Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Dopaść Owsiaka

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:57

Napisane przez  WINCENTY ELSNER

Kolejnym celem rządzącej prawicy są zbiórki prowadzone w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Codziennie w tysiącach kościołów wierni rzucają pieniądze na tace. Raz w roku, Polacy wrzucają pieniądze do puszek woluntariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co łączy te dwie, tak różne, zbiórki? Pieniądze – monety i banknoty – są i tu, i tam. A co je dzieli? Zbiórki kościelne nie podlegają żadnym regułom polskiego prawa. Zbiórki WOŚP muszą być zgodne z ustawą o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Nasze pieniądze

Jak głęboko może sięgać ingerencja państwa w sposób wydatkowania naszych pieniędzy? Bo przecież to, co trafia do puszek i na konta najróżniejszych fundacji, zostało wcześniej opodatkowane i ozusowane (przynajmniej w zdecydowanej większości). I koniec końców, to są nasze prywatne pieniądze. Nic do tego urzędnikom, czy kupię sobie za nie czerwoną czapkę. Czy czarny kapelusz. Urzędnicy nie mogą decydować, czy moje pieniądze chcę przekazać proboszczowi, chorej na białaczkę koleżance, czy fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zdarzyło mi się kiedyś wesprzeć spragnionego, który w warszawskim przejściu podziemnym „zbierał na piwo”.
Do roku 2014 w Polsce obowiązywała bardzo restrykcyjna ustawa o zbiórkach publicznych. Pochodziła z zupełnie innej epoki, z roku 1933. Każda zbiórka ogólnopolska musiała mieć pozwolenie ministra administracji publicznej. O zgodzie na lokalne zbiórki decydowali wójt, burmistrz, starosta lub marszałek województwa. Organizatorzy zbiórek narzekali na przewlekłość biurokratycznych procedur wydawania zgód przez urzędników.

Ukradziony pomysł

Będąc posłem VII kadencji Sejmu, zaproponowałem wprowadzenie istotnych ułatwień w organizowaniu zbiórek publicznych. Zamiast zezwoleń – zawiadomienia o zamiarze prowadzenia zbiórki. Zaś kontrola urzędników – zastąpiona społeczną kontrolą rzetelności prowadzonych zbiórek. Postulowałem utworzenie portalu internetowego, na którym znajdzie się wykaz wszystkich prowadzonych zbiórek oraz sprawozdania finansowe z wydatkowania zebranych funduszy.
Pomysł pomysłem. Ale nie od dzisiaj wiemy, że nawet najlepsze pomysły opozycji nie mają szans na realizację w Sejmie, w którym liczy się jedynie siła większości. Tak jest teraz. I tak było w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.
Dziwnym zbiegiem okoliczności, w parę tygodni po mojej konferencji prasowej, inicjatywę zmian w ustawie o zbiórkach publicznych zgłosił polityk PO Michał Boni, wówczas minister administracji i cyfryzacji. Projekt był dokładnie taki sam jak mój... Pal sześć prawa autorskie. Ważne, że w połowie 2014 roku ułatwienia w organizowaniu zbiórek publicznych stały się faktem.

PiS podejrzliwy

Już wówczas, pracując w podkomisji do spraw ustawy o zbiórkach publicznych, widziałem, że Prawo i Sprawiedliwość krzywo patrzy na zmiany liberalizujące przepisy o zbiórkach publicznych. Przedstawiciel PiS w podkomisji, Marek Suski wielokrotnie zgłaszał zastrzeżenia do nowych zapisów. A w ostatecznym głosowaniu, Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny klub, nie poparło nowej ustawy.
Jakie zmiany proponuje dzisiaj rządząca większość, a konkretnie minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński? Chcą dodania zapisu, który pozwoli na zablokowanie przez ministra każdej zbiórki, jeśli „wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub naruszał ważny interes publiczny.”
O tym co jest zgodne, a co sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, co narusza lub nie narusza ważnego interesu publicznego – zadecyduje samodzielnie Joachim Brudziński. Żadne odwołanie do sądu nie jest przewidziane. Ot, kolejny kroczek w kierunku „pisowskiej demokracji”.

