Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Flaga

niedziela, 26 marzec 2017 08:00

Napisane przez  ALEKSANDRA BEŁDOWICZ

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Komisją Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zmiany mają dotyczyć kolorów flagi (powrócą odcienie międzywojenne czerwieni), a także korony orła – w obecnej brakuje bowiem prześwitów, co według opinii heraldyków jest niedopatrzeniem, a także krzyża, co kłuje w oczy wszystkich zwolenników państwa wyznaniowego.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Warto zastanowić się, czy przy okazji nie zdecydować się na bardziej spektakularne zmiany i konkretniejszy lifting symboli narodowych. Przede wszystkim – na co komu orzeł w godle? Czy nie lepiej byłoby go zastąpić bocianem, równie polskim, symbolem nadchodzącej wiosny (naturalnej „dobrej zmiany”), powracającym wraz z całym stadem do ojczyzny niczym Polacy z Londynu po Brexicie? W zasadzie obecność zwierząt w symbolice narodowej wydaje się być zbędna i sprzeczna z polityką Ministra Środowiska, który wszystkim orzełkom i bocianom wkrótce powycina wszystkie drzewa, na których mogłyby sobie uwić gniazdka. Kaczka, choć budzi pozytywne skojarzenia, też za długo nie pożyje, wszak z miłości dla przyrody wciąż poszerzamy tereny polowań. Poza tym sezon polowań na kaczkę rozpoczyna się 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest więc – można powiedzieć – samo w sobie świętem kościelnym.
Usunięcie zwierząt z symboli narodowych wydaje się być też dobrym pomysłem, by podkreślić wagę i charakter zmian ustrojowych – w 1979 r. po rewolucji Iran pozbył się z flagi lwa oraz słońca.
Flaga ewidentnie przemyca wrogą ideologię komunistyczną, wszak w połowie jest czerwona, a tu skojarzenie jest jednoznaczne. Czerwień to komuchy, krew, nierząd i szminka Joanny Senyszyn. Czy nie lepiej byłoby kontrowersyjny dół zastąpić bielą, tak, aby cała flaga była nieskazitelnie biała, niewinna jak lilia, jak Maryja Zawsze Dziewica, jak papieski ornat, jak Świątynia Opatrzności Bożej? Rzeczpospolita brzmi zwodniczo, sugerując, że jest to rzecz wspólna, dla pospołu, dla wszystkich, a więc i dla obywateli gorszego sortu.
Wreszcie: Polska. Od pola. Gdzie tu splendor, gdzie wyjątkowość?
Tradycyjnie założycielem tego kraju był niejaki Lech, co niestety budzi skojarzenia ze skompromitowanym Wałęsą, którego nazwisko ma wkrótce zniknąć z gdańskiego lotniska, ale przecież wiadomo, że w historii mamy tylko jednego naprawdę istotnego Lecha. Skoro doświadczył już pośmiertnego zaszczytu spoczywania na Wawelu w doborowym towarzystwie, to może warto uczcić jego pamięć kolejnym miłym gestem i przechrzcić kraj na Lechistan? Turcy wciąż używają określenia „Lehistan” w odniesieniu do Polski, a w krajach arabskich to „Lahestan”.
Poza tym, Lechistan pięknie komponowałby się z innymi krajami o podobnym stopniu otwartości religijnej i światopoglądowej, jak Pakistan czy Afganistan.


Pozostałe informacje

Prokuratorska dintojra

Prokuratorska dintojra

To nie jest sprawa jak każda inna. Mamy tajemnicze...   czytaj więcej »
Fala hejtu

Fala hejtu

Dr Maciej Sobieraj pracuje w lubelskim oddziale IP...   czytaj więcej »
Przedsiębiorcy chcą państwa opiekuńczego (dla siebie)

Przedsiębiorcy chcą państwa opiekuńczego (dla siebie)

Dajcie ulgi, granty, dotacje, zamówienia rz...   czytaj więcej »
Nieświęta polska trujca

Nieświęta polska trujca

Rzeczywiście, trują ale to przecież nic nowego. W ...   czytaj więcej »
Prawdziwe oblicze polskich „liberałów”

Prawdziwe oblicze polskich „liberałów”

Europosłowie z PiS, PSL i PO. nie poparli rezolucj...   czytaj więcej »
Koniec śmieciówek we Włoszech

Koniec śmieciówek we Włoszech

Potężny nacisk związków zawodowych odni&oac...   czytaj więcej »
Kolejne „przypadkowe ofiary” Amerykanów

Kolejne „przypadkowe ofiary” Amerykanów

22 marca w syryjskim miasteczku Ad-Dachilija (15 k...   czytaj więcej »
Izrael pomógł dżihadystom?

Izrael pomógł dżihadystom?

Nocą 22 marca 2017 lotnictwo Izraela przeprowadził...   czytaj więcej »
Od Londynu do Berlina i dalej

Od Londynu do Berlina i dalej

Kiedy w drugiej połowie lutego wspólnie z P...   czytaj więcej »
Wyzwolenie w pudełkach

Wyzwolenie w pudełkach

Najwyraźniej w teatrze nastał czas Wyspiańskiego, ...   czytaj więcej »
Google plus