Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Rosja ma dość wandalizmu

wtorek, 10 październik 2017 22:42

Napisane przez  STRAJK.EU

Zniszczono obelisk upamiętniający śmierć 36 radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1945 roku. Policja szuka sprawców, tym razem sprawa jednak otarła się już o resort dyplomatyczny Rosji. W sprawie Szczyrku interweniowała Maria Zacharowa.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Pomnik stoi na uboczu, na terenie, który nie jest objęty monitoringiem. Nieznani sprawcy rozbili płytę z inskrypcją („Tu spoczywa 36 bohaterów z Armii Radzieckiej, którzy zginęli na polu chwały w walce o oswobodzenie Polski w dniu 22 lutego 1945 r.”) i domalowali czerwoną farbą symbol Polski Walczącej.
Burmistrz Szczyrku wyraził ubolewanie: – Ten pomnik nikomu z mieszkańców nie przeszkadzał. 1 września paliły się przed nim znicze – powiedział i obiecał, że zaraz po zakończeniu dochodzenia samorząd usunie zniszczenia.
Sprawa zniszczenia pomniku w Szczyrku okazała się kroplą, która przelała czarę goryczy w Moskwie. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zażądała natychmiastowego przywrócenia pomnika do pierwotnego stanu oraz ukarania winnych.
– Od początku bieżącego roku jest to 11. przypadek wandalizmu wobec naszych obiektów pamięci w Polsce. Chodzi o trwające bachanalie wokół dziedzictwa, za które odpowiedzialność ponoszą władzę państwa. W gruncie rzeczy podobne przestępcze działania stanowią bezpośrednią konsekwencję tak zwanej polityki historycznej, że tak powiem, oficjalnej Warszawy, a także szerzonej przez nią zakłamanej wersji kluczowych wydarzeń XX wieku – powiedziała rzeczniczka. I była to wypowiedź, która ewidentnie sugerowała, że cierpliwość władz Rosji wobec pomnikowej wolnoamerykanki się skończyła. – Zgodnie z tymi wypaczonymi wyobrażeniami nasi żołnierze wyzwoliciele są nazywani w Polsce okupantami, a pomniki sławiące ich bohaterstwo pod płaszczykiem pseudoprawomocnych decyzji są skazane na demontaż jako niechciane świadectwa materialne decydującego wkładu Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad faszyzmem, stają się celem dla ludzi z marginesu społecznego.
Zacharowa nie rzuciła tych słów na wiatr. Przewodnicząca Komisji Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju społecznej dyplomacji, współpracy humanitarnej i zachowania tradycyjnych wartości Jelena Sutormina zamierza zwrócić się do UNESCO i Międzynarodowej Rady Zachowania Pomników i Zabytków z prośbą o wydanie oceny na temat dewastacji miejsc pamięci w Polsce.


Pozostałe informacje

Rola, czyli studium przypadku

Rola, czyli studium przypadku

Cały gniew za seksistowskie wystąpienie w internet...   czytaj więcej »
Czarownice wiecznie żywe

Czarownice wiecznie żywe

Coś jest z tym czarcim pomiotem, że mimo modlitw i...   czytaj więcej »

Złe wieści dla HGW

Hannie Gronkiewicz-Waltz nie udało się sparaliżowa...   czytaj więcej »
Dochody Polaków niemal przestały rosnąć

Dochody Polaków niemal przestały rosnąć

Im stajemy się zamożniejsi, tym wolniej rosną nasz...   czytaj więcej »

Internetowi złodzieje nigdy nie rezygnują

Dokonywanie wszelkich płatności w sieci zawsze będ...   czytaj więcej »
Co dalej z Katalonią?

Co dalej z Katalonią?

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił sesję p...   czytaj więcej »

Konserwatywny pedofil i gwałciciel

Brytyjska policja ujawniła nieznane dotąd rozdział...   czytaj więcej »

8 tys. małoletnich ofiar

W 2016 roku zginęło lub odniosło rany ponad 8 tysi...   czytaj więcej »
Znów miesiączka...

Znów miesiączka...

Przed nami kolejna miesiączka smoleńska. PiS ma ta...   czytaj więcej »
Wątpliwości birmańskie

Wątpliwości birmańskie

Jak długo do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne...   czytaj więcej »
Google plus