Dla Walusia

Pretekst do ingerencji w zapisy ustawy o zbiórkach publicznych dali politykom Prawa i Sprawiedliwości… dziennikarze TVN. Przygotowując reportaż o obchodzonej przez neofaszystów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, dziennikarze „Superwizjera” ujawnili przy okazji fakt prowadzenia niezwykle kontrowersyjnej zbiórki.
Stowarzyszenie „Duma i Przyszłość”, organizator neofaszystowskich imprez, zarejestrowało na portalu zbiórek publicznych zbiórkę pod nazwą „Dla Walusia”. Beneficjentem zbiórki był Janusz Waluś, emigrant z Polski do RPA.W przeszłości członek rasistowskiej Partii Narodowej i neonazistowskiego Afrykanerskiego Ruchu Oporu. Obecnie odsiadujący dożywocie za zabójstwo jednego z przywódców partii komunistycznej.
Pełna zgoda. Taka zbiórka, wraz z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie zbiórek publicznych prowadzonej przez MSWiA – to skandal. Tylko że winne nie jest prawo i ustawowe zapisy, a indolencja urzędników ministerstwa. Bezrefleksyjnie akceptujących zbiórkę pieniędzy dla mordercy. Bohatera neofaszystów.

Za ciosem

Ustawa o zbiórkach publicznych ściśle precyzuje, na jakie cele mogą być zbierane pieniądze. Musi to być sfera zadań publicznych, szczegółowo opisana w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Moim zdaniem, zbiórka neofaszystów nie podpadała pod żaden punkt długiej listy zadań publicznych. Zresztą, nie tylko moim zdaniem. „Taka zbiórka, jak zarejestrowana przez ministerstwo zbiórka „Dla Walusia” niewątpliwie wykracza poza sferę zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” – mówił w TVN24 profesor nauk prawnych, adwokat Maciej Gutowski.
Dlaczegóż więc reakcją na informacje prasowe nie było po prostu zablokowanie przez ministra zbiórki „Dla Walusia”? Prowadzonej niezgodnie z prawem. Po pierwsze – byłoby to przyznanie się do kolejnej wtopy, zaliczonej przez ministerstwo administracji i spraw wewnętrznych.
Po drugie – feralna zbiórka „Dla Walusia” dała rządzącym idealny pretekst. Pomysł wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących zbiórek publicznych, nie jest pierwszym krokiem PiS-u ograniczającym swobodę działania organizacji pozarządowych.

Solidarny opór

Opinia przedstawicieli organizacji pozarządowych, dotycząca postulowanych przez rząd obostrzeń w ustawie o zbiórkach publicznych, jest jednoznacznie negatywna. „To byłby katastrofalny krok wstecz” – alarmuje portal ngo.pl. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że w okresie 3 lat obowiązywania nowej ustawy udało się zebrać pieniądze na wiele cennych inicjatyw charytatywnych i społecznych.
Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych wydała specjalne oświadczenie w sprawie zapowiedzianych zmian ustawy o zbiórkach publicznych. „Apelujemy o powstrzymanie się przed wprowadzaniem szybkich zmian w procedurze rejestracji zbiórek publicznych. Nawet najbardziej alarmujące informacje medialne nie powinny być przyczyną do nagłych zmian w obszarze tak istotnym dla działalności organizacji społecznych w naszym kraju jak zbiórki publiczne” – czytamy w oświadczeniu.
Jest oczywistym, że środowiska lewicowe stają ramię w ramię z działaczami organizacji pozarządowych. Ich siła stanowi o sile społeczeństwa obywatelskiego. A ono z kolei jest gwarantem demokracji. To dlatego Jarosław Kaczyński tak usilnie stara się ograniczać i utrudniać działania „trzeciego sektora”.

