Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Płużańskiego obrona morderców

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:52

Napisane przez  Piotr Szumlewicz (strajk.eu)

Skrajnie prawicowy historyk będący szefem publicystyki TVP Info, Tadeusz Płużański zagroził, że poda do sądu Włodzimierza Czarzastego, Joannę Senyszyn i mnie.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Chodzi o krytyczne wypowiedzi wobec części żołnierzy wyklętych, a w moim przypadku nazwanie „Ognia”, „Burego” i „Łupaszki” zbrodniarzami. „Pozwiemy te wszystkie osoby za szarganie narodowych autorytetów, szarganie polskich świętości” – ogłosił Płużański, a wkrótce potem obwieścił, że złoży pozew zbiorowy przeciwko wszystkim krytykom wyklętych.
Trudno dociec, jakie paragrafy miałyby być podstawą procesu. Zbrodnie wielu żołnierzy antykomunistycznego podziemia są udokumentowane i wiedza na ich temat jest powszechnie dostępna. Trwają dyskusje na temat interpretacji i oceny ich działań, ale mało kto kwestionuje fakt dokonywania przez wyklętych mordów i kradzieży.
Skąd więc groźby Płużańskiego? Z pewnością nie chodzi tu o prawdę historyczną, ponieważ fakty świadczą na niekorzyść „Burego” czy „Ognia”. W imię prawdy historycznej należałoby powtarzać, że byli oni mordercami. Jeżeli zaś PiS chciałby karać za zakłamywanie historii Polski, to do sądu powinni trafić raczej bezrefleksyjni wyznawcy wyklętych. Płużański jest bardzo mizernym badaczem, ale z pewnością wie, że jego idole byli zbrodniarzami. Wydaje się więc raczej, że szef publicystyki TVP Info nie jest kłamcą, lecz świadomym obrońcą morderców.
Warto przypomnieć, że w 2014 roku Płużański zachęcał do podpalania instalacji tęczy na pl. Zbawiciela w Warszawie, a kilka miesięcy temu wraz z prawicowymi ekstremistami bronił rasistowskiego mordercy z RPA, Janusza Walusia. W tym kontekście trudno się dziwić, że bliskie mu są tak odrażające postacie jak „Bury” czy „Ogień”.
Uwzględniając publiczne wypowiedzi i stanowiska Płużańskiego, wydaje się, że prawa człowieka i swobody obywatelskie są mu obce. Pod tym względem faktycznie jest on kontynuatorem tradycji najbardziej obskuranckiej, podłej części żołnierzy wyklętych – tych, którzy chcieli w Polsce narzucić narodowo-katolicką dyktaturę bliską rządom generała Franco. W tym modelu państwa nie ma miejsca na wolność słowa, pluralizm, zadawanie trudnych pytań, kwestionowanie namaszczonych przez władzę narodowych autorytetów. Gdy ktoś się wyłamuje z odgórnie narzuconej wizji narodu, ma iść do więzienia. Formułowane przez Płużańskiego groźby procesami za krytykę wyklętych póki co są dosyć śmieszne, ale może niepokoić, że osoba o tak barbarzyńskich poglądach zajmuje kierownicze stanowisko w telewizji publicznej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 marzec 2018 01:53

Pozostałe informacje

Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Polska polityka zagraniczna pod kierownictwem PiS ...   czytaj więcej »
Zemsta za grób

Zemsta za grób

Cenna inicjatywa PiS w zakresie poniewierania nież...   czytaj więcej »
Himalaje hipokryzji

Himalaje hipokryzji

O tym, jak wielkim draństwem było przegłosowanie w...   czytaj więcej »

Degradacja

MY, SOCJALIŚCI. Degradacja, to modne w ostatnich d...   czytaj więcej »
Miło i pożytecznie

Miło i pożytecznie

Do 25 marca można zgłosić się na Festiwal Nauki &b...   czytaj więcej »
Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rzekome starania o mniej skażone powietrze w Polsc...   czytaj więcej »

Budowlana koniunktura powinna potrwać

Trudno jednak o pełny optymizm, bo chociaż bieżący...   czytaj więcej »
Spór o Auswärtiges Amt

Spór o Auswärtiges Amt

Kolejny aspirujący do roli szefa dyplomacji w koal...   czytaj więcej »

Przetarg na myśliwiec

Japonia ogłosiła przetarg na nowy samolot myśliwsk...   czytaj więcej »

Więzienie na eksport

Wielka Brytania rozbuduje więzienie w Lagos, aby m...   czytaj więcej »
Google plus