Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Nie chcemy kolejnych tragedii

niedziela, 12 listopad 2017 22:11

Napisane przez  STRAJK.EU

„Na wszystkich nas, jako obywatelach i obywatelkach, spoczywa moralny obowiązek dbania o to, aby nikt nigdy nie czuł się zmuszony targnąć się na własne życie. W obecnej sytuacji powinniśmy dokonać wszelkich starań, aby nikt więcej nie zdecydował się na taki gest” – apelują sygnatariusze listu otwartego, który został opublikowany na witrynie Krytyki Politycznej.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

„Na wszystkich nas, jako obywatelach i obywatelkach, spoczywa moralny obowiązek dbania o to, aby nikt nigdy nie czuł się zmuszony targnąć się na własne życie. W obecnej sytuacji powinniśmy dokonać wszelkich starań, aby nikt więcej nie zdecydował się na taki gest” – apelują sygnatariusze listu otwartego, który został opublikowany na witrynie Krytyki Politycznej.
Odezwa jest odpowiedzią na zapowiedziany na 10 listopada wiec mający na celu upamiętnienie Piotra Szczęsnego, człowieka, który 19 października podpalił swoje ciało pod Pałacem Kultury i Nauki. Organizatorem wydarzenia są Obywatele RP. To właśnie do tej grupy kierowane są słowa zawarte w liście. Sygnatariusze podkreślają, że doceniają wkład Obywateli w obronę praworządności i porządku demokratycznego przed działaniami obecnej władzy, jednak w tym wypadku nawołują do opamiętania, zarzucając pomysłodawcom wydarzenia próbę politycznego wykorzystania ludzkiej tragedii.
„Czujemy się w obowiązku zaapelować o rozwagę w tym szczególnie trudnym momencie. W tak dramatycznych okolicznościach, kiedy konsekwencją naszych słów może być życie człowieka, każdy najdrobniejszy gest powinniśmy ważyć podwójnie. Nawoływanie do zgromadzenia w takim celu i bez próby jego legalizacji jest działaniem nieodpowiedzialnym. Stanowi ono narażenie bezpieczeństwa i zdrowia osób zgromadzonych, z których część nawet nie będzie miała wiedzy o prawnym statusie zgromadzenia” – czytamy w odezwie.
Autorzy apelu akcentują, że nieodpowiedzialne działania polityczne doprowadziły już do efektu naśladownictwa. Kilka dni temu kolejny mężczyzna podpalił się w Rzeszowie. „Obawiamy się, że przyjęta przez Was formuła wiecu może przyczynić się do eskalacji napięcia, pogłębienia podziałów między obywatelami i obywatelkami tego kraju, a nawet skłonić kolejne osoby do zamanifestowania swojego poczucia bezsilności za pomocą równie dramatycznych działań. Bez względu na wyznawane poglądy, bez względu na to, jak oceniamy sytuację w Polsce – naszym obowiązkiem jest do tego nie dopuścić” – ostrzegają sygnatariusze listu otwartego.
Co zamiast ekscytacji śmiercią i bezsensownym cierpieniem? „Organizujmy się, pomagajmy sobie nawzajem, rozmawiajmy z bliskimi, uświadamiajmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie, czym są rządy prawa. Pokazujmy obywatelom i obywatelkom, że wciąż mogą się organizować, tworzyć związki zawodowe i rady sąsiedzkie. Że mogą razem walczyć o swoje prawa. Zróbmy wszystko, aby nie czuli się zmuszeni do dramatycznych gestów. Tylko poczucie solidarności i wzajemnego wsparcia może sprawić, że apele o naprawę sytuacji w kraju będą docierać do tych, którzy powinni je usłyszeć. Nie zrobi tego budowanie polityki na tragedii” – wskazują autorzy manifestu.
Jednym z sygnatariuszy apelu jest warszawski aktywista Damian Duszczenko. – Sprzeciwiam się sakralizacji tego czynu. To może zachęcić innych ludzi do podjęcia podobnych działań – mówi w rozmowie ze Strajk.eu. – Lewica nie może zachowywać się cynicznie jak dwie strony polskiego sporu – liberałowie i konserwatyści – które gotowe są korzystać z wszelkich narzędzi, aby uderzyć przeciwnika. Nie chcę kolejnych tragedii, nie chcę, aby znów ktoś się zabijał. Chcę zobaczyć wreszcie to demokratyczne społeczeństwo w działaniu, we wzajemnej pomocy, w trosce o najsłabszych, w budowaniu wspólnoty – to najlepsza odtrutka na wszelką dyktaturę, czy to polityczną, czy ekonomiczną – dodaje działacz.


Pozostałe informacje

Piątek doceniony

Piątek doceniony

Tomasz Piątek został uhonorowany nagrodą Reporter&...   czytaj więcej »
Bez nienawiści, bez odpowiedzi

Bez nienawiści, bez odpowiedzi

Abp Gądecki, szef Konferencji Episkopatu Polski, n...   czytaj więcej »

Zdekomunizują kombatantów

Resort minister Rafalskiej, tak troskliwy o kondyc...   czytaj więcej »

Bliżej niż się wydaje

Jak kogoś nie brzydzi, niech poczyta, poogląda i p...   czytaj więcej »
Jak dawniej było?

Jak dawniej było?

Takie książki, publikacje, ostatnio nawet w &bdquo...   czytaj więcej »

13 listopada – Plac Grzybowski

MY, SOCJALIŚCI. W kalendarzu socjalistów po...   czytaj więcej »

Szkodliwe święto

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Mało kt...   czytaj więcej »
Tytoń wypalany na szaro

Tytoń wypalany na szaro

Dzięki temu, że mamy w Polsce duże fabryki papiero...   czytaj więcej »

Przez bałtycką granicę

Wśród towarów przemycanych drogą mor...   czytaj więcej »

Jak zejść z kolejki?

Zima coraz bliżej więc Transportowy Dozór T...   czytaj więcej »
Google plus