Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Autorzy dezubekizacji

piątek, 17 luty 2017 10:50

Napisane przez  REDAKCJA

Warto zapamiętać nazwiska ludzi odpowiedzialnych za kształt tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”, odbierającej środki do życia emerytom mundurowym.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

Wszyscy oni są funkcyjnymi i prominentnymi pracownikami IPN. Opracowany przez tych „specjalistów” katalog i uzasadnienie jego wprowadzenia znalazły się, praktycznie bez zmian, nawet interpunkcyjnych, w projekcie ustawy noszącym datę 14 listopada 2016 roku. Katalog opublikowany został na stronie RCL, gdzie w zakładce \”Stanowiska zgłoszone w ramach uzgodnień\” do 8 grudnia 2016 roku na drugiej pozycji znajdowało się pismo IPN z 19 sierpnia 2016 roku z pełną informacją o twórcach nowych katalogów „wrogów ludu”.
Oryginalny tekst dokumentu został zdjęty z serwera RCL, a po 28 grudnia 2016 roku, a więc już po uchwaleniu ustawy, pismo umieszczono ponownie na stronach RCL jako ostatnie w zakładce \”Stanowiska zgłoszone w ramach uzgodnień’ i można go znaleźć pod nowym linkiem. Jest to ten sam dokument, tyle tylko, że zaczerniono na nim nazwiska autorów ustawy – specjalistów od katalogu „oprawców, zbrodniarzy i sowieckich sługusów”,
Co to może oznaczać? Chyba tylko to, że ci wybitni eksperci, IPN nie chcą, aby ich nazwiska znajdowały się w obiegu publicznym. A może się wstydzą swojej kreatywnej twórczości? Mimo ich skromności, wszystkich tych panów, a szczególnie ich zasługi, polecamy pamięci „wdzięcznego” narodu. Są to:

ADRIAN JUSUPOWIĆ (ur. 1982), doktor, historyk, starszy archiwista Samodzielnej Sekcji Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł BUiAD IPN. Specjalizuje się w badaniu historii średniowiecznej Rusi oraz struktur organów represji PRL – autor katalogu stanowisk zaliczającego niewinnych ludzi do wrogów państwa

FILIP MUSIAŁ (ur. 1976), doktor hab., politolog i historyk, pracownik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Krakowie, profesor nadzwyczajny i prorektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Były sekretarz Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie. W 2009 r. „za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski”, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych i kilkuset artykułów poświęconych żołnierzom wyklętym i komunistycznemu aparatowi represji z lat 1944-1989, m. in. Wokół teczek bezpieki. Zagadnienia metodologiczno-źródłowe, Kraków 2006; Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970–1989), Kraków 2007; Osobowe źródła informacji. Zagadnienia metodologiczno-źródłoznawcze, Kraków 2008

WOJCIECH FRAZIK dr – pracownik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych znawców historii „Antykomunistycznego Powstania lat 1944-1953 (1963)”. Redaktor naczelny „Zeszytów Historycznych WiN”, członek redakcji „Aparatu Represji w Polsce Ludowej 1944-1989”, autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych żołnierzom wyklętym.

PAWEŁ SKUBISZ dr, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik naukowy, a następnie kierownik Referatu Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół najnowszych dziejów Polski, szczególnie historii wojskowości II Rzeczypospolitej i komunistycznego aparatu represji w PRL. Ostatnio opublikował książki: Wojska Pograniczne ZSRS na odcinku z Polską w świetle dokumentów służb wywiadowczych Drugiej Rzeczypospolitej w latach 1921–1939. Struktura i dyslokacja – Działalność wywiadowcza – Instrukcja służby, Szczecin 2010, oraz Instrukcja służby KOP, Warszawa 2010.

ilustracja na 5


Pozostałe informacje

Deubekizacja, dekomunizacja i – prędzej niż później – dekaczyzacja

Deubekizacja, dekomunizacja i – prędzej niż później – dekaczyzacja

Oto właśnie zapoznałem się z tekstem dotyczącym ...   czytaj więcej »
Byle tylko nie płacić...

Byle tylko nie płacić...

Państwowa Inspekcja Pracy razem ze związkami zawod...   czytaj więcej »
Zaduszony dron

Zaduszony dron

Władze Krakowa maja kłopot – wart 120 tysięc...   czytaj więcej »
Protest w Zawierciu

Protest w Zawierciu

Nie pomogły mediacyjne starania Rady Miasta ani st...   czytaj więcej »
Frankowicze wyjdą

Frankowicze wyjdą

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu i inne org...   czytaj więcej »
Koncert dla Palestyńczyków

Koncert dla Palestyńczyków

30 stycznia to Międzynarodowy Dzień Poparcia dla P...   czytaj więcej »
Polacy, do broni!

Polacy, do broni!

Pozwolenia na broń już prawie 200 tysięcy Polak&oa...   czytaj więcej »
Błaszczak minął się z prawdą

Błaszczak minął się z prawdą

Właściwie to wyprzedził ją na podwójnej cią...   czytaj więcej »
Pozwólmy im pójść siedzieć

Pozwólmy im pójść siedzieć

Skończył się Pruszków, zaczęły się Reguły.&...   czytaj więcej »
Przeciw „czyścicielom”

Przeciw „czyścicielom”

Komitet Obrony Praw Lokatorów organizuje w ...   czytaj więcej »
Google plus