Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Apteki sumienia w Warszawie

niedziela, 16 lipiec 2017 23:35

Napisane przez  STRAJK.EU

Rzecznik Praw Obywatelskich i Główny Inspektor Farmaceutyczny uważają, że powoływanie się przez farmaceutów na „klauzulę sumienia” jest sprzeczne z prawem. Nie przeszkadza to niektórym aptekarzom. Jak policzyła Nowoczesna, w Warszawie pigułki „dzień po” ze względu na „klauzulę” nie kupi się w 17 aptekach.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

– Farmaceuci najczęściej powoływali się na „klauzulę sumienia”, ale zdarzały się też inne wymówki – stwierdza Magdalena Rutkowska z zarządu warszawskiego oddziału Nowoczesnej na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.
– W jednej z aptek usłyszeliśmy, że obecna sytuacja polityczna nie pozwala na sprzedaż legalnego preparatu. To jaskrawy przykład na to, że w Polsce panuje atmosfera strachu, a cierpią na tym kobiety i ich prawa – kontynuuje działaczka.
Działacze Nowoczesnej sprawdzili 500 warszawskich aptek. Osobiście lub telefonicznie. Wyszło im, że w 17. żadnej pigułki „dzień po” nie dostaniemy, nie z braku towaru, ale z powodu obowiązującej w placówce farmaceutycznej „klauzuli sumienia”. Najbardziej dotknięta katolicką obsesją jest Wola. W siedmiu tamtejszych aptekach leku nam nie sprzedadzą. Po dwie „klauzulowe” apteki są na Ursynowie, Pradze-Północ i w Wawrze, a po jednej na Bemowie, Żoliborzu, Ochocie i Śródmieściu.
– W każdym przypadku, gdy tabletka nie była dostępna od ręki, dopytywaliśmy o możliwość jej sprowadzenia. Farmaceuci, którzy kierują się dobrem pacjenta, a nie ideologią, byli gotowi zaopatrzyć się w lek w ciągu kilku godzin – twierdzi pomysłodawca akcji Ireneusz Trąbiński, działacz Nowoczesnej z Ursynowa.
Aktywiści Nowoczesnej dopytywali też o sprzedaż antykoncepcji awaryjnej. Najczęściej słyszeli, że w ciągu miesiąca o tabletkę pytało od jednej do trzech osób.
– To dowód, że pigułka „dzień po” nie jest wcale nadużywana. A przecież takiego, jak się okazuje, nieprawdziwego argumentu używają jej przeciwnicy – zaznaczał.
Nowoczesna, jak widać wypisała sobie antykoncepcję awaryjną na sztandarach. I wbrew wyznawanemu przez siebie liberalizmowi zakładającemu, że w prywatnym interesie można robić co się chce – czyni także nie sprzedawać tego czego się nie chce – walczy z „klauzulą sumienia”.
Kandydujący z ramienia Nowoczesnej do fotela prezydenta Warszawy Paweł Rabiej obiecuje nawet, że jeśli wygra wybory, to sfinansuje całodobowe dyżury lekarzy, którzy będą przepisywać kobietom recepty na środki antykoncepcji awaryjnej.
Za Nowoczesną publikujemy listę warszawskich aptek w których obowiązuje „klauzula sumienia”:
Bemowo – ul. Powstańców Śląskich 80a; Ochota – Al. Jerozolimskie 148; Praga-Północ – ul. Kijowska 11, ul. Wileńska 18a; Śródmieście – ul. Sapieżyńska 3; Ursynów – ul. Polinezyjska 8/10, ul. Puławska 392; Wawer – ul. Bystrzycka 50, ul. Młoda 9; Wola – ul. Okopowa 58, ul. Olbrachta 23, ul. Ożarowska 61, ul. Górczewska 89 i 97, ul. Pańska 61 i ul. Płocka 43; Żoliborz – pl. Inwalidów 8.


Pozostałe informacje

Emerytury będą niższe

Emerytury będą niższe

Kontrolerzy NIK alarmują, że co najmniej 2 miliony...   czytaj więcej »
Chcesz blokować – płać

Chcesz blokować – płać

Minister Błaszczak wpadł na pomysł, jak z jednej s...   czytaj więcej »
Podrożeją paliwa

Podrożeją paliwa

Partia Jarosława Kaczyńskiego pokazała właśnie, że...   czytaj więcej »
SLD pamięta o Jedwabnem

SLD pamięta o Jedwabnem

10 lipca 1941 roku doszło do zbrodni w Jedwabnem, ...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Polska nie musi się zbroić – Wydajemy bardz...   czytaj więcej »
Lektura na lato

Lektura na lato

WYWIAD. Z prof. KRZYSZTOFEM KŁOSIŃSKIM rozmawia Kr...   czytaj więcej »
Onanizm po polsku

Onanizm po polsku

Dochodzą wieści, że dla Polaków spędzającyc...   czytaj więcej »
Uważajmy na bitcoiny

Uważajmy na bitcoiny

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego...   czytaj więcej »
A może najlepiej płacić gotówką?

A może najlepiej płacić gotówką?

Usługi bankowe często ułatwiają życie podczas wyja...   czytaj więcej »
Trump rozchwiany

Trump rozchwiany

Amerykański prezydent daje kolejny dowód, ż...   czytaj więcej »
Google plus