Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Łowy na rolników ze zwierzyną w tle

piątek, 31 marzec 2017 08:00

Napisane przez  STRAJK.EU

Rolnicze OPZZ forsuje w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o prawie łowieckim, która sprawi, że więcej odszkodowań popłynie do kieszeni rolników. Polski Związek Łowiecki odpowiedział ogniem. Walka trwa.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Sławomir Izdebski robi wszystko, aby przekonać posłów PiS do tego, aby głosowali projekt autorstwa OPZZiOR, zaś drugi – poselski, przygotowywany wewnątrz PiS – wyrzucić do kosza. Podobno aprobatę dla projektu Izdebskiego wyraził sam prezes Kaczyński.
Rolnikom zależy na czasie. Zapisy w ustawie, które leżą im na sercu to przeznaczenie wszystkich wpływów z tytułu gospodarki łowieckiej na odszkodowania dla rolników. Prócz tego OPZZiOR chce też, by szacowaniem szkód łowieckich zajmowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a Polski Związek Łowiecki został pozbawiony statusu państwowego zrzeszenia. Miałby być zwykłym stowarzyszeniem.
Izdebski, który ma na pieńsku z PZŁ, złożył do CBA wniosek o zbadanie „wszystkich okoliczności wskazujących na powiązania korupcyjne działaczy Polskiego Związku Łowieckiego ze światem polityki, biznesu i wymiarem sprawiedliwości”. Miałoby to sens o tyle, o ile Izdebski nie szedłby w swojej ofensywie zbyt daleko – jednak on postanowił „iść na całość” i zlustrować PZŁ również pod kątem powiązań dzisiejszych kluczowych działaczy ze służbami PRL. O wiele ciekawszy wydaje się wątek profitów, które politycy z poprzedniej ekipy mieli czerpać od Związku. Izdebski twierdzi, że „politycy między innymi z PO i SLD chętnie korzystali z zaproszeń PZŁ na bezpłatne polowania i przyjmowali darowizny od PZŁ w postaci trofeów, których później nie ujawniali w oświadczeniach majątkowych”.
PZŁ nie zamierza składać strzelb – w odwecie podał Izdebskiego do prokuratury, ponieważ – jak twierdzą działacze związku – jego zawiadomienie do CBA było bezpodstawne.
W całej tej wojnie pewne jest jedno – zmiany w prawie łowieckim są potrzebne, ostatni wyrok TK w tej sprawie pozostaje niezrealizowany. Zmiany miały wejść w życie od 1 stycznia 2017 r., tak się jednak nie stało. – Rolnicy uważają, że zadziałało lobby myśliwskie, które jest hermetyczne i nie chce żadnych zmian. Widać jednak, że Polski Związek Łowiecki nie daje sobie rady ze współczesnymi wyzwaniami, a dzika zwierzyna stała się źródłem wielu konfliktów na wsi. Ale to też jest wina ministerstwa środowiska, pewnych zaszłości. Czas najwyższy dostosować prawo sprzed kilkudziesięciu lat. – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Ani myśliwi, ani rolnicy nie powinni być sędziami we własnej sprawie. Lepiej by było, gdyby straty wyrządzone przez dziką zwierzynę oceniali bezstronni specjaliści. Moim zdaniem, powinny płacić nie dwie strony: Skarb Państwa, który jest właścicielem dzikiej zwierzyny i ma obowiązek dbać o środowisko oraz myśliwi, którzy dzierżawią obwody łowieckie i czerpią z tego korzyści.


Pozostałe informacje

Wciąż się mury pną do góry

Wciąż się mury pną do góry

Polacy kupują mieszkania i nic nie wskazuje na to,...   czytaj więcej »
Dolce vita po pięćdziesiątce

Dolce vita po pięćdziesiątce

Dobre zarobki, minimalne bezrobocie, szacunek młod...   czytaj więcej »
Polskie wyczucie

Polskie wyczucie

Zamiast złożenia kondolencji po ostatnim zamachu t...   czytaj więcej »
Więcej inwigilacji

Więcej inwigilacji

Jak się bronić przed terroryzmem? Brytyjska minist...   czytaj więcej »
Banki uciekają do rajów

Banki uciekają do rajów

W rajach podatkowych księgowanych jest 26 proc. do...   czytaj więcej »
Obłęd poprawności wobec spandexu

Obłęd poprawności wobec spandexu

Na granicy obłędnej pruderii i równie obłęd...   czytaj więcej »
U wrót stolicy Kalifatu

U wrót stolicy Kalifatu

W marcu Pentagon przerzucił znaczne siły do Syrii ...   czytaj więcej »
Czarnogóra zdobyta po ciężkim boju

Czarnogóra zdobyta po ciężkim boju

Grająca w osłabieniu reprezentacja Polski pokonała...   czytaj więcej »
Mało czasu na zabawę

Mało czasu na zabawę

Po fatalnym poprzednim sezonie, w tym reprezentacj...   czytaj więcej »
Polacy wśród faworytów do awansu

Polacy wśród faworytów do awansu

Portugalczyk na półmetku eliminacji do mund...   czytaj więcej »
Google plus