeina, jak i dekstrometorfan, działają pobudzająco, dodają wigoru.
Stosowanie tych substancji może prowadzić do uzależnienia oraz budzić apetyt na mocniejsze narkotyki - ostrzega Jan Gosztyła, psycholog, specjalista terapii uzależnień. Farmaceuci przyznają, że zainteresowanie lekami z dekstrometorfanem i kodeiną wyraźnie rośnie w czasie weekendów. - Nastolatkowie przychodzą do aptek dwójkami, trójkami i proszą o konkretne leki. Nie wyglądają przy tym na osoby chore. Wiedzę, co kupić i jak zażyć, czerpią z Interentu. Wszelkie sugestie, czy próby odwiedzenia ich od zakupu, zazwyczaj spełzają na niczym - mówi Lucyna Samborska.


Pozostałe informacje

Za chlebem

Za chlebem

Najmłodsze Polki gotowe są podjąć pracę poza grani...   czytaj więcej »
…Jak muchy

…Jak muchy

W listopadzie opublikowano informacje o upadłości ...   czytaj więcej »
Ziobro poległ

Ziobro poległ

Zbigniew Ziobro po raz kolejny „poległ&rdquo...   czytaj więcej »
Likwidacja zamiast komercjalizacji?

Likwidacja zamiast komercjalizacji?

OCHRONA ZDROWIA. Rząd PiS zamierza wprowadzić dale...   czytaj więcej »
Bunt na poczcie

Bunt na poczcie

PROTEST. Listonosze grożą strajkiem, do któ...   czytaj więcej »
Miedź we krwi

Miedź we krwi

Są wypadki, których niestety nie da się prz...   czytaj więcej »
Gospodarka, a nie igrzyska

Gospodarka, a nie igrzyska

Wielkie imprezy szybko się kończą, ale długi po ni...   czytaj więcej »
Optymizm na polach

Optymizm na polach

SYTUACJA W ROLNICTWIE. W październiku 2016 r....   czytaj więcej »
Jak Renzi napytał Włochom kłopotów

Jak Renzi napytał Włochom kłopotów

Jak zapowiadał tak zrobił: premier Włoch, Matteo R...   czytaj więcej »
Valls stanął w szranki prawyborcze

Valls stanął w szranki prawyborcze

Premier Francji, Manuel Valls nie kazał długo czek...   czytaj więcej »
Google plus