Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

A orkiestra gra

piątek, 12 styczeń 2018 13:20

Napisane przez  WK

W najbliższą niedziele odbędzie się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatnim czasie inicjatywa Jurka Owsiaka stała się przede wszystkim narzędziem politycznej walki pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami PiS, co wydaje się paradoksalnie wzmacniać całą akcję.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

W niedzielę 14 stycznia 2018 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 26. Celem zbiórki ma być „pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
- Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – powiedział Jurek Owsiak.
„Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów” - pisz organizatorzy na swojej stronie.
Ważnym – i stosunkowo nowym aspektem kolejnej edycji orkiestry jest to, że Polacy wrzucają do puszek już nie tylko dlatego, że czuja potrzebę zaangażowania się w charytatywę. Coraz częściej dają na Owsiaka po prostu w geście sprzeciwu wobec PiS, które uczyniło z osoby prezesa fundacji wroga numer jeden i wcielonego szatana.
Jurek Owsiak w ubiegłym roku po raz pierwszy przeniósł się z medialną relacją ze swojej imprezy z TVP do TVN-u. Był to symbol końca pewnej epoki, ale również oznaka wciągnięcia WOŚP do bieżących politycznych rozgrywek. PiS przez ostatni rok zrobił naprawdę dużo, aby obrzydzić ludziom WOŚP i rodzi się pytanie, dlaczego akurat tę akcje Kaczyński wybrał sobie za cel swojej krucjaty.
Niewątpliwie budżet, który co roku zbiera Orkiestra jest kroplą w morzu potrzeb i promilem pieniędzy, którymi dysponuje NFZ, przez co może powstać u ludzi niesłuszne przekonanie, że gdyby nie Owsiak, wszystko ległoby w gruzach. Tego argumentu używają politycy PiS, jednak łatwo można go obalić tym, że systemowość i charytatywność niekoniecznie musi być wykluczać się wzajemnie.
Pół biedy jednak, kiedy PiS staje w obronie „państwowego” przeciw „prywatnemu”. Zupełnie bowiem poniżej pasa są sugestie, jakoby Owsiak nie rozliczał się prawidłowo ze swoich pieniędzy (co akurat dementował nie raz), odmawianie czasu antenowego, utrudnianie życia, zakazywanie mundurowym uczestnictwa w jego akcjach – słowem, głupie utrudnianie życia. Pamiętamy wszyscy zeszłoroczny materiał TVP, na którym „wymazano” orkiestrowe serduszko na piersi posła Arkadiusza Myrchy.
PiS nie zdaje sobie sprawy, że takie działanie jest przeciwskuteczne. Im bardziej bezceremonialnie będzie starać się obrzydzać ludziom Owsiaka, tym odwrotny osiągnie skutek
Już rok temu szef WOŚP został zgłoszony do pokojowej nagrody Nobla przez posłankę Nowoczesnej Joannę Schmidt. Komitet wniosek przyjął, ale nagrodę dostał ktoś inny (Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej). Teraz okazuje się, że Polacy znowu chcą, aby w 2018 roku to właśnie Owsiak otrzymał wyróżnienie. Domaga się tego 68 proc. ankietowanych przez dziennik "SuperExpress".


Pozostałe informacje

Krok w tył, czyli do przodu

Krok w tył, czyli do przodu

Zmiany w rządzie można skwitować lakonicznie: Pan ...   czytaj więcej »
Rekonstrukcja czy dekonstrukcja?

Rekonstrukcja czy dekonstrukcja?

Emocje związane ze zmianą premiera powoli opadają,...   czytaj więcej »
Zamienił stryjek siekierkę na kijek

Zamienił stryjek siekierkę na kijek

REKONSTRUKCJA RZĄDU. Umarł król, niech...   czytaj więcej »
IPN zburzy PKiN?

IPN zburzy PKiN?

Jarosław Szarek stwierdził, że jego zburzenie &bdq...   czytaj więcej »
Oj, Rychu

Oj, Rychu

Ryszarda Pertu rozpycha ambicja, energia i chęć pr...   czytaj więcej »
Plan Pana Pe

Plan Pana Pe

Czy tylko mi nowe stowarzyszenie Ryszarda Petru pr...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Wspomnienie Józef Oleksy zmarł 9 stycznia ...   czytaj więcej »

Głos prawicy

RAZ, dwa! W poniedziałek wieczorem w siedzibie pr...   czytaj więcej »

Dzień Ziobry

Zbigniew Ziobro zamierza rozciągnąć klauzulę sumie...   czytaj więcej »

Komornicy

Zadzwonił do nas pewien komornik, mówiąc, ż...   czytaj więcej »
Google plus