Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Smutny felieton

wtorek, 13 luty 2018 23:07

Napisane przez  Czesław Cyrul

O tym, dlaczego polskie partie polityczne nie działają, jak trzeba.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Przypadkiem w tv dowiedziałem się, że niemiecka SPD (socjaldemokraci) ma około 450 tys. członków. Sprawdziłem ilość członków w CDU/CSU. Ilość jest podobna. Są także, mniej liczne, partie jak FDP. Zieloni, AfD, przy których nasze duże partie są karłami.
Nie ma w Niemczech lokalnych tzw. bezpartyjnych ugrupowań wyborczych z gminach czy powiatach. W Polsce, nawet te duże partie, są biedne i mające ograniczone możliwości oddziaływania na społeczeństwo. Teraz wyjątkiem jest PiS, które zawłaszczyło media publiczne, karmi prawicowe gazety reklamami z państwowych spółek skarbu państwa i używa publicznych pieniędzy do szerzenia swojej propagandy.
Ministerstwem prawdy jest IPN, który wbija nam do głów PiS-owską wizję historii. Jego budżet (IPN) jest większy od budżetu Polskiej Akademii Nauk. Do fałszowania historii zaprzęgnięto także szkoły.
Ale do rzeczy. Nasze partie są słabo zorganizowane i po omacku poszukujące programu politycznego, a co za tym idzie także sympatyków, bo członków jest jak na lekarstwo. Za zbierane składki członkowskie trudno cokolwiek zorganizować.
Np. w SLD składka miesięczna dla pracującego wynosi 5 zł., a emeryta 1zł. Partie będące w parlamencie mają subwencje rządowe i to pozwala im jakoś oddychać. Ta mizeria przekłada się na skromny aktyw i średniej klasy liderów. Ci liderzy lubią zmieniać barwy partyjne, lub zakładać inne partie – od prawa do lewa. Nowe partie też są bez czytelnego programu, ale z dużymi aspiracjami liderów. Politycy, którzy nie potrafią niczego założyć, są kłótliwi, sfrustrowani. Atakują te partie, które maja jakieś struktury i chronią je jak źrenicę w oku, choć różnie to bywa.
To wzmaga złość nieudaczników i ze zdwojoną siłą atakują zorganizowane partie. To takie typowo polskie – ja nie mam nic lub niczego nie umiem to i oni też niech będą tacy sami.
Taki marny obraz zniechęca obywateli do partii politycznych. Ponieważ w Polsce istnieje duża niechęć polityków do stabilnej działalności politycznej więc obywatele unikają członkostwa w partiach. Partie więc nadal będą małe i karłowate, a jak są u władzy ową karłowatość nadrabiają garnięciem pieniędzy z publicznej kasy do własnych kieszeni. To obywateli denerwuje i tak toczy się to błędne, polityczne koło. Bez końca się toczy i nic nie wskazuje, by cokolwiek się zmieniło. Ostatnio PiS-owska władza zafundowała sobie sute nagrody, a miało być skromnie i uczciwe, jak to obiecywała była premier.


Pozostałe informacje

Czarnecki  nie mogł zrobić kroku wstecz

Czarnecki nie mogł zrobić kroku wstecz

– Polacy powinni wspierać Polaków, to...   czytaj więcej »
Wiadomości z PPS

Wiadomości z PPS

MY. SOCJALIŚCI. Wiadomości z PPS nie docierają sze...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Rozterki „Dzięki” państwu Izrael i br...   czytaj więcej »

Głos prawicy

O trzeźwość narodu Radio Maryja donosi, co następ...   czytaj więcej »
Złotoustym się nie bywa

Złotoustym się nie bywa

Złotoustym sie jest. Są w Polsce ludzie, kt&oacut...   czytaj więcej »

Cóż tam, panie, w polityce?

Chińczyki trzymają się mocno? Do tego dodaje Onet ...   czytaj więcej »
Śmieci w rękach monopolistów

Śmieci w rękach monopolistów

Rynek odbioru i zagospodarowania odpadów ko...   czytaj więcej »

Profile fanów, których nie ma

Świat wirtualny jest naprawdę wirtualny, a dokładn...   czytaj więcej »
Pancerne odrodzenie

Pancerne odrodzenie

Rosyjskie wojska pancerne już niebawem będą zn&oac...   czytaj więcej »

Nowa wojna w Syrii

Miały już miejsce co najmniej dwie fale potężnych ...   czytaj więcej »
Google plus