Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

RPO wykopuje rasizm

czwartek, 10 sierpień 2017 22:02

Napisane przez  NIGDYWIECEJ.ORG

Podczas tegorocznego „Przystanku Woodstock” Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Turniej został uroczyście rozpoczęty przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Rzecznik, który objął inicjatywę swoim patronatem, zagrał też osobiście w meczu otwarcia.

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

W trakcie organizowanego przez Jerzego Owsiaka największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” prowadzą działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za „obcych”. Odwołują się do woodstockowych wartości takich jak pokój i wolność.
Odbywający się w Kostrzynie „Przystanek Woodstock” nawiązuje do legendarnego festiwalu z roku 1969, z udziałem Jimiego Hendrixa i Janis Joplin, który przeszedł do historii kultury jako symbol ruchu pokojowego. W tym roku w „Przystanku Woodstock” w dniach 3-5 sierpnia brało udział ok. 500 tysięcy osób. Na scenie występuje m.in. brytyjska grupa New Model Army oraz mongolsko-chiński zespół Nine Treasures, łączący muzykę tradycyjną z punkowym brzmieniem.
Na tegorocznym „Przystanku Woodstock” odbywają się też spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, zainicjowaną przez śp. Marcina Kornaka, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadają o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze biorą także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku „Nigdy Więcej”, podczas których dyskutują o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację.
– W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka? – stwierdził Staszek Czerczak, współpracownik Stowarzyszenia. Inicjatywy podejmowane przez „Nigdy Więcej” na festiwalu wsparli jak zawsze muzycy z pilskiego zespołu Qulturka. Swojemu zaangażowaniu społecznemu od lat dają też wyraz w swoich utworach, wpisując w nie pozytywny przekaz: Zbudujmy kulturę rozumnego rozwoju, zbudujmy kulturę trwałego pokoju! (piosenka „Siła”).
Partnerami tegorocznej edycji Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą oraz „Gazeta Lubuska”.
Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn „Nigdy Więcej”. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Poparcie dla działań „Nigdy Więcej” wyrazili osobiście m.in. Barack Obama i ostatnio księżna Cambridge Kate Middleton.


Pozostałe informacje

Idol z nieważnym paszportem

Idol z nieważnym paszportem

Cztery sprawy karne, możliwy wyrok jedenastu lat p...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

To żaden kompromis Kompromis w kwestii aborcji, t...   czytaj więcej »
Degrengolada w MZ

Degrengolada w MZ

Ministerstwo Zdrowia nie rozlicza nadgodzin &ndash...   czytaj więcej »
Rasistowska jatka

Rasistowska jatka

W jednym ze szczecińskich klubów przy ul. D...   czytaj więcej »
Podwójne tsunami

Podwójne tsunami

„Wchodzenie w głowę Jarosława Kaczyńskiego j...   czytaj więcej »
Sezon na ogórki

Sezon na ogórki

Na podstawie ostatniego tekstu Naczelnego Rusofoba...   czytaj więcej »
Wypominki (9)

Wypominki (9)

28 stycznia 1991 odnotowałem fragmenty wywiadu udz...   czytaj więcej »
Te nieszczęsne Możejki

Te nieszczęsne Możejki

Z finansowego punktu widzenia, najlepszym rozwiąza...   czytaj więcej »
Z życzliwą pomocą budżetu

Z życzliwą pomocą budżetu

Nasze państwo rozdaje przedsiębiorcom setki milion...   czytaj więcej »
Droga otwarta

Droga otwarta

Ostatni duży punkt oporu ISIS na drodze ku enklawi...   czytaj więcej »
Google plus