Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Chcesz blokować – płać

niedziela, 16 lipiec 2017 23:29

Napisane przez  STRAJK.EU

Minister Błaszczak wpadł na pomysł, jak z jednej strony zniechęcić opozycję do protestów, z drugiej – odzyskać część pieniędzy, które idą na coraz potężniejszą ochronę policyjną tych wydarzeń.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

Swój pomysł Błaszczak wyłożył w programie „Salon polityczny Trójki”. Minister słusznie zauważył, że miesięcznice smoleńskie są dla państwa coraz bardziej kosztowne. Jak pisaliśmy na strajk.eu, tylko w pierwszej połowie bieżącego roku okrągła rocznica katastrofy plus pięć manifestacji 10 dnia każdego miesiąca kosztowało 1,6 mln złotych.Przed ostatnią miesięcznicą rząd podjął próbę oszacowania kosztów, które będą potrzebne na ten cel w ciągu najbliższych dwóch i pół roku. Wyszło mu 7,5 mln.
Jako że nawet część zwolenników PiS mogłoby w końcu dojść do wniosku, że pieniądze w Polsce przydałyby się na co innego, minister Błaszczak po dyskusji w gronie prezydium klubu zaproponował, by koszty zabezpieczania demonstracji pokrywali kontrdemonstranci. Nowa regulacja miałaby dotyczyć wszystkich wydarzeń, nie tylko smoleńskich, ale szef resortu spraw wewnętrznych nie ukrywał, co go zainspirowało. – Chcieliśmy przygotować takie przepisy, żeby oni za to [podwyższony koszt działań policji – przyp. AR] zapłacili. Przecież to z ich powodu tak się dzieje. Zapowiadają, że zrobią, że będą łamać prawo, blokować. Oni generują w ten sposób koszty – oznajmił.
Z punktu widzenia wyborców PiS, zwłaszcza twardego elektoratu, taki ruch byłby genialny. Konieczność dopłacania do udziału w proteście z pewnością skłoni przynajmniej część uczestników do zostania w domach, a wtedy prawicowe media zakrzykną, że oto nie ma już żadnych wątpliwości: opozycja to banda chciwych liberałów, gdy tylko mieliby swoje „ideały” potwierdzić, ponosząc materialną stratę, natychmiast zapomnieli o „walce o demokrację w Polsce”. To, że samo prawo o zgromadzeniach cyklicznych, jedna z podstaw antagonizmu między smoleńskimi i kontrsmoleńskimi manifestantami jest antydemokratyczne i nie powinno nigdy wejść w życie, wyborców PiS-u nie zraża.
Na wczorajszą miesięcznicę rząd zaangażował niespotykane dotąd siły policyjne. Opozycja z kolei zapowiadała, że na trasie smoleńskiej demonstracji pojawią się Stefan Niesiołowski i ponownie Władysław Frasyniuk. W ostatniej jednak chwili organizujący kontrmarsz Obywatele RP przerwali protest. Według szacunków policyjnych blokować miesięcznicę smoleńską zamierzało ok. 2,5 tys. osób, o ok. 500 więcej, niż przyszło na wydarzenie firmowane przez PiS. Policja zapowiada skierowanie do sądu 44 wniosków o ukaranie w związku z wykroczeniami, takimi jak zakłócanie legalnej manifestacji, zakłócanie aktu religijnego, wulgarne okrzyki. Do tego zatrzymano osobę, która odpowie za podszywanie się pod policjanta i drugą, która wykorzystała zamieszanie, by ukraść torbę.


Pozostałe informacje

Podrożeją paliwa

Podrożeją paliwa

Partia Jarosława Kaczyńskiego pokazała właśnie, że...   czytaj więcej »
SLD pamięta o Jedwabnem

SLD pamięta o Jedwabnem

10 lipca 1941 roku doszło do zbrodni w Jedwabnem, ...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Polska nie musi się zbroić – Wydajemy bardz...   czytaj więcej »
Lektura na lato

Lektura na lato

WYWIAD. Z prof. KRZYSZTOFEM KŁOSIŃSKIM rozmawia Kr...   czytaj więcej »
Onanizm po polsku

Onanizm po polsku

Dochodzą wieści, że dla Polaków spędzającyc...   czytaj więcej »
Uważajmy na bitcoiny

Uważajmy na bitcoiny

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego...   czytaj więcej »
A może najlepiej płacić gotówką?

A może najlepiej płacić gotówką?

Usługi bankowe często ułatwiają życie podczas wyja...   czytaj więcej »
Trump rozchwiany

Trump rozchwiany

Amerykański prezydent daje kolejny dowód, ż...   czytaj więcej »
Obiekty z Palestyny na liście UNESCO

Obiekty z Palestyny na liście UNESCO

41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO j...   czytaj więcej »
Rekonstrukcja potrwa lata

Rekonstrukcja potrwa lata

Mosul od wczoraj jest w pełni wyzwolony – og...   czytaj więcej »
Google plus