Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Niebezpieczny precedens

piątek, 16 grudzień 2016 07:40

Napisane przez  M.O.

WYWIAD. Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej w rządach SLD-PSL

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

„DT”: - Jak Pan Poseł ocenia zapowiedź szefa MON, Antoniego Macierewicza o odebraniu gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu oraz gen. Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich?

- Decyzję ministra Macierewicza oceniam jako prymitywną zemstę, dokonaną na ludziach, którzy już nie mogą się bronić. Nie da się bowiem tego określić inaczej niż jako czysta zemsta z niskich pobudek. Jest to chęć przekreślenia niełatwego życiorysu ludzi, które nie są jednoznaczne i jest jeszcze zbyt wcześnie, by je w taki sposób oceniać. Nie możemy zapominać, że generał Wojciech Jaruzelski, a także generał Czesław Kiszczak doprowadzili do demokratycznych przemian w Polsce, do Okrągłego Stołu i pokojowego przekazania władzy drugiej stronie ówczesnego sporu politycznego. Do dziś Polska stawiana jest jako przykład takich demokratycznych przemian na całym świecie i z tamtej perspektywy docenia się rolę gen. Jaruzelskiego w tym procesie.

Zapomina się nie tylko o zasługach gen. Jaruzelskiego we wprowadzaniu zmian ustrojowych, ale próbuje też przekreślić jego życiorys.

- Ta zemsta jest tym bardziej bolesna, iż gen. Jaruzelski był żołnierzem, przeszedł cały szlak bojowy ze Wschodu do Berlina, ryzykując życiem i poświęcając się w obronie ojczyzny, walcząc z hitlerowskim okupantem i wyzwalając polskie ziemie. Dzisiaj nikt nie może przekreślić jego żołnierskich zasług z tego okresu. Tym bardziej zapowiedź degradacji oznacza działanie z wyjątkowo niskich pobudek.

Antoni Macierewicz oświadczył, że podstawą do odebrania stopnia generalskiego Wojciechowi Jaruzelskiego mają być wydarzenia z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. Twierdzi on, że to ma być podstawą prawną dla takiej decyzji.

- To nie Antoni Macierewicz nadawał gen. Jaruzelskiemu stopień i to nie on ma prawo mu go odebrać. Niech nie zapomina, że on też nie będzie wieczny i nie wiadomo, jak historia i potomni ocenią jego działania. Poza tym, aby zdegradować oficera w taki sposób, w jaki zapowiedział to obecny minister obrony, należałoby wcześniej zmienić Ustawę o powszechnym obowiązku obrony. Ona wyraźnie określa, w jakich okolicznościach można komuś obniżyć bądź odebrać stopień wojskowy. Są takie trzy sytuacje: niezłożenie przysięgi, zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz prawomocne orzeczenie sądu w tej sprawie. W przypadku obu generałów nie mamy do czynienia z żadną z tych sytuacji.

A jeśli minister Macierewicz, aby zrealizować swoją zemstę, zdecyduje się zmienić tę ustawę?

- Jeśli zdecyduje się na tak ryzykowny krok, nie może zapominać, że takie rozwiązania będą mogły zostać zastosowane także wobec innych, w przyszłości. Taką decyzją otwiera on bowiem furtkę do praktykowania zemsty dyktowanej bieżącą polityką, z czego mogą skorzystać jego następcy. Jeśli raz się tego dokona, konsekwencje mogą ponosić następne pokolenia.


Pozostałe informacje

Prymitywna zemsta

Prymitywna zemsta

WYWIAD. Prof. Danuta Waniek, była minister obrony ...   czytaj więcej »
Święta coraz bliżej

Święta coraz bliżej

W takiej miłej atmosferze mijają dni, które...   czytaj więcej »
Teraz ÓĆ

Teraz ÓĆ

Miasto Łódź, pisane czasem jako „&Oac...   czytaj więcej »
Niezaangażowany

Niezaangażowany

Kolejny hierarcha dał dowód przyjaznej auto...   czytaj więcej »
Zgodnie z planem

Zgodnie z planem

Sejm nie poparł wniosków PO, Nowoczesnej or...   czytaj więcej »
Częściowo do kitu

Częściowo do kitu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. mała ustawa...   czytaj więcej »
Unia Pracy apeluje

Unia Pracy apeluje

XVI Kongres Unii Pracy postanowił, że jej przewodn...   czytaj więcej »
Oddajcie dyplomy otrzymane w PRL!

Oddajcie dyplomy otrzymane w PRL!

Młodzi Socjaldemokraci apelują: „Wzywamy pos...   czytaj więcej »
Rzecznik w obronie eksmitowanych

Rzecznik w obronie eksmitowanych

PRAWA LOKATORÓW. Rząd Prawa i Sprawied...   czytaj więcej »
Znad Dniepru nad Wisłę

Znad Dniepru nad Wisłę

Pracowników z Ukrainy jest w Polsce coraz w...   czytaj więcej »
Google plus