Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Mały bez loda

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:55

Napisane przez  Weronika Książek

11 marca zaczyna obowiązywać ustawowe ograniczenie handlu w niedzielę. Narodowa panika właśnie osiąga punkt kulminacyjny

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Polskie firmy przewozowe już przygotowują oferty weekendowych wypadów na zakupy – choćby do naszych południowych sąsiadów – Czech, gdzie zakaz da się ominąć z łatwością.
Czeski Cieszyn zaczyna się 950 metrów od Mostu Przyjaźni. I tam od 8.00 do 20.00 w każdy weekend Polacy będą mogli spokojnie zapłacić w czeskich koronach za to, czego akurat zabraknie: cukru, proszku do prania czy… lodów.
Bo to właśnie z powodu niemożności ich kupna wzywał niemal do ogólnonarodowej rewolucji na Twitterze Marcin Bosacki, były dziennikarz i ambasador w Kanadzie.
„Niedziela, żona pracuje, obiad gotuję z córkami. Zabrakło makaronu i sera. Mały chciał loda. Skoczyliśmy do sklepu osiedlowego (franczyza, pracują właściciele i kilkoro pracowników). Za tydzień synowi loda już nie kupię. PiSie, zapłacisz za to durne prawo, a ono padnie” – tak brzmiał tweet, który w ciągu kilku ostatnich dni zrobił furrorę na lewicowych stronach jako „mały bez loda”.
Dramatyczny ton z gatunku „świat się kończy” wywołuje oczywiście śmieszność, gdyż „mały” – jak każdy człowiek – prawdopodobnie nie raz będzie musiał w życiu mierzyć się z sytuacjami, kiedy nie dostanie w trymiga tego, czego akurat zapragnie. A w lody (niespodzianka!) przewidujący rodzice będą mogli zaopatrzyć się w piątek czy sobotę. Śmieszy również zbieranie autokarów z zakupowiczami, uzbrojonymi w naręcza siatek i wyprawy na koniec świata po złote runo. Akurat zmiana zakupowych przyzwyczajeń Polaków to ostatni problem dotyczący tego projektu.
Realnymi zagrożeniami są zwolnienia, wydłużanie czasu pracy do północy w tygodniu w imię kombinowania bo zysk musi się zgadzać, odebranie możliwości dorobienia np. studentom, możliwe przypadki nadużyć w małych osiedlowych sklepach. Na wszystkie te aspekty zwracało uwagę Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, proponując podniesienie niedzielnych stawek i szereg innych rozwiązań, o których rząd nie chciał nawet słyszeć.
Generalnie zakaz handlu w niedzielę odbije się też na kobietach, zwłaszcza tych pracujących dużo i ciężko.
Pogorszy jakość posiłków w polskich domach i prawdopodobnie wywrze presję, by weszły do kuchni i gotowały niedzielne obiady, bo nie będzie się opłacało jechać do galerii handlowej, gdzie trzy czwarte przybytków zostanie zamknięte na cztery spusty – tylko po to, aby zjeść w tamtejszym ogródku restauracyjnym kurczaka z frytkami.
Cały czas pozostaje otwarte pytanie o to, czy markety znajda jakiś złoty kruczek.
Kilka dni temu dzwonił do mnie znajomy z informacją, iż w Tesco pojawiły się tajemnicze skanery kodów produktów, które klient będzie mógł wziąć razem z zakupowym koszykiem wchodząc na teren sklepu.
Od właścicieli odzieżowych sieciówek już jakiś czas temu słyszeliśmy zapowiedzi, iż zamienią się one w „przymierzalnie” towarów, które następnie będzie można kupić za pośrednictwem internetu – i odebrać na miejscu. Jest to kombinacja „z Warszawy do Krakowa przez Hel”, ale może okazać się całkiem skuteczna.
Ustawodawca zapewnia o słuszności intencji, nie odpowiada jednak na wymienione wyżej problemy, które zgłaszało OPZZ.
Osobiście trudno mi uwierzyć w korzyści, które po wejściu w życie nowego prawa odniesie zwykły pracownik. Widzę tu raczej standardowy ukłon w pas w stronę kruchty, nie społeczeństwa.


Pozostałe informacje

Głos lewicy

Głos lewicy

PiS może przegrać – Wiem jedną rzecz: kto z...   czytaj więcej »
Płużańskiego obrona morderców

Płużańskiego obrona morderców

Skrajnie prawicowy historyk będący szefem publicys...   czytaj więcej »
Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Polska polityka zagraniczna pod kierownictwem PiS ...   czytaj więcej »
Zemsta za grób

Zemsta za grób

Cenna inicjatywa PiS w zakresie poniewierania nież...   czytaj więcej »
Himalaje hipokryzji

Himalaje hipokryzji

O tym, jak wielkim draństwem było przegłosowanie w...   czytaj więcej »

Degradacja

MY, SOCJALIŚCI. Degradacja, to modne w ostatnich d...   czytaj więcej »
Miło i pożytecznie

Miło i pożytecznie

Do 25 marca można zgłosić się na Festiwal Nauki &b...   czytaj więcej »
Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rzekome starania o mniej skażone powietrze w Polsc...   czytaj więcej »

Budowlana koniunktura powinna potrwać

Trudno jednak o pełny optymizm, bo chociaż bieżący...   czytaj więcej »
Spór o Auswärtiges Amt

Spór o Auswärtiges Amt

Kolejny aspirujący do roli szefa dyplomacji w koal...   czytaj więcej »
Google plus