Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Degrengolada w MZ

czwartek, 10 sierpień 2017 21:56

Napisane przez  STRAJK.EU

Ministerstwo Zdrowia nie rozlicza nadgodzin – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Statystyki prezentują się porażająco. Resort nie traktuje jednak problemu poważnie, mimo że łamane są zapisy Kodeksu pracy.

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

Funkcjonowanie Ministerstwa Zdrowia, opisane w raporcie NIK, jest przykładem degrengolady stosunków pracy w publicznym sektorze. Jak podaje „Rzeczpospolita”, powołując się na opracowanie – w resorcie pracuje około 650 osób. W 2016 roku 323 z nich wypracowało łącznie 12,4 tys. godzin nadliczbowych. Najwięcej w Departamencie Analiz i Strategii, gdzie zatrudnionych jest 35 osób, z których wypracowała średnio 119 nadgodzin rocznie.
Pracownicy nie tylko byli zmuszani do zostawania w pracy po godzinach, ale zatrudniający nie pokwapił się również do rozliczenia ponadnormatywnego czasu pracy. Według NIK resort w 2016 roku nie rozliczył aż 6,8 tys. nadgodzin, co jest naruszeniem nie tylko Kodeksu pracy, ale także ustawy o służbie cywilnej. Skala procederu jest znaczna. 16 osób było eksploatowanych do tego stopnia, że liczba ich nadgodzin w skali roku przekroczyła 150.NIK zwraca uwagę również na problem umów śmieciowych, będących w ostatnich latach plagą w sektorze publicznym. Przypomnijmy, że praca wykonywana pod nadzorem, w określonych ramach godzinowych zawsze powinna być oparta na umowach o pracę. Tymczasem w Ministerstwie Zdrowia i komórkach jemu podległych, m.in. w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii, tylko w 2015 roku zawarto 63 umowy cywilnoprawne, na łączną kwotę 336,3 tys. zł.
Co na to resort? Tłumaczy się wąskimi gardłami czasowymi, zupełnie ignorując kwestie zgodności z prawem pracy. „Zawieranie umów cywilnoprawnych wynika z konieczności terminowej realizacji zadań nałożonych na poszczególne komórki organizacyjne, a wsparcie zleceniobiorców pozwala na szybką i skuteczną ich realizację” – czytamy w komunikacie przywołanym przez „Rz”.
Ministerstwo nie ma sobie niczego do zarzucenia również jeśli chodzi o nadgodziny „Obecnie liczba godzin pracy świadczona w nadgodzinach znacząco zmniejszyła się w porównaniu do pierwszej połowy 2016 r. Jednocześnie pracownikom posiadającym nierozliczone godziny nadliczbowe sukcesywnie udzielny jest czas wolny” – informuje resort.
– Doniesienia NIK są potwierdzeniem naszych obserwacji – martwi się Maria Ochman, szefowa sekretariatu służby zdrowia NSZZ „Solidarność”. – Źle w resorcie zaczęło się dziać za czasów ministra Bartosza Arłukowicza, a pracownicy wiązali ogromne nadzieje ze zmianą kierownictwa. Okazało się jednak, że nie tylko nie dokonało potrzebnych zmian, ale wręcz umocniło patologiczne relacje i zachowania wobec pracowników – dodaje działaczka.


Pozostałe informacje

Rasistowska jatka

Rasistowska jatka

W jednym ze szczecińskich klubów przy ul. D...   czytaj więcej »
Podwójne tsunami

Podwójne tsunami

„Wchodzenie w głowę Jarosława Kaczyńskiego j...   czytaj więcej »
Sezon na ogórki

Sezon na ogórki

Na podstawie ostatniego tekstu Naczelnego Rusofoba...   czytaj więcej »
Wypominki (9)

Wypominki (9)

28 stycznia 1991 odnotowałem fragmenty wywiadu udz...   czytaj więcej »
Te nieszczęsne Możejki

Te nieszczęsne Możejki

Z finansowego punktu widzenia, najlepszym rozwiąza...   czytaj więcej »
Z życzliwą pomocą budżetu

Z życzliwą pomocą budżetu

Nasze państwo rozdaje przedsiębiorcom setki milion...   czytaj więcej »
Droga otwarta

Droga otwarta

Ostatni duży punkt oporu ISIS na drodze ku enklawi...   czytaj więcej »
Zablokowani blokujący

Zablokowani blokujący

Związek rybaków z tunezyjskiego Dżardzis (n...   czytaj więcej »
Izrael zamknie Al-Dżazirę

Izrael zamknie Al-Dżazirę

Minister współpracy regionalnej Izraela poi...   czytaj więcej »
Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o dominację prawicy

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o dominację prawicy

Lewica babrająca się w prawicowym błotku nie zyska...   czytaj więcej »
Google plus