Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Protest w Zawierciu

piątek, 17 luty 2017 10:41

Napisane przez  STRAJK.EU

Nie pomogły mediacyjne starania Rady Miasta ani strajk ostrzegawczy załogi. Zarząd Odlewni Żeliwa S.A. w Zawierciu nadal ignoruje głos pracowników. Ci domagają się podwyżek zwracając uwagę, że wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę. Kapitalista, jak na razie, czuje się pewnie. Czy kolejny strajk zmusi go do rozmów?

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Sytuacja w zawierciańskim zakładzie jest jaskrawym przykładem aroganckiej i antyspołecznej postawy niektórych polskich przedsiębiorców. Konflikt w Odlewni Żeliwa trwa od września 2016 roku, kiedy reprezentująca pracowników komisja „Solidarności” rozpoczęła procedurę sporu zbiorowego. Związek żąda wyższych wynagrodzeń, władze spółki nie chcą się na nie zgodzić, nie chcą też rozmawiać ze zbuntowaną załogą. – Biorąc pod uwagę warunki oraz specyfikę pracy, to pracownicy odlewni zarabiają bardzo mało. Trzeba wziąć pod uwagę, że 13-14 złotych za godzinę pracy to w obecnych czasach nieduża stawka. Mamy nadzieję, że zarząd odlewni wróci do negocjacji. My już rozpoczynamy przygotowania do strajku. Jednocześnie czekamy na rozwiązanie tego sporu i ewentualne negocjacje – mówił Witold Siwek z „S” w rozmowie z portalem „Nasze Miasto”.
W ubiegłym tygodniu pracownicy odlewni w ramach protestu przerwali pracę. Wcześniej w zakładzie odbyło się referendum strajkowe, w którym aż 88 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem. Zbuntowana załoga zorganizowała też protest, w którym wzięło udział kilkaset osób, głównie pracownicy i ich rodziny, ale także związkowcy z innych zakładów i członkowie Komunistycznej Partii Polski. Nie skłoniło to jednak zarządu spółki do spełnienia postulatów przedstawionych przez związek. Wtedy do akcji wkroczyło miasto. Radni zwołali spotkanie mediacyjne, na które zaproszone zostały skonfliktowane strony. W wyznaczonym terminie stawili się jednak tylko związkowcy. Przedstawiciele zarządu oświadczyli, że ważniejsze są dla nich pertraktacje z kontrahentami, zaniepokojonymi ponoć sytuacją w zakładzie.
Po ubiegłotygodniowym strajku oraz pikiecie pracowników Odlewni Żeliwa SA w Zawierciu Rada Miejska zdecydowała się zwołać w miniony piątek, 10 lutego, nadzwyczajną sesję, aby zająć się tym tematem. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele zarządu firmy, związkowcy oraz pracownicy odlewni. Związki proponują podwyżkę o 2,50 zł. Prezes chce dać 50 groszy. – Na dzisiejszą sesję zaproszeni byli przedstawiciele zarządu Odlewni Żeliwa SA. Na moje ręce wpłynęło dziś pismo uzasadniające ich nieobecność – mówił w piątek Paweł Kaziród, przewodniczący rady miejskiej w Zawierciu.
Zarząd Odlewni Żeliwa SA w Zawierciu odmówił udziału w sesji, ponieważ uważa, że obecnie najważniejsze są spotkania z zaniepokojonymi sytuacją odlewni kontrahentami. Obawia się, że strajk może wpłynąć niekorzystnie na wykonanie zobowiązań. Zarząd odlewni jest przekonany, że spór zbiorowy należy rozwiązać wewnątrz spółki, a nie na posiedzeniu rady miejskiej. Warto dodać, że kontakt z przedstawicielami odlewni jest bardzo utrudniony. Związkowcy wielokrotnie podkreślali, że brakuje jakiegokolwiek dialogu z zarządem zakładu. Tuż przed pikietą, która przed budynkiem zakładu odbyła się 7 lutego, prezes opuścił swoje biuro. A z mediami kontaktuje się jedynie za pomocą oficjalnych oświadczeń. – Byłem przekonany, że wszystkie strony sporu zasiądą przy wspólnym stole. Chciałem jednocześnie wysłuchać obu stron i przyjąć rolę mediatora – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” Witold Grim, prezydent Zawiercia.
Pracownicy odlewni są w dramatycznej sytuacji materialnej. Zarabiają w okolicach 1400 zł na rękę. Jakie są ich oczekiwania? Płace muszą wzrosnąć i to wyraźnie. Związek domaga się zwiększenia stawek dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych o 2,50 zł brutto za godzinę pracy. Warto zwrócić uwagę, że „Solidarność” chce wyższych wynagrodzeń zarówno dla pracowników etatowych, jak i tych zatrudnionych na akord. Wzrosnąć mają również płace osób pracujących w biurach – o 400 zł brutto. Zarząd spółki próbuje grać na rozłam wśród pracowników. Od 1 stycznia podwyżki dostała część załogi – ich wynagrodzenia są wyższe o 1 zł brutto za godzinę pracy.
Odlewnia Żeliwa działa w Zawierciu od 1886 roku. Podczas Rewolucji 1905 roku jej pracownicy uczestniczyli w walkach z carską władzą. W połowie lat dziewięćdziesiątych zakład został sprywatyzowany. Obecnie jego właścicielem jest spółka Supra Investments S.A. W odlewni pracuje ok. 470 osób.


Pozostałe informacje

Frankowicze wyjdą

Frankowicze wyjdą

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i inne org...   czytaj więcej »
Koncert dla Palestyńczyków

Koncert dla Palestyńczyków

30 stycznia to Międzynarodowy Dzień Poparcia dla P...   czytaj więcej »
Polacy, do broni!

Polacy, do broni!

Pozwolenia na broń już prawie 200 tysięcy Polak&oa...   czytaj więcej »
Błaszczak minął się z prawdą

Błaszczak minął się z prawdą

Właściwie to wyprzedził ją na podwójnej cią...   czytaj więcej »
Pozwólmy im pójść siedzieć

Pozwólmy im pójść siedzieć

Skończył się Pruszków, zaczęły się Reguły.&...   czytaj więcej »
Przeciw „czyścicielom”

Przeciw „czyścicielom”

Komitet Obrony Praw Lokatorów organizuje w ...   czytaj więcej »
Bezradność świata wobec determinacji Kima

Bezradność świata wobec determinacji Kima

Rada Bezpieczeństwa ONZ jak zwykle „potępiła...   czytaj więcej »
Rumunia: parlament w strachu

Rumunia: parlament w strachu

Bunt Rumunów nie słabnie: ulicami miast, a ...   czytaj więcej »
Stabilnie, jak w Turkmenistanie

Stabilnie, jak w Turkmenistanie

A w republikach dawnego Związku Radzieckiego głosu...   czytaj więcej »
Kolejne ostrzeżenie Francuzów

Kolejne ostrzeżenie Francuzów

Do pierwszej tury wyborów prezydenckich we ...   czytaj więcej »
Google plus