Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

IAAF dobrze płaci za medale

piątek, 11 sierpień 2017 17:55

Napisane przez  JTK

Adam Kszczot obronił w Londynie tytuł wicemistrza świata, ale trochę narzekał, bo był bliski zdobycia złotego medal Adam Kszczot obronił w Londynie tytuł wicemistrza świata, ale trochę narzekał, bo był bliski zdobycia złotego medal

Nasi lekkoatleci jak na razie w mistrzostwach świata zdobyli cztery medale. Do złota Anity Włodarczyk i brązu Malwiny Kopron srebrne krążki dorzucili Adam Kszczot i Piotr Lisek. Tej czwórce występ w Londynie już się opłacił.

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

Przed mistrzostwami świata w Londynie Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) podała kwoty, które wypłaci medalistom w tej imprezie. Zdobywca złotego medalu może liczyć na premię w wysokości 60 tysięcy dolarów, co oznacza, że nasza mistrzyni w rzucie młotem Anita Włodarczyk już zarobiła w stolicy Wielkiej Brytanii około 220 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty otrzymają na konto obaj srebrni medaliści – średniodystansowiec Adam Kszczot oraz tyczkarz Piotr Lisek (za srebrne krążki IAAF płaci 30 tys. dolarów), a jedną trzecią młociarka Malwina Kopron (brąz IAAF wyceniła na 20 tysięcy dolarów). W sumie zatem ta czwórka naszych medalistów zgarnie w Londynie 140 tysięcy dolarów.
IAAF nagrodzi także zawodników, którzy zajęli miejsca od czwartego do ósmego (od 54 tysięcy do 15 tysięcy złotych). W tym gronie dotychczas znaleźli się: Paweł Wojciechowski (5. miejsce w skoku o tyczce), Michał Haratyk (5. miejsce w pchnięciu kulą), Konrad Bukowiecki (8. miejsce w pchnięciu kulą), Piotr Małachowski (5. miejsce w rzucie dyskiem), Robert Urbanek (7. miejsce w rzucie dyskiem), Angelika Cichocka (7. miejsce w biegu na 1500 m), Anna Jagaciak (6. miejsce w trójskoku) i Joanna Fiodorow (6. miejsce w rzucie młotem).
Dane opublikowane przez IAAF pokazują, że dużo bardziej opłaca się zdobyć medal mistrzostw świata niż medal igrzysk olimpijskich. Za złoto w Rio de Janeiro złoty medalista otrzymał od PKOl 120 tysięcy złotych, czyli ponad 100 tysięcy mniej od IAAF. Do tego dochodził jeszcze premia z puli ministerstwa sportu w wysokości 64 tysięcy złotych. Za srebro PKOl wypłacał 80 tysięcy, a ministerstwo 46 tysięcy, za brąz było to odpowiednio 50 tysięcy i 36,8 tys. złotych.
O wielkim pechu może mówić Włodarczyk, bo gdyby nie kontuzja palca prawdopodobnie byłaby w stanie pobić swój rekord świata. A za taki wyczyn IAAF przewidział specjalny bonus w wysokości 100 tysięcy dolarów. Nasza utytułowana młociarka nie była w stanie pobić rekordu, ale mogą to zrobić jeszcze jej koledzy po fachu, czyli Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Obaj bez żadnych problemów zakwalifikowali się do finału rzutu młotem. Żeby się do niego dostać należało rzucić co najmniej 75,50 m, tymczasem Fajdek w drugiej próbie uzyskał odległość 76,82 m, a Nowicki już w pierwszym rzucie zaliczył 76,85 m. Żaden z pozostałych młociarzy nie pokonał Polaków, co nie dziwi, bo tylko oni w tym roku przekroczyli barier 80 metrów. Jeśli nie zje ich trema, powinni między sobą rozstrzygnąć rywalizację o złoto, a może któremuś uda się przy tej okazji pobić rekord świata i zgarnąć dodatkową premię.
W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni są wysoko, ale w czwartek nie mieliśmy szans na żaden medal. Na kolejne musimy jeszcze trochę poczekać.


Pozostałe informacje

Kadra skoczków bez zmian

Kadra skoczków bez zmian

W sobotę 12 sierpnia we francuskim Courchevel odbę...   czytaj więcej »
Ferdinando De Giorgi wybrał 14 siatkarzy na Memoriał Wagnera

Ferdinando De Giorgi wybrał 14 siatkarzy na Memoriał Wagnera

Selekcjoner reprezentacji Polski Ferdinando De Gio...   czytaj więcej »
Teodorczyk rozrabia

Teodorczyk rozrabia

Trener Anderlechtu Rene Weiler skrytykował Łukasza...   czytaj więcej »
Rajdowiec Balotelli

Rajdowiec Balotelli

Znany z licznych ekscesów włoski piłkarz Ma...   czytaj więcej »
Zabójstwo zapaśnika

Zabójstwo zapaśnika

W Rosji szeroko komentowana jest tragiczna śmierć ...   czytaj więcej »
Niemcy też mają kiboli

Niemcy też mają kiboli

Po drugiej stronie Odry na piłkarskich stadionach ...   czytaj więcej »
Rzeź faworytów

Rzeź faworytów

Jagiellonia, Lech i Lechia, czyli druga, trzecia i...   czytaj więcej »
Przeproście żołnierzy LWP

Przeproście żołnierzy LWP

Wiadomość o żądaniach pana posła Arkadiusza Mularc...   czytaj więcej »
Obejść PiS z lewej flanki

Obejść PiS z lewej flanki

Gdy w 2015 r. doszło w Polsce do zmiany władzy, Pi...   czytaj więcej »
Antoni nie dostanie „pancernych wagonów?

Antoni nie dostanie „pancernych wagonów?

Jak podaje portal Money.pl, spółka PKP Inte...   czytaj więcej »
Google plus