Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Nominacji nie będzie

niedziela, 13 sierpień 2017 23:08

Napisane przez  STRAJK.EU

15 sierpnia nie będzie wręczania nominacji generalskich i admiralskich. Antoni Macierewicz publicznie lekceważył Andrzeja Dudę, chciał wyeliminować jego zaufanego wojskowego i doczekał się odpowiedzi.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Antoni Macierewicz zamierzał w Święto Wojska Polskiego wręczyć 46 nominacji generalskich i admiralskich swoim zaufanym wojskowym. Nowi nominaci mieli zastąpić dowódców, których szef MON wyrzucił z armii, odkąd objął kierownictwo resortem. Jednak zgodnie z prawem musiał przesłać listę kandydatów prezydentowi, który, zgodnie z konstytucją, stoi na czele sił zbrojnych. Andrzej Duda wszystkich odrzucił z uzasadnieniem, iż „trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.
Sensacyjna decyzja Andrzeja Dudy to odpowiedź na całokształt dotychczasowej działalności ministra obrony narodowej. Chociaż wojsko powinno być obszarem, którym interesuje się i na który wpływa prezydent, Macierewicz przerabiał polską armię po swojemu, ignorując głowę państwa. Od kilku miesięcy Duda próbował dać do zrozumienia, że mu się to nie podoba. Wystosował do Macierewicza listy, w których zapytywał, co dzieje się z obroną terytorialną, jak rozumieć odchodzenie wysokich oficerów, wyrażał niezadowolenie z powodu wakatów na stanowiskach attaché obrony w ważnych państwach NATO. Na darmo, bo działania ministra obrony popierał Jarosław Kaczyński.
W ostatnich tygodniach Macierewicz uderzył jednak niemal bezpośrednio w Dudę, zawieszając – przez podległe sobie SKW – dostęp do informacji niejawnych gen. Jarosławowi Kraszewskiemu, który w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. To zaufany człowiek prezydenta. Jak podaje Onet, to on zajmował się oceną kandydatur wojskowych, których Macierewicz zamierzał awansować na generałów i to on pozostawał w kontakcie z tymi generałami, których minister wyrzucił z wojska. Prezydent nie pozostał więc dłużny.
Po zawetowaniu dwóch ustaw sądowych Dudę zaatakował Zbigniew Ziobro. Teraz ugodzony przez prezydenta został kolejny minister z pierwszego szeregu. I podobnie jak Ziobro momentalnie „zauważył”, że Duda broni „starego porządku” i może zrujnować dobrą zmianę. – Kluczowym czynnikiem zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej. Bez niej wszystkie pozostałe reformy mogą zostać zaprzepaszczone – powiedziała rzeczniczka ministra obrony po decyzji Dudy w sprawie 15 sierpnia.


Pozostałe informacje

Opozycja przeszkadza

Opozycja przeszkadza

Polska może nie wywalczyć od Niemiec słusznych rep...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Co prezydent powinien – Prezydent powinien ...   czytaj więcej »
Patriotyczne pobicie

Patriotyczne pobicie

Czy pseudopatriotyczne szaleństwo ma jakieś granic...   czytaj więcej »
Ku V Rzeczypospolitej (2)

Ku V Rzeczypospolitej (2)

Trzeba nie bać się rozwiązań niestandardowych. Po...   czytaj więcej »
Polityczny savoir-vivre w mediach społecznościowych

Polityczny savoir-vivre w mediach społecznościowych

,,Jak on może rządzić krajem, skoro nie radzi sobi...   czytaj więcej »
Kto ma kasę, nie musi czekać

Kto ma kasę, nie musi czekać

Mieszkania w Polsce drożeją, ale tak powoli, że w ...   czytaj więcej »
Żeby zdobyć własne M

Żeby zdobyć własne M

Lipcowe święto kredytobiorców. Nowe przepis...   czytaj więcej »
Węgry bez wolnej prasy

Węgry bez wolnej prasy

Pięć ostatnich niezależnych wobec rządu tytuł&oacu...   czytaj więcej »
Rebranding dżihadystów  i nowe Państwo Islamskie?

Rebranding dżihadystów i nowe Państwo Islamskie?

Czy w syryjskiej prowincji Idlib powstanie Państwo...   czytaj więcej »
Świat nie chce widzieć Jemenu

Świat nie chce widzieć Jemenu

Tysiące ludzi mogłoby żyć, gdyby działania koalicj...   czytaj więcej »
Google plus