Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Smoleńsk, głupcze!

wtorek, 13 marzec 2018 22:43

Napisane przez  Weronika Książek

Domagamy się publikacji raportu technicznego podkomisji Antoniego Macierewicza! 10 kwietnia bez raportu będzie rocznicą straconą!

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Mediami wstrząsnęła wieść podana przez portal wPolityce.pl. Redaktor Marek Pyza ogłosił, że „zapadła decyzja o zaniechaniu publikacji jakiegokolwiek raportu. Zamiast tego w czasie konferencji planowanej na 10 kwietnia ma być wyświetlona prezentacja multimedialna podsumowująca dotychczasowe badania i wnioski z nich wypływające”. Swoje rewelacje oparł na anonimowych źródłach. Fakt, że obiecywanego szumnie raportu jednak nie będzie, motywował tak: „Jak się dowiedzieliśmy, części członków zespołu pracującego przy MON skończyły się umowy na pracę w komisji (według niektórych naszych źródeł może nawet chodzić o większość jej członków)”.
Tego się nie robi opinii publicznej. Kolejny 10 kwietnia minie, a my dalej pozostawać będziemy w nieświadomości, bez chociażby kolejnej dającej nadzieję tezy o wybuchach i pożarach, potwierdzonej przez parówki i puszki po piwie?
Zauważyliście, że odkąd PiS wygrał wybory, podkomisja smoleńska w zasadzie miga się od pracy? Od 2015 nie odnotowaliśmy żadnej międzynarodowej awantury na podłożu smoleńskim, nawet oskarżycielskie wypowiedzi pod adresem Moskwy nieco zelżały. Nuda.
Najpierw na 10.10.2018 zapowiadano „finalny” raport, w którym zawarta zostanie prawda objawiona. Później, po rekonstrukcji rządu Macierewicz wykpił się, że może nie przygotuje raportu finalnego, bo jeszcze nie czas – ale za to przedstawi technikalia: będzie zawierał pierwsze wyniki badań amerykańskiego zespołu pracującego w Mińsku Mazowieckim.
Naświetli praprzyczyny. I co, nawet tego odmówicie swojemu elektoratowi?
Pytany o doniesienia Marka Pyzy Macierewicz wprawdzie zaprzecza i mówi, że „informacje o tym, że raport miałby nie powstać, nie mają nic wspólnego z prawdą”, a nawet oskarża wPolityce o „wspieranie narracji Macieja Laska”. Nie odnosi się jednak nijak do kwestii rozwiązania umów członkom komisji. Jakie w ogóle są kontakty Macierewicza z nowym kierownictwem MON również nie do końca wiadomo. Były minister nadal nie wyniósł się z gabinetu przy Klonowej, z czego niemal od początku roku pokłada się ze śmiechu cały internet. Jednak tego, jak Mariusz Błaszczak podchodzi do kwestii dalszych prac smoleńskiej podkomisji, nie sposób wywnioskować, to informacje, których PiS pilnie strzeże przed społeczeństwem.
Platforma Obywatelska po publikacji Marka Pyzy triumfuje. Marcin Kierwińskie stwierdził, że w podkomisji „panuje skrajny bałagan i skrajny brak profesjonalizmu”. – Co jest jednak najważniejsze w tej sprawie, to to, że tak naprawdę 10 kwietnia znowu nic się nie dowiemy, znowu Polacy nie dowiedzą się na co poszły gigantyczne pieniądze, nie dowiedzą też jakie są dowody, albo jaki jest brak dowodów na temat różnych kłamstw Antoniego Macierewicza i jego pseudoekspertów – stwierdził na konferencji prasowej. – Boją się kompromitacji, bo wiedzą, że nie da się przygotować raportu, jeżeli nie ma żadnych dowodów na tezy, które były stawiane. Boją się takiej kompromitacji naukowej, boją się, że dzień, w którym opublikują jakikolwiek pisany dokument, to będzie dzień ostatecznej kompromitacji Macierewicza i ludzi z nim związanych i dzień końca kłamstwa smoleńskiego, jakim Polacy są raczeni od ośmiu lat.
Zażądał natychmiastowego przedstawienia dokumentów z dwóch lat prac zespołu badawczego. Oczywiście było to wołanie na puszczy.
W roli adwokata diabła wystąpił natomiast niespodziewanie Jarosław Gowin, który stwierdził, że publikacja raportu o przyczynach katastrofy możliwa jest wtedy, kiedy Polska odzyska wrak tupolewa.
Nawet jeśli 10 kwietnia zespół Macierewicza zdecyduje się jedynie puścić publiczności prezentację w Power Poincie – nadal nie wiadomo, gdzie przedstawi swoje dokonania. Zapewne auli nie użyczy mu już Wojskowa Akademia Techniczna, jak w roku ubiegłym.
Komisją kierował wówczas Wacław Berczyński. I podczas prezentacji 10 kwietnia 2017 z całych sił starał się udowodnić, że na pokładzie tupolewa wybuchła bomba termobaryczna. Nie byłoby w tym nic spektakularnego (ot, kolejna hipoteza zwolenników teorii o zamachu), gdyby nie fakt, że podpierał się badaniami przeprowadzonymi w tunelu aerodynamicznym przez ekspertów WAT. I strategicznie pominął te wyniki, które kłóciły się z tezą o wybuchu. Manipulacje Berczyńskiego obnażyli wówczas dziennikarze TVN24 w „Czarno na białym”. Kto w tym roku użyczy sali ekspertom Macierewicza? Być może nie bez powodu były szef MON nie wyniósł się jeszcze z gabinetu w głównej siedzibie resortu przy Klonowej. Jedno jest pewne: grzechem byłoby obejść 10 kwietnia (już) bez miesięcznicy, (jeszcze) bez pomnika – i w dodatku bez występu Antoniego Smoleńskiego.


Pozostałe informacje

Sto lat, sto lat!

Sto lat, sto lat!

Poglądy Gorzowskich „Pokoleń” To praw...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Murem za Generałem – W celu pokazania, jak ...   czytaj więcej »

Głos prawicy

Zakupowy horror Portal wPolityce.pl donosi:&bdquo...   czytaj więcej »
Jedna pani drugiej pani

Jedna pani drugiej pani

Dorota Wysocka-Schnepf miała rozmawiać z Anne Appe...   czytaj więcej »

Obywatele zamiast kamer

Parę razy zwracałam uwagę Sejmu – i nie tylk...   czytaj więcej »
Marzec 1968 w mojej pamięci

Marzec 1968 w mojej pamięci

Byłem wówczas 17-to latkiem, studentem pier...   czytaj więcej »

Ostateczne pożegnanie z MdM

SYTUACJA MIESZKANIOWA W POLSCE. W tym roku, z winy...   czytaj więcej »
Uciec przed głodowymi emeryturami

Uciec przed głodowymi emeryturami

Musimy dodatkowo „dobrowolnie” dopłaca...   czytaj więcej »

Takie prognozy zawsze się sprawdzą

Trudno o mniej dokładne przepowiednie dotyczące pr...   czytaj więcej »
Rozszerzenie planu

Rozszerzenie planu

Konsultacje w sprawie przyszłości rozmów mi...   czytaj więcej »
Google plus