Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Kielecki pasztet

wtorek, 19 wrzesień 2017 22:05

Napisane przez  STRAJK.EU

W Kielcach dekomunizacja ulic spowodowała, że Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych ma teraz rondo, którego jest patronem. Oprócz tego sześć rond i dwie ulice upamiętniają m.in. operetkowego polityka i narodowca ekonomistę.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Radni Kielc przyklepali uchwałę, dzięki której jedno z rond będzie nosiło nazwę Pamięci Męczeństwa Kresowian, inne Cichociemnych-Spadochroniarzy Armii Krajowej, a kolejne tzw. prezydenta Kazimierza Sabbata. Swoją ulicę otrzymał też urodzony w Kielcach ekonomista i działacz narodowy Edward Taylor.
Swoją kandydaturę nowej nazwy ronda przy Piekoszowskiej i Malików przeforsowała kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Skrzyżowanie będzie upamiętniało Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych. Zdaniem kieleckiej policji historycznej „była to jedna z największych polskich jednostek partyzanckich, której żołnierze walczyli z okupantem niemieckim i podziemiem komunistycznym”.
– O historii można dużo rozmawiać. Niektórzy mówią o tym, że w czasie gdy cała Europa walczyła, wtedy Brygada Świętokrzyska postanowiła współpracować z hitlerowcami. Ma zasługi z walki partyzanckiej, natomiast końcówka jej działalności nie powinna napawać dumą mieszkańców tej ziemi – komentował uchwałę Marcin Chłodnicki z klubu radnych SLD.
– Mam wrażenie, że tak jak w przypadku Łupaszki, to są działania prowokacyjne. Moim zdaniem IPN nie uprawia polityki historycznej, tylko politykę, której narzędziem jest historia. Są pewne granice, których nie powinniśmy przekraczać i prowokować. Jest mi po prostu smutno i przykro – to z kolei zdanie radnej PO Agaty Wojdy.
– Bardzo dobrze się stało dlatego, że tym ludziom należało się to już od lat – oświadczyła naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita. – Propaganda komunistyczna tak daleko sięgała, że nawet kwestie emigracyjne nie były przez lata wyjaśnione. Dzisiaj ulicę otrzymał też prezydent na uchodźctwie Kazimierz Sabat i to on w 1988 roku wydał dekret, w którym przyznawał cześć żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych i Brygady Świętokrzyskiej i mówił wówczas, że wypełnili swój patriotyczny obowiązek wobec Polski. Myślę, ze to zamyka sprawę – konkludowała.
Nie dodała jednak, co spowodowało, że tak zasłużoną jednostkę Niemcy w pełnym rynsztunku i uzbrojeniu ewakuowali wraz ze swoimi oddziałami, gdy na kielecczyznę wkraczały oddziały radzieckie. Nie wyjaśniła też zasług Brygady w zwalczaniu „komunizmu”, co nie było na pewno dla jej członków proste, bo przecież przebywali na Zachodzie, gdzie raczej z NKWD do czynienia nie mieli.


Pozostałe informacje

Sto tysięcy

Sto tysięcy

Barbara Nowacka zapowiedziała, że jeśli projekt zo...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Trzeba wyciągnąć rękę – Droga do otrzymania...   czytaj więcej »

Razem, ale osobno

Państwo Lewica Partia – tak nazywa się wewnę...   czytaj więcej »

Konstytucja w Toruniu

15 września 2017 r. punktualnie w południe na toru...   czytaj więcej »
Co robić?

Co robić?

Dolnośląska Unia Pracy w sobotę obchodziła 25-Leci...   czytaj więcej »

Kobieta Nowej Ery

Październikowy „Playboy” prezentuje na...   czytaj więcej »

Dwie Polski

WYWIAD. Z prof. Karolem Modzelewskim rozmawia Kami...   czytaj więcej »

Gorączka sierpniowej nocy

Ponad miesiąc temu, 9 sierpnia, upłynęło siedem la...   czytaj więcej »
Czy jedzie z nami biskup?

Czy jedzie z nami biskup?

Pobożny nie powinien się spóźniać. Być może...   czytaj więcej »

Z nami się trudno rozstać

Operator nc+ „zapomniał”, że klienci m...   czytaj więcej »
Google plus