Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Jedna pani drugiej pani

wtorek, 13 marzec 2018 22:35

Napisane przez  Zygmunt Tasjer

Dorota Wysocka-Schnepf miała rozmawiać z Anne Appelbaum o jej książce pt. „Czerwony głód”. Ale ten temat to tylko pretekst, albo zmyłka.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Panie, niezwykle szybko i łatwo, chyba taki miały zamiar, przeszły od ponurych wydarzeń zagładzanej Ukrainy w latach 30’ ubiegłego wieku do ingerencji współczesnej Rosji w naszą aktualną politykę, pozycję w świecie i narodowe interesy. Ta wyjątkowa zdolność porównywania rzeczy nieporównywalnych, a nadto wyciągania z nich wniosków, dotyczy zresztą wielu innych wypowiedzi i osób, które obecnie mienią się znawcami historii i polityki.
Już sam tytuł tego wywiadu: „Polacy, naprawdę tego nie widzicie? Rosja wyciąga was z Europy” („GW”, 3-4.03.2018) wzbudził, nie tylko chyba moje, spore zdziwienie. Zapewne Rosji może się nie podobać nasze członkostwo w UE, a jeszcze bardziej w NATO, ale doprawdy zaskoczony zostałem wiadomością, że to na Kremlu zadecydowano o złamaniu naszego trójpodziału władzy, obsadzeniu PiS-owskimi ludźmi Trybunału Konstytucyjnego, nieprzestrzeganiu ideowych pryncypiów Unii Europejskiej i uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN. W głęboki szok wprowadziła mnie myśl kolejna, że na polecenie Moskwy nasz Pan Prezydent łamie wielokrotnie Konstytucję, a prezes Kaczyński to wszystko inspirując, wykonuje skutecznie polecenia Putina.
Jak na publicystkę „Washington Post” i zdobywczynię prestiżowego Pulitzera – amerykańskiej nagrody przyznawanej za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa – dowody na rosyjską ingerencję w decyzje polskiego rządu są co najmniej naciągane, a jej wpływ na polskie społeczeństwo żaden.

Mówi p. Applebaum:

„Trzeba zrozumieć, że dla Rosjan historia nie skończyła się w 1991 roku. To był koniec Związku Radzieckiego, ale nie wielkiej Rosji. Teraz następuje jej odbudowa, odbudowa sowieckiego imperium. Ukraina jest dla nich naturalną częścią tego imperium, ale Polska też powinna być w ich sferze wpływów.” Sądzę, że trzeba zrozumieć obecną Rosję, nie będącą ani ZSRR ze swoim ogólnoświatowym programem rewolucyjnym, ani nie starającą się być kolebką panslawizmu. Konflikt ukraiński miał zupełnie inne przyczyny, zaś Polska Rosji jest tak potrzebna, jak odcisk na stopie maratończyka.
• „Jeśli chodzi o wojnę informacyjną, to Polska jest bardzo ważnym celem, więc dalej będzie ata­kowana. A dlaczego? Proste: po to, żeby Polska wycofała się z Unii. Żeby były konflikty z Bruk­selą czy złe relacje między Polską i Ukrainą….A to właśnie efekt wojny dezinformacyjnej. Nie powiem, że wyłącznie, ale wpływ Rosjan jest znaczący.” Znaczący to jest, proszę Pani, na przykład wpływ Księżyca na człowieka, o co zresztą spierają się do dziś naukowcy. A z tą Rosją to na jakiej podstawie i z jakimi dowodami?
• „Trzy lata temu nie było żadnego sporu pol­sko-ukraińskiego o historię, kłóciły się tylko mar­ginalne środowiska. Za to był bardzo silny so­jusz – Polska pomogła Ukrainie w relacjach z Unią. Skąd się wzięła ta zmiana? Znikąd? Wzięła się z nawału internetowych postów, z gorączki w me­diach społecznościowych, z najróżniejszych po­litycznych i historycznych portali pełnych antyukraińskiej propagandy Czy przy takiej ska­li to oddolne zjawisko? Ktoś tym kieruje. Częściowo [Moskwa – Z.T. ] tak.” Wpływ Moskwy jest jeszcze większy niż powyżej opisano, gdyż wpisała w założycielski mit współczesnej Ukrainy bohaterów UPA, których bronią stosowne ustawy, podyktowała treść antyukraińskich przepisów historykom z naszego IPN, a senatorom Rzeczpospolitej nakazała to wszystko szybko przegłosować. A przy okazji pozwalam sobie przypomnieć znanej dziennikarce, że demiurg obecnej polskiej polityki Internetu nie potrafi obsługiwać.
• „Zaraz po katastrofie Rosjanie byli w takim szoku, że próbowali pomagać. Ale kiedy zrozumieli, jaki konflikt zaczyna wokół niej narastać, zmienili taktykę. Dlaczego nie oddali wraku? Bo widzą, że to źródło kontrower­sji. Jest w ich interesie, żeby spór o Smoleńsk trwał.” Szkoda, że mimo pobytu w Polsce, nie wie p. Applebaum, że źródło konfliktu w sprawie smoleńskiej nie leży we wraku samolotu, a w różnym rozumieniu przyczyn tej tragicznej katastrofy. A, że Rosjanie grają swoje to inna sprawa, choć zupełnie marginalna, w tej naszej narodowej smoleńskiej niezgodności. I tak mają szczęście, że nie posądzono ich jeszcze o organizację smoleńskich miesięcznic.
• Później jest jeszcze trochę o nielegalnych nagraniach rozmów znanych polskich polityków przy spożywaniu ośmiorniczek, okraszonych „różnymi wątkami rosyjskimi”, i z następującym podsumowaniem: „Oczywiście to nie są tylko rosyjskie służby – to generalnie sposoby działania służb specjalnych”. Aż chce się dodać, że także Centralnej Agencji Informacyjnej, której podsłuchiwanie rozmów na całym świecie, wielokrotnie zostało udowodnione. A więc nic nadzwyczajnego, po prostu normalka.
• „W Polsce mamy ugrupowanie Zmiana, o którym wiadomo, że jest pod wpływem rosyjskiej skrajnej prawicy. Ono jest marginalne, ale co z kontaktami między resztą polskiej skrajnej prawicy? O tym mówi się bardzo mało.” I jeszcze kilka słów o jakichś tam dziwnych związkach Macierewicza. W poszukiwaniu rosyjskich wpływów w Polsce przydatne jest nawet mało znaczące ugrupowanie, kontakty niezrównoważonego polityka oraz podejrzenie rzucone na skrajną prawicę. Za mało się o tym mówi, tylko nie wiadomo o czym?
Jedna Pani drugiej Pani nie takie plotki opowiadała w swoim czasie w maglu. Dziś możne to robić na łamach prasy, co uchodzi za ważną wypowiedź jeszcze ważniejszej osoby, a w gruncie rzeczy stanowi, pełną tylko insynuacji, nieudolną propagandą. Rosjanie, którzy wg. słów p. Applebaum „jak mało kto znają się na dezinformacji”, zrobili by to zdecydowanie lepiej.

W sukurs Paniom

przychodzi Bronisław Czech tekstem „PiS wiesza Polskę na sznurze przygotowanym w Rosji” („GW”, 3-4.03.2018) w którym szczegółowo analizuje te fragmenty nowelizowanej ustawy o IPN, które dotyczą stosunków polsko-ukraińskich. W tekście pojawiają się, poza tytułowym stwierdzeniem, dwa jedynie akapity sugerujące sprawczą rolę Rosji przy tworzeniu omawianego aktu prawnego.
• Ważniejszy brzmi następująco: „Wpisać do ustawy [chodzi o nowelizację ustawy o IPN – Z.T.] rok 1925 mógł jedynie ktoś znający archiwa wywiadu sowieckiego i dbający o interesy służb rosyjskich.” Problem w tym, że wszystkie szczegóły dotyczące wydarzeń z 1925 roku dokładnie opisuje p. Czech. Żadną miarą nie twierdząc, że i autor tego tekstu dba o interesy służb rosyjskich, wyciągam wniosek, iż nie jest to jednak, jak się okazuje, taka szczególna tajemnica. A nadto wszyscy w Polsce wiedzą, że nie takie głupoty potrafią wpisać nasi posłowie do różnych ustaw.
• Nadto autor twierdzi: „ustawa jest kolejnym etapem wyprowadzania Polski z Zachodu, skłócania jej z sąsiadami, podporządkowywania Rosji oraz zabezpieczania interesów rosyjskich służb specjalnych dziedziczących tradycję, metody pracy i archiwa poprzedników.” oraz „Na zmianę prawa [powyższej nowelizacji – Z.T.] nie pozwoli też Rosja – ukryty współautor ustawy”. Nie wiem jak to wszystko ma się dokonać, bowiem przekracza to moją, najbardziej nawet wybujałą wyobraźnię. Jeżeli jednak te słowa p. Czecha potraktować poważnie, to rosyjska agentura zagnieździła się na dobre w budynku znanej partii przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.
Mylenie skutków z rzeczywistymi przyczynami może jedynie usprawiedliwiać fakt, że i ten autor bywał w maglu i przysłuchiwał się prowadzonym tam rozmowom. Zapewne przy okazji, gdy przyszedł pomóc przenieść ciężkie tobołki wymaglowanej bielizny do domu.

Wypowiedź premiera Morawieckiego

o Polsce, której nie było w 1968 roku, a wszystkiemu są winni komuniści, twórczo rozwinięta została w przedstawionych dwóch materiałach. Wynika z nich bowiem jasno, że to całe współczesne zło w naszej polityce zagranicznej i wewnętrznej nie pochodzi przede wszystkim od rządzącej, polskiej i narodowej partii, jaką jest PiS, a z agenturalnej rosyjskiej niewidzialnej ręki, z rosyjskiej inspiracji, wpływów, możliwości, no i z zainfekowanych przez nią stron internetowych. To bardzo ważna wiadomość i wskazówka dla tych wszystkich, którzy już dziś mówią o przeszłym rozliczaniu Prawa i Sprawiedliwości.

Nie doczekam zapewne

takiego czasu, gdy „Gazeta Wyborcza”, zamiast przedrukowywać różne „michałki” z „The Wall Street Journal”, udostępni na swoich łamach, na przykład wnikliwą opinię prof. Tadeusza Iwińskiego o „Naszej rusofobii”, zamieszczoną na łamach „Trybuny”. Przytoczę wiec tylko jej sentencję, godną uwagi nie tylko wyżej zaprezentowanym autorom: „Naszym największym błędem w relacjach z Rosją jest to, że traktujemy ją jako immanentne zagrożenie i nie prowadzimy żadnego dialogu”.


Pozostałe informacje

Obywatele zamiast kamer

Parę razy zwracałam uwagę Sejmu – i nie tylk...   czytaj więcej »
Marzec 1968 w mojej pamięci

Marzec 1968 w mojej pamięci

Byłem wówczas 17-to latkiem, studentem pier...   czytaj więcej »

Ostateczne pożegnanie z MdM

SYTUACJA MIESZKANIOWA W POLSCE. W tym roku, z winy...   czytaj więcej »
Uciec przed głodowymi emeryturami

Uciec przed głodowymi emeryturami

Musimy dodatkowo „dobrowolnie” dopłaca...   czytaj więcej »

Takie prognozy zawsze się sprawdzą

Trudno o mniej dokładne przepowiednie dotyczące pr...   czytaj więcej »
Rozszerzenie planu

Rozszerzenie planu

Konsultacje w sprawie przyszłości rozmów mi...   czytaj więcej »

Smok zmienia oblicze

Prezydent bez limitu kadencji, nowy superorgan cen...   czytaj więcej »
Turcy u wrót Afrinu

Turcy u wrót Afrinu

Już tylko 4 kilometry dzielą wojsko tureckie od ob...   czytaj więcej »

Na szlaku słoni

Okazuje się, że uciekający z Birmy muzułmanie Rohi...   czytaj więcej »

Ku drugiej kadencji

Prezydent USA stwierdził, że osoby winne przestęps...   czytaj więcej »
Google plus