Miliony WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w sumie niemal miliard złotych. Jest solą w oku rządzącej prawicy. Od lat kościelny Caritas próbuje organizować akcje charytatywne konkurencyjne do WOŚP. Jak na razie – bezskutecznie. Ale to się może wkrótce zmienić. Nasuwa się podejrzenie, że prawdziwym celem zmian w ustawie o zbiórkach publicznych jest właśnie Jurek Owsiak. I grająca od 26 lat Orkiestra.
Jerzy Owsiak nie ma wątpliwości. „To niezwykle groźny przypadek, kiedy instytucje rządowe bez względu na to, kto będzie w rządzie, uzurpują sobie prawo, aby rządzić organizacjami pozarządowymi – mówił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na antenie TVN24. „Jeśli są rzeczy nielegalne, to niech tym zajmie się prokurator i policja, ale nie uznaniowo” – denerwuje się Owsiak.
Owsiak zwraca uwagę na inne możliwe konsekwencje zmian w przepisach. Minister spraw wewnętrznych i administracji uzyska prawo przerwania każdej legalnej zbiórki publicznej, również w trakcie jej trwania. W trybie natychmiastowym! Wystarczy, by w którymś momencie doszedł do wniosku, że jednak jest ona „sprzeczna z zasadami współżycia społecznego” lub „narusza ważny interes społeczny”. Co w takim wypadku z zebranymi pieniędzmi przerwanej zbiórki?

Władza ministra

Na żądanie ministra, prowadzący zbiórkę publiczną jest obowiązany określić inny cel, na który przeznaczone zostaną pieniądze. Zdaniem urzędnika: „zgodny z zasadami współżycia społecznego”. Jeśli jednak do porozumienia między organizatorami zbiórki i ministerstwem z jakiś powodów nie dojdzie – minister staje się decydentem. To on ma prawo arbitralnie wskazać, na jaki cel zostaną przeznaczone zebrane środki.
Czy następujący scenariusz, to tylko science-fiction? W trakcie kolejnej edycji WOŚP Joachim Brudziński kwestionuje któryś z celów prowadzonej zbiórki. Jurek Owsiak nie zgadza się na zmianę przeznaczenia zebranych pieniędzy. Po upływie trzech dni, na podstawie art. 15a ust. 5 znowelizowanej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, minister Brudziński w drodze decyzji administracyjnej wyznacza cel, na który przeznaczone zostaną zebrane środki. Na przykład: zamiast na szpitale, na ośrodki Caritasu. Paranoja – powiecie? Nie – skutek nowych przepisów.

Prosimy o RT

28 lutego fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozesłała twitterowy apel skierowany do wszystkich uczestników zbiórek. „Kochani! Prosimy o RT (retweet – czyli przesyłanie dalej). MSWiA planuje zmiany w obowiązujących przepisach, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla finału WOŚP! Nowa ustawa ma dać prawo swobodnego decydowania o tym, czy Finał będzie mógł się odbyć, politykom”.
Zaś Jurek Owsiak napisał na Facebooku: „Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego, coś co wykracza poza wszelkie normy budowania społeczeństwa obywatelskiego”.
Niestety, to ostatnie zdanie szefa WOŚP dotyczy nie tylko na pozór drobnej zmiany w ustawie o zbiórkach publicznych.


Pozostałe informacje

Mały bez loda

Mały bez loda

11 marca zaczyna obowiązywać ustawowe ograniczenie...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

PiS może przegrać – Wiem jedną rzecz: kto z...   czytaj więcej »
Płużańskiego obrona morderców

Płużańskiego obrona morderców

Skrajnie prawicowy historyk będący szefem publicys...   czytaj więcej »
Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Dyplomatyczni outsiderzy z PiS

Polska polityka zagraniczna pod kierownictwem PiS ...   czytaj więcej »
Zemsta za grób

Zemsta za grób

Cenna inicjatywa PiS w zakresie poniewierania nież...   czytaj więcej »
Himalaje hipokryzji

Himalaje hipokryzji

O tym, jak wielkim draństwem było przegłosowanie w...   czytaj więcej »

Degradacja

MY, SOCJALIŚCI. Degradacja, to modne w ostatnich d...   czytaj więcej »
Miło i pożytecznie

Miło i pożytecznie

Do 25 marca można zgłosić się na Festiwal Nauki &b...   czytaj więcej »
Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rząd nie będzie walczyć ze smogiem

Rzekome starania o mniej skażone powietrze w Polsc...   czytaj więcej »

Budowlana koniunktura powinna potrwać

Trudno jednak o pełny optymizm, bo chociaż bieżący...   czytaj więcej »
Google plus