Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Dziś wojskowi, jutro nauczyciele

wtorek, 13 marzec 2018 22:45

Napisane przez  MKF (strajk.eu)

– Żadnego człowieka, czy jest żołnierzem wyklętym, czy też generałem Jaruzelskim nie można oceniać za jeden w życiu fakt, trzeba oceniać całe życie – powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, zapowiadając utworzenie Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej.
Najpierw Sejm, a wczoraj także Senat przegłosował tzw. ustawę degradacyjną, która, jak definiują sami pomysłodawcy „pozbawia stopni wojskowych osoby, które w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu”. SLD w odpowiedzi razem z wojskowymi w rezerwie i w stanie spoczynku, ich organizacjami i rodzinami, zapowiedział na konferencji prasowej utworzenie Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej.
Obecna na konferencji Monika Jaruzelska powiedziała, że centrum, które tworzy razem z Januszem Zemke, powstanie w celu dowiedzenia, jak bardzo ustawa jest szkodliwa dla rodzin wojskowych i dla samej armii. Płk Marek Bielec ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przypomniał, że jego organizacja, największe stowarzyszenie żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku, negatywnie zaopiniowała ustawę degradacyjną, gdy rząd zapytał ją o zdanie. W przesłanej opinii wskazano naruszenia konstytucji i już obowiązującego ustawodawstwa.
Przypomniano także, że polskie prawo dysponuje narzędziami pozwalającymi zdegradować żołnierza, który jest winien przestępstwa. – Dla żołnierza narodu polskiego nie ma nic gorszego, nie ma nic upokarzającego, jak degradacja. Degradacja, która nie ma żadnego odniesienia do jego służby ojczyźnie – podsumował Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Przypomniał także, że sformułowanie o „naruszeniu polskiej racji stanu” jest wyjątkowo nietrafne. Okazuje się bowiem, że polska racja stanu zmienia się w zależności od tego, kto jest akurat u władzy.
Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty również wskazywał zasadniczy błąd takiej formuły. Ostrzegał, że stworzono precedens, który umożliwi każdej władzy uderzanie w osoby o odmiennych poglądach. W dodatku na skalę masową. Podkreślił, że ustawa nie przewiduje ścieżki odwoławczej, a już zupełnie nie do przyjęcia jest degradowanie osób nieżyjących, które bronić nie mogą się w żadnym razie. – Będziemy bronili wszystkich ludzi aktywnych zawodowo do roku 1990. Wpierw były służby mundurowe, dziś jest generał Jaruzelski, za chwilę będą sędziowie, prokuratorzy i nauczyciele – ostrzegł.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »


Pozostałe informacje

Co z tym centrum

– Centrum będzie zbierało informacje dotyczą...   czytaj więcej »
Smoleńsk, głupcze!

Smoleńsk, głupcze!

Domagamy się publikacji raportu technicznego podko...   czytaj więcej »
Sto lat, sto lat!

Sto lat, sto lat!

Poglądy Gorzowskich „Pokoleń” To praw...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Murem za Generałem – W celu pokazania, jak ...   czytaj więcej »

Głos prawicy

Zakupowy horror Portal wPolityce.pl donosi:&bdquo...   czytaj więcej »
Jedna pani drugiej pani

Jedna pani drugiej pani

Dorota Wysocka-Schnepf miała rozmawiać z Anne Appe...   czytaj więcej »

Obywatele zamiast kamer

Parę razy zwracałam uwagę Sejmu – i nie tylk...   czytaj więcej »
Marzec 1968 w mojej pamięci

Marzec 1968 w mojej pamięci

Byłem wówczas 17-to latkiem, studentem pier...   czytaj więcej »

Ostateczne pożegnanie z MdM

SYTUACJA MIESZKANIOWA W POLSCE. W tym roku, z winy...   czytaj więcej »
Uciec przed głodowymi emeryturami

Uciec przed głodowymi emeryturami

Musimy dodatkowo „dobrowolnie” dopłaca...   czytaj więcej »
Google